Selgusid Cannes'i filmifestivali võitjad: Spike Lee "BlacKkKlansman" ja Hirokazu Kore-eda "Shoplifters" said peaauhinnad



Selgusid Cannes'i filmifestivali võitjad: Spike Lee "BlacKkKlansman" ja Hirokazu Kore-eda "Shoplifters" said peaauhinnad
"BlacKkKlansman" - Eesti kinodes 10. augustist. Ekraanitõmmis

Vastuoluline, aga alati oma stiili poolest silma paistnud režissöör Spike Lee väisas Cannes'i filmifestivali võistlusprogrammi viimati 1991. aasta filmiga "Jungle Fever". Sel aastal naases ta väga sobival ajal valminud blaxploitationi vaimus loodud rassismivastase satiiriga "BlacKkKlansman" ja võitis ka festivali Grand Prix auhinna. Kõige tähtsam auhind ehk Palme d’Or läks siiski Jaapani režissöörile Hirokazu Kore-eda ja tema filmile "Shoplifters".

Aasia filmidest võitis viimati Cannes'i filmifestivali peaaauhinna 2010. aastal Apichatpong Weerasethakuli "Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives". "Shoplifters" märgib teist korda, kui sel sajandil võidab Aasia film Palme d’Or auhinna.

Parimaks režissööriks kuulutati Pawel Pawlikowski (“Cold War"), kelle 2013. aasta "Ida" võitis esimese Poola filmina ka parima võõrkeelse filmi Oscari.

Auhinnad andsid üle žürii juht Cate Blanchett ja teised žüriiliikmed Ava DuVernay, Kristen Stewart, Chang Chen, Robert Guédiguian, Khadja Nin, Léa Seydoux, Denis Villeneuve, Andrey Zvyagintsev.

Võistlusprogramm

Palme d’Or: “Shoplifters,” Hirokazu Kore-eda

Seotud lood:

Grand Prix: “BlacKkKlansman,” Spike Lee

Režissöör: Pawel Pawlikowski, “Cold War”

Näitleja: Marcello Fonte, ”Dogman”

Naisnäitleja: Samal Yeslyamova, “Ayka”

Žürii auhind: Nadine Labaki, “Capernaum”

Stsenaarium— VIIK: Alice Rohrwacher, “Happy as Lazzaro” ja Jafar Panahi, Nader Saeivar, “3 Faces”

Palme d’Or eriauhind: Jean-Luc Godard

Teised auhinnad:

Caméra d'Or (parim debüütfilm): “Girl,” Lukas Dhont

Lühifilmide Palme d’Or: “All These Creatures,” Charles Williams

Lühifilmide äramärkimine: “On the Border,” Shujun Wei

Golden Eye Documentary Prize: "Samouni Road", Stefano Savona

Oikumeenilise žürii auhind : “Capernaum,” Nadine Labaki

Oikumeenilise žürii äramärkimine: “BlacKkKlansman,” Spike Lee

Queer Palm: “Girl,” Lukas Dhont

Un Certain Regard

Un Certain Regard auhind: Ali Abbasi, “Border”

Parim režissöör: Sergei Loznitsa, “Donbass”

Parim näitleja: Victor Polster, “Girl”

Parim stsenaarium: Meryem Benm’Barek, “Sofia”

Loe veel

Žürii eriauhind: João Salaviza & Renée Nader Messora, “The Dead and the Others”

Directors' Fortnight

Art Cinema auhind: “Climax” (Gaspar Noé)

Society of Dramatic Authors and Composers Prize: “The Trouble With You” (Pierre Salvadori)

Europa Cinemas Label: “Lucia’s Grace (Gianni Zanasi)

Illy lühifilmide auhind: “Skip Day” (Patrick Bresnan, Ivete Lucas)

Kriitikute nädal

PEaauhind: “Diamantino” (Gabriel Abrantes, Daniel Schmidt)

Society of Dramatic Authors and Composers Prize: “Woman at War” (Benedikt Erlingsson)

GAN Foundation Award for Distribution: “Sir”

Louis Roederer Foundation Rising Star Award: Felix Maritaud, “Sauvage.”

Lühifilm: “Hector Malot – The Last Day Of The Year” (Jacqueline Lentzou)

FIPRESCI (Rahvusvaheline filmikriitikute föderatsioon)

Võistlusprogramm: “Burning,” (Lee Chang-dong)

Un Certain Regard: “Girl,” (Lukas Dhont)

Directors’ Fortnight/Kriitikute nädal: “One Day” (Zsófa Szilagyi)

Cinefondation

Esimene koht: “The Summer of the Electric Lion,” Diego Céspedes

Teine koht: — VIIK: “Calendar,” Igor Poplauhin AND “The Storms in Our Blood,” Shen Di

Kolmas koht: “Inanimate,” Lucia Bulgheroni

KOMMENTEERI!