Uus sari "Pan Am" Margot Robbie ja Christina Ricciga peaosas toob sinuni lennureiside kuldajastu põnevad lood


Uus sari "Pan Am" Margot Robbie ja Christina Ricciga peaosas toob sinuni lennureiside kuldajastu põnevad lood
Epic Drama

Uus telekanal Epic Drama näitab alates 14. märtsist televaatajatele ajastutruu draamasarja “Pan Am”, mille tegevus toimub 1960ndatel ning mis räägib legendaarse lennufirma Pan American World Airways pilootidest ja stjuardessidest ajastul, mil lendamine oli uudne ja põnev.

Tänapäeval vaevu talutav transpordiviis oli kunagi luksuslik ja eksklusiivne sündmus. Privileeg, mida said nautida vaid kesk- ja kõrgklassi kuuluvad inimesed. Nende jaoks, kes seda endale tol ajal lubada said, olid tänapäeval iseenesestmõistetavad ja ärevusttekitavad lennureisid maailma avardavad ja joovastavad kogemused. Oli täiesti tavapärane, et enne lennureisi pandi selga parimad rõivad, sest tegemist oli erilise sündmusega.

Taevalikud tähed

Ajal, mil keskmine naine abiellus 20aastaselt ja tema võimalused väljaspool kodu tegevust leida piirdusid õpetajanna, õe või sekretäri ametiga, oli stjuardessi amet seiklus omaette. See oli unistuste töökoht noorte ja julgete naiste jaoks, kes otsisid väljapääsu igavatest väikelinnadest ja rutiinsest elust ning soovisid reisida ja enne härra Õige leidmist maailma näha. Stjuardessi ametiga kaasnesid kutsed üritustele, restoranidesse, jahtidele ja basseinipidudele, kus kaunid stjuardessid olid kui kirss tordil. Nende vormirõivad, juuksed ja kehahoiak olid ideaalsed. Nad olid ilusad, vallalised, säravad noored naised, keda mehed jumaldasid ja teised naised kadestasid.

Konkurents stjuardessi ametikohale oli tihe, kuid nõudmised karmid. Eeltingimused olid suuresti ühesugused sõltumata lennufirmast: kaks X-kromosoomi, kahekümnendates eluaastates, modellimõõtu, saleda kehaehitusega, vallaline (lubatud olla lesk või lahutatud), ilma lasteta ja kindlasti mitte rase ning valmis kolmekümneselt pensionile jääma. Kaugetesse paikadesse lennates peatuti sihtkohas oluliselt kauem kui tänapäeval ning stjuardessid pidid hoiduma liigsest päikesest, mis nende jume tuhmiks või laiguliseks võis muuta, sest vastasel juhul eemaldati nad lennult nagu ebakvaliteetsed puuviljad toidupoe letilt. Lisaks nõudis Pan Am vähemalt ühe võõrkeele valdamist, mistõttu said ka paljud Euroopa naised seal töötada. Valituks osutunud kandidaadid pidid läbima mitmenädalase väljaõppe, mille käigus läbiti ohutuskoolitus ning õpiti, kuidas seista, kõndida, juukseid sättida ja jumestada. Lühidalt, stjuardess pidi olema ihaldusväärne ja vähemalt teoreetiliselt kättesaadav.

Kas stjuardessid olid esimesed feministid?

Stjuardessid pidi rõõmustama reisijaid, kellest suurema osa moodustasid mehed. Hea õnne korral võis lennureisilt tulevase abikaasa leida. See võib tänapäeval tunduda naisi alavääristav ja tekitada pahameeletormi, kuid tasub meeles pidada, et stjuardessina töötamine oli naiste vaba valik ja soov. Veelgi enam, stjuardesside seas oli ka feministe. Näiteks NOW endine president Patricia Ireland töötas samuti Pan Am stjuardessina. Ta tunnistab, et ehkki antud ametil oli teatav maine, asus see astme võrra kõrgemal ettekandjast ning võimaldas naistel töötada tavapärasest erineval, põnevamal ja mingil määral privilegeeritud ametikohal.

Stjuardessiks olemisega kaasnes vastuoluline vabadus, kus ühel pool oli meestele meele järgi olemine ja vastutasuks glamuursest eluviisist osa saamine, aga teisel pool võimalus ennast iseseisva naisena kehtestada ning traditsioonilist koduperenaise rolli vältida. On vaieldav, kas stjuardessi amet pakkus naistele ihaldatud iseseisvust ja vabadust, vähemalt tänapäeva mõistes, kuid on selge, et see andis neile võimaluse maailma erinevatesse paikadesse reisida. See oli paljude teiste inimeste jaoks enneolematu või isegi kättesaamatu võimalus, rääkimata siis ilma saatjata naisterahva jaoks.

Siiski ei saa eitada, et naisi ja mehi koheldi lennundussektoris erinevalt. Aastal 1971 saavutas stjuardesside ametiühing selle, et muutus kehtetuks näiteks abielus olemise keeld ja varakult pensionile mineku kohustus. Veelgi enam, stjuardesside ametlikuks nimetuseks sai lennusaatja. Lisaks võeti vastu otsus, et lennufirmad ei tohi mehi diskrimineerida ja mida aasta edasi, seda enam võis lennusaatjate seas kohata ka mehi.

Kuulsad näitlejad

Nancy Hult Ganis, üks sarja “Pan Am” produtsentidest, töötas aastatel 1968–1976 ise samas ettevõttes stjuardessina. Lisaks ulatuslikule sarja tarbeks tehtud uurimustööle nõustas ta näitlejaid, kunstilisi lavastajaid ja rekvisiitoreid, et saavutada võimalikult tõetruu tulemus. Näiteks kõik seriaalis kasutatavad vormiriided õmmeldi käsitööna täpselt originaali järgi ja nende valmistamiseks kasutati isegi sama tehnikat, mida Pan Am 60ndatel. Tol ajal nõuti, et stjuardessid kannaksid riiete all keha vormivat korsetti, mistõttu pidid seda kandma ka näitlejad. Nii päriselus kui seriaalis olid vormiriietused individuaalselt kohandatud ja sobisid kandja selga kui valatult.

Seriaalis teevad kaasa mitmed tuntud näitlejad. Dean Lowrey (Mike Vogel) on šarmikas noor piloot, kes edutati äsja Pan Am rahvusvaheliste lendude kapteniks. Dean on salasuhtes Pan Am asepresidendi armukesega ja lisaks on tema südame võitnud stjuardess Colette Valois (Karine Vanasse), kes on pärit Prantsusmaalt ja jäi II maailmasõja ajal orvuks. Nägus Ted Vanderway (Michael Mosley) on endine mereväe lendur, kes segaste asjaolude tõttu mereväest lahkuma pidi. Ted on kihlatud, kuid üritab samal ajal luua suhet uue stjuardessi Lauraga. Laura Cameron (Margot Robbie) jättis oma peigmehe altari ette ning töötab stjuardessina nagu tema vanem õde Kate Cameron (Kelli Garner), kes valdab võõrkeeli ja saab ahvatleva tööpakkumise CIA-lt. Seltskonna vabameelseim hing on Maggie Ryan (Cristina Ricci), kes ei karda reegleid rikkuda ja ülemusi proovile panna.

Vaata seriaali „Pan Am“ kanalilt Epic Drama kolmapäeviti kell 22.45 ja rända tagasi aega, mil lendamine oli lummav kogemus ning lennureise saatsid kaunid stjuardessid ja peadpööritav põnevus. Epic Drama telekanali saamiseks võtke palun ühendust oma teleteenuse pakkujaga või külastage kanali kodulehte http://www.epicdrama.ee/

Epic Drama


Epic Drama

KOMMENTEERI!