Tegevustik algab sellega, et rikas kirjanik kutsub pereliikmed oma 85. sünnipäevale. Hommikul leitakse ta mõrvatuna ja kahtlusalusena ei saa välistada ühtki tema pereliiget. Korralikule müsteeriumile kohaselt poetatakse terve filmi vältel vihjeid ja sümboleid, mis esmakordsel vaatamisel märkamata võivad jääda.

Kuna see hittfilm esilinastub sel laupäeval kell 21.00 kanalil TV3 Film ja Baltikumi suurimas voogedastusteenuses Go3: https://go3.tv/watch/nugade-peal,vod-1621018 , siis toome lõpplahendust reetmata välja mõned huvitavad detailid.

Memento mori!

Paljud filmis kujutatud kunstiteosed ja aknadetailid - pealuud, luukered - annavad edasi memento mori motiivi. See on Kristluses levinud kunstiline või märgiline surelikkuse meeldetuletus, mis vastandub antiikaja elunautlemise põhimõtetele. Memento mori oli eriti levinud viktoriaanlikul ajastul ja sellega meenutati inimestele, et hoolimata sellest, kas oled vaene või rikas (nagu selle filmi peategelane) - surma ees on kõik võrdsed.

Harlan Thrombey sureb 85. aastasena

Perepea sureb oma 85. sünnipäeval. See on vihje krimikirjanik Agatha Christile, kes lahkus siit ilmast samuti 85. aastasena. Filmi lavastaja ja stsenarist Rian Johnson on olnud Christie fänn noorest peale ja kogu see film ongi kummardus armastatud kirjaniku lugudele ja kirjutamisstiilile. Johnsoni eesmärk oli viia suurele ekraanile kõik Agatha Christie lugude parimad omadused, aga moodsas võtmes.

Harlan Thrombey maal muudab näoilmet

Filmi alguses näeme ekstsentrilise suguvõsa juhtfiguuri, kirjanik Harlan Thrombey maali, kus ta ilme on karm ja külm. Filmi lõpus, kui õiglus on jalule seotud ja mõrvar välja selgitatud, on maal ilmet muutnud - perepea näoilme on nüüd rahulolev ja salakavalalt irvitav.

Sama loo erinevad versioonid

Kui me alguses Thrombey pereliikmetega tutvume, ei jäta nad tingimata halba muljet. Nende isekus ja salakavalus hakkab paljastuma alles hiljem. Samas vihjab režissöör tegelaste ebasiirusele juba alguses. Me näeme, kuidas iga Thrombey laps räägib oma versiooni juhtunust. Üks detail muutub meenutustes pidevalt - iga laps näitab mälupiltides nagu oleks just tema sünnipäevatordi saabumisel isa kõrval olnud, et endast paremat muljet jätta.

Sihilik noot

Kui me esimest korda detektiiv Benoit Blanci (Daniel Craig) näeme, istub ta taustal ja kuulab, kuidas uurija Elliott pereliikmeid üle kuulab. Detektiiv vajutab suvalistel ajahetkedel klaveri üht klahvi. Tegelikult pole see üldse juhuslik. Heli oli märguanne politseiuurijale, et on hetk kahtlusaluselt küsida üks kindel küsimus - mis kell ta majja saabus.

Pesapall

Harlan Thrombey väimees Richard viskab aknast välja äia pesapalli. Umbes samal ajal tsiteerib detektiiv Blanc Sherlock Homesi: „Mäng (jaht) on alanud!" Seejärel on „pall mängus" ehk see liigub tegelaselt tegelasele, sümboliseerides käimasolevat uurimist. Juhtumi lahendamise järel jõuab ka pall õnnetu lahkunu lauale tagasi.