Nostalgiline draamakomöödia ingerisoome perekonna värvikast elust ENSV lõpuaastatel perepoeg Johannese silme kaudu põhineb ingerisoomlasest autori lapsepõlveelamustel. Soomes, kellega koos see on toodetud, on linateost nimetatud ka maailma esimeseks pikaks ingerisoome mängufilmiks.

„Ma loodan, et mu film lükkab kas või natukenegi edasi selle keele väljasuremise," on 39-aastane Randla ise öelnud.

Filmi operaator on Elen Lotman, kunstnik Jaana Jüris ja peaprodutsent Peeter Urbla. Peaosas Niklas Kouzmitchev.

Viimati osales Eesti linateos debüütfilmide võistluskavas 2015. aastal, kui linastus „Must alpinist".

Kokku on täna välja kuulutatud ja müügile jõudnud konkursiprogrammis 18 filmi, millest kümne puhul on tegu maailma-, seitsme puhul rahvusvahelise ja ühe puhul Euroopa esilinastusega.

PÖFFi juht Tiina Lokk nimetas tänavust valikut jõuliseks, väljakutsuvaks ja mitmekesiseks, mis esindab filmikunstis kõike värsket ja vitaalset. „Kui filmitööstus ühel heal päeval taastub, viivad just sellised autorid seda edasi," ütles ta.

Žanriliselt leiab klassikaliste draamafilmide kõrvalt enim draamakomöödiaid. Sonia Liza Kentermani „Rätsep" viib näiteks majanduskriisist räsitud Kreekasse, kus ühelt sugupõlvelt teisele pärandatav rätsepatöökoda satub kokkuvarisemise äärele ja selle pärijal tuleb leiutada midagi täiesti uut, et ellu jääda. Belglaste Ann Sirot´ ning Raphaël Balboni filmis „Meeletult elus" tekitab aga dementsuse tõttu lapsikuks muutunud vanaproua tõelise kaose, keerates poja ja minia elu pea peale.

On ajaloolisi ja põnevusdraamasid, ka üks fantaasiadraama, itaallase Nicolangelo Gelormini „Fortuna - tüdruk ja hiiglased", milles väike tüdruk usub, et on inimeste keskele sattunud tulnukaprintsess. Austraalia režissööri Victoria Wharfe McIntyre´i „Üleujutus" esindab aga vesternit - see on kättemaksufilm, mis teeb kummarduse aborigeenide kultuurilisele pärandile.

Otse tõsielust on pärit poolaka Jan Holoubeki film „25 aastat süütuna", mis põhineb kogu Poolat vapustanud lool, kus noor mees - Tomasz Komenda - mõisteti teismelise tüdruku vägistamise eest 25 aastaks vangi. Ta istus trellide taga 18 aastat, enne kui süütuks tunnistati.

Maailmajagudest on tänavuses võistluskavas Euroopa, Aasia, Ameerika ja Austraalia filme: 11 Euroopast, neli Aasiast, kaks Ameerikast ja üks Austraaliast. Esimest korda võib võistluskavast leida Süüria filmi.

Kõige noorem režissöör on 26-aastane venelane Dmitri Rudakov, kelle film „Sentents" on pühendatud kirjanik Varlam Šalamovi viimastele elupäevadele. Vanim on 49-aastane süürlanna Rana Kazkaz - tema ja kaasrežissöör Anas Khalafi põnevusdraama „Tõlkija" räägib süüria poliitilisest pagulasest, kes naaseb pärast revolutsiooni puhkemist kodumaale, kui ta saab teada, et tema vend on arreteeritud.

Oma kodumaal on juba pälvinud tunnustust Lõuna-Korea režissööri Bae Jong-dae psühholoogiline draama „Must valgus", mille peaosatäitja Yeom Hye-ran võitis Jeonju festivalil Korea filmide võistlusprogrammis parima naisnäitleja preemia.

Väljaspool võistlust jõuavad ekraanile Joe Marcantonio psühholoogiline põnevusfilm „Sugulased", Nacho Álvarezi muusikalifilm „Süda tuksub tuks-tuks-tuks" ja Evi Romeni draamafilm „Miks mitte sina". Viimane võitis äsja Zürichi filmifestivalil võistlusprogrammi Fookus, kus linastatakse Saksamaa, Austria ja Šveitsi lavastajate huvitavamaid uusi töid.

Alates tänasest saavad debüütfilmide võistluse pileteid osta PÖFFi lojaalsusprogrammiga liitunud inimesed ehk Hundikarja liikmed, reedest ka kõik teised soovijad. Kuni 8. novembrini on piletid müügil 5-eurose soodushinnaga.

Festival rakendab kõiki koos Terviseametiga välja töötatud ohutusreegleid, et tagada kinokülastajatele turvaline keskkond. Maskid on rangelt soovituslikud, festival varustab nendega kõiki külastajaid tasuta. Seansside vaheajal kinosaale puhastatakse ja desinfitseeritakse.

PÖFFi virtuaalsete seansside pileteid saab osta alates 6. novembrist. Virtuaalne PÖFF jõuab publikuni veebiplatvormide Shift72 ja Elisa Stage vahendusel.

24. Pimedate Ööde filmifestival leiab aset 13. novembrist 29. novembrini kombineeritud kujul - filme saab esimest korda vaadata nii kinodes kui virtuaalselt.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid