1. "Teispool musta vikerkaart" ("Beyond the Black Rainbow", 2010)

Noor neiu on haiglapalatisse suletud. Ta ei räägi. Tema ainus suhe inimestega piirdub arstiga teisel pool klaasi, kes esitab talle alati samu küsimusi ja keeldub teda vabaks laskmast. Õhus on tunda hirmu. Hirmu tüdruku ees. Ja veel on siin kummaline püramiidikujuline kristall, mis näib kiirgavat kontrollivat jõudu...

Psühhedeelne ja üsna hüpnootiline film, Panos Cosmatose "Teispool musta vikerkaart", jõuab meieni otse pärast Ameerika esilinastust Tribecas. Film, mille üle ei ole võimalik tavalisel moel arutleda, vaid mida tuleb lihtsalt kogeda. See matab publiku helidesse ja piltidesse, pakkudes ainulaadset kogemust - olles laias laastus võrreldav sellega, mis juhtub siis, kui panna ühte patta Tarkovski "Solaris (1972)" ja "Logan's Run" ning lisada ohtralt hapet.

Kui Cosmatosele esitati küsimus filmi stiili kohta, tunnistas ta, et film baseerub suurel määral tema lapsepõlves 1980ndatel saadud kogemustele, mil ta imetles Kanada õudusfilme, mida tal ei lubatud videopoest laenutada. Tõepoolest, filmis on mingi annus ka Cronenbergi, kuid ennekõike on selle loomingu taga uskumatult vahe vaim, millel on vabadust ja oskusi, et oma unistused ekraanile tuua.

Film linastus Eestis 2011. aasta HÕFFil.

2. "Scott Pilgrim terve maailma vastu"("Scott Pilgrim vs. the World", 2010)

Scott Pilgrim (Michael Cera) on ilma kindla töökohata sarmikas logard. Täiesti keskpärase garaazhibändi “Sex Bob-omb“ 22-aastane bassimängija kohtas äsja oma unistuste tüdrukut. Ainus probleem seoses Ramona Flowersiga (Mary Elizabeth Winstead)? Tema seitse õelat ekskallimat tahavad Scott Pilgrimi ära tappa. Selleks, et võita oma elu armastuse süda, peab ta neist kõigist jagu saama, enne kui mäng ta jaoks täielikult läbi on.

Žanreid oskuslikult segav filmitegija Edgar Wright (“Hot Fuzz“, “Shaun of the Dead“) jutustab rabava loo ühe romantilise logardi püüdlustest end armastuse nimel kokku võtta. “Scott Pilgrim terve maailma vastu“ on samanimelisel koomiksiromaanil põhinev parajalt pöörane romantiline action-komöödia.

3. "Haarang" ("The Raid", 2011)

Jakarta slummide kõige mustemas südames asub turvamaja, mis on maailma juhtivate kõrilõikajate ja gängsterite kindel linn ja varjupaik. Seni on väsinud korrusmaja jäänud ka kõige teravama seadusesilma pilgust puutumata. Kuid nüüd, kõige paksema saladuskatte ja vaikimisvande varjus valmistub elitaarne politseisalk ründama maja ning kukutama selle niiditõmbajat – kurikuulsat narkoparunit. Õnnejumala tahtel rünnakrühm paljastatakse ning võmmid jäävad maja kuuendale korrusele lõksu. Võitlus käib elu ja surma peale, kõik kaardid on laual ning vastaseks on vanakurat ise.

Lavastaja Gareth Evans (Merantau) ja võitluskunstide täht Iko Uwais ühendavad jõud, et pakkuda teravat, adrenaliinist pakatavat actionit.

4. "Haarang 2: Kõrilõikajad" ("The Raid 2", 2014)

Kultusliku ja vägivaldse märulifilmi "Haarang" teine osa, mille keerdkäiguline tegevustik ei ole enam piiratud ühe hoone seinte vahele, vaid paisub kõikjale üle kuritegeliku Jakarta – vanglahoovist ja pornofilmi võtteplatsilt kuni kihutava metroorongi ning hullumeelse autotagaajamiseni suurlinna tänavail. Filmi võlu seisneb muidugi just märulis, mis on, võrreldes esimese osaga, taas režissööritoolis istuva Gareth Evansi poolt veelgi pöörasemale tasemele viidud. Oma täpsuse, pingelisuse, brutaalsuse ja originaalsuse poolest teeb "Haarang 2" ükskõik millisele Hollywoodi märulifilmile silmad ette. Pärast filmifestivali Sundance esilinastust olid vaimustuses nii kriitikud kui ka publik.

Ultravägivaldne "Haarang 2" stardib uue loona sealt, kus esimene osa oma lõpu sai. Noor politseinik Rama (Iko Uwais) sunnitakse liituma korruptsioonivastase löögirühmaga, et tagada oma pere turvalisus. Tema missiooniks on vanglas sõbraks saada maffiaboss Banguni pojaga (Arifin Putra), kes samuti trellide taga kinni istub, ning sedasi allmaailma sisse imbuda. Siit algab Rama jõhkralt vägivaldne odüsseia, mille käigus on ta sunnitud unustama oma identiteedi ja mineviku, et kogu hull ja halastamatu Jakarta maffia kahjutuks teha.

5. "Seitse psühhopaati" ("Seven Psychopaths", 2012)

Stsenarist Marty (Colin Farrell) on valmis andma kõik loomingulise inspiratsiooni eest. Tema palvet võetakse jõuliselt kuulda: tema suhteliselt hullud semud Hans ja Billy (Christopher Walken ja Sam Rockwell) röövivad inimeste lemmikloomi ning nõuavad nende eest lunaraha. Kuni päevani, mil nad valivad vale koera. Viimase omanik on nimelt ebastabiilse psüühikaga maffiaboss (Woody Harrelson). Naljakas? Marty jaoks kohe kindlasti mitte.

Filmi lavastajaks ja stsenaristiks on Oscari-võitja Martin McDonagh ("Palgamõrvarid Brügges"), kelle vanema venna John McDonagh uus film "Sõda kõigi vastu" jõudis eelmisel aastal ka meie kinodesse. Loe ka arvustust.

6. "Ohtlik sõit" ("Drive", 2011)

Ryan Gosling kehastab meest, kelle ametiks on sõitmine. Tal ei ole nime. Ta on lihtsalt driver. Päeval sõidab ta Hollywoodi filmides kaskadöörina. Öösiti pisiröövimiste autojuhina. Salapärase mehe üksindus lõpeb, kui ta armub oma naabrisse, üksikemasse Irenesse (Carey Mulligan), kelle abikaasa istub vanglas kinni. Kui viimane sealt vabaneb, hakkab teda ahistama kamp kurjategijaid: armunud driver üritab perekonda hävingust päästa. Film noir stiilis lugu saab uued mõõtmed, kui kohtuvad Taani must huumor ja action žanri film. “Ohtlik sõit” on karm krimilugu, millesse toob romantilisi jooni driveri kangelaskuju, kes ei mahu kuigi hästi argireaalsuse piiridesse ära.

7. "Külaline" ("The Guest",2014)

Režissöör Adam Wingardi ("Sina oled järgmine") ja viimase filmide kauaaegse stsenaristi Simon Barretti nime ei pea me vist enam kellelegi pikemalt tutvustama. Neile, kellele need nimed veel võõrad, siis vaadake filmi "Külaline" ning me võime oma pea anda, et neid kahte ei unusta te niipea.

"Külaline" on küll väike, aga uhkelt produtseeritud hoogne žanrifilm, kus peaosa kehastab silmi peast torkavalt nägus Dan Stevens (uus "Beauty and the Beast" film), kes mängib leinavale perele külla tulnud kadunud perepoja sõjaväeaegset sõpra. Pikkamisi selgub, et seksikalt musklis sinisilm on hunt lambanahas ning Petersoni perekonnal pole aimugi, mis neid ees ootab. Veel vähem vaatajail.

"Külaline" linastus Eestis 2016. aasta HÕFFIl.

8. "Tüdruk läheb öösel üksi koju" ("A Girl Walks Home Alone at Night", 2014)

Kultusfilmi maine saavutanud teos "Tüdruk läheb öösel üksi koju" on Ameerika uue laine kõmulisim film ja selle lavastaja Ana Lily Amirpour hetke kuumim nimi. Film ühendab endas klassikalise õudusfilmi, Ameerika spagetivesterni ja viited tänapäeva popkultuurile. Selle omapärane musta karva maailm tõmbab vaatajat ligi nagu vampiiri suudlus. Ka filmi heliriba on verdtarretav: siin seguneb Iraani underground-rokk düstoopilise Ameerika tööstuslinna kantrimuusikaga. Film kiirgab kurjust, kättemaksu ja suurt igatsust, kuid eelkõige verejanulist iha elu järele.

9. "Metsamajake" ("Cabin in the Woods", 2012)

Viis sõpra rendivad eraldatuses asuva metsamajakese ning saavad rohkem kui rendiraha eest saada lootsid. Nüüd peavad nad ühiselt metsamajakese tõele jälile saama. Ja sealt eluga pääsema...

"Metsamajake" on originaalne õudusfilm, mis võtab žanri kulunud klišeed ja lükkab need teravmeelselt kummuli! Käesoleva filmiga teeb oma lavastajadebüüdi edukas stsenarist Drew Goddard ("Cloverfield", "Teadmata kadunud", Spielbergi järgmine suur ulmefilm "Robopocalypse"), kes kirjutas stsenaariumi koos Joss Whedoniga ("Buffy", "Firefly", "Angel", "Tasujad", "Tasujad: Ultroni ajastu").

10. "Oculus",2013

Vanemate surm mõjutas tugevalt kahe orvuks jäänud lapse saatust. Aja möödudes on 20-aastane õde endiselt veendunud ning tahab ka vennale tõestada, et lähedaste inimeste hukkumise ja kõigi sellest tingitud hädade põhjustajaks oli peeglist tulnud kummitus…

Režissöör Mike Flanagan on tõestanud, et on suuteline õudusžanri värskendama. Flanagan väisas alles hiljuti ka Eesti kinosid filmiga "Ouija: Kurjuse läte", mis oli järjena üllatavalt kõlbulik õudusfilm. Tema 2014. aasta "Oculus" kasutas lähisuhteägivalda, lapsepõlvetraumasid ja nende tagajärgi, et luua peen õudusfilm, mis üritas ehmatamise asemel ka mõtlema panna.

Vaata lisaks:
5 kohutavat filmi, mille tegid suurepärased režissöörid.
5 kohutavat õnnetust, mis muutsid filmitööstust igaveseks.