Kui "Harry Potteri" esimeses kahes filmis Dumbledore'i kehastanud legendaarne karakternäitleja Richard Harris suri, pakuti uue näitleja otsingutel rolli ka Ian McKellenile või vähemalt nii ta arvas.

BBC telesaates HARDtalk kinnitas McKellen, et Warner Bros. võttis temaga ühendust ja pakkus rolli "Harry Potteri" filmides, kuid talle ei öeldud kordagi, mis tegelast ta kehastama asuks. McKellen sai kohe aru, et pärast Harrise surma otsitakse uut näitlejat Dumbledore'i rolli ning ta keeldus, sest ei tahtnud asuda kingadesse, kus oli juba asunud näitleja, kes ei pidanud temast lugu.

McKellen selgitas, et Harris oli teda ja Derek Jacobit ning Kenneth Branaghi nimetanud tehnilisel tasandil geniaalseteks, kuid kiretuks. McKellen nimetas Harrise kommentaari mõttetuks. Näitleja lisas, et Harris mängis küll Dumbledore'i, kuid tema kehastas päris võlurit.

Kas McKellen kahetseb oma otsust? "Vahel, kui näen Michael Gamboni plakateid, kes kehastab Dumbledore'i suurepäraselt, arvan, et see olen hoopis mina", ütles näitleja naljatledes.

Ian McKellen pole kindlasti kiretu näitleja: ta andis Gandalfi karakterile näo ja hinge ning ka kõik teised rollid (Sherlock Holmes, Magneto "X-Meeste" filmides jpt) on olnud väga meeldejäävad. Kui Harris poleks öelnud seda, mida ütles, siis olekski McKellen võib-olla võtnud osa "Harry Potteri" seeriast ning kehastanud mitmed aastaid korraga kahte legendaarset võlurit: Gandalf ja Dumbledore.