Kuulujuttude kohaselt sai Daniel Day-Lewis oma viimasest veel sellel aastal linastuvast Paul Thomas Andersoni filmist "Nähtamatu niit" ("Phantom Thread") innustust ning hakkas õmblejaks.

"Nähtamatu niit" jääb Day-Lewise viimaseks filmiks ning värske treileri järgi saame Eestis 9. märtsist viimast korda näha meistrit töötamas.

Teie ees on 13 näitlejat, kes loobusid ootamatult näitlemisest või vähemalt üritasid seda teha.

1. Alec Baldwin


Alec Baldwin ütles juba 2009. aastal, et pärast seriaali "30 Rocki" lõppemist paneb ameti maha, sest filmides osalemine kuulub tema minevikku.

Näitleja ei teinud pärast väljaöeldut isegi pausi, vaid jätkas suurepäraste näitlejatöödega filmides "Blue Jasmine", "Still Alice", "Concussion" ja "Boss Beebi" ning tegi paljukiidetud rolli ka Donald Trumpina šketsisarjas "Saturday Night Live".

2. Doris Day


Doris Day oli 50ndatel ja 60ndatel Hollywoodi üks tuntumaid staare. Ta osales filmides "The Pajama Game" ja "The Man Who Knew Too Much". Tal oli ka oma telesari "The Doris Day Show", kuid 50-aastaseks saades loobus naine nätlemisest täiesti, öeldes põhjuseks, et Hollywood polnud enam see, mis vanasti ning ta oleks tõenäoliselt hakanud ainult vanaemasid kehastama.

3. Gene Hackman


Ühes režissööri Wes Andersoni varasemas filmis "Tenenbaumid" ("The Royal Tenenbaums") oli peaosas ka vanameister Gene Hackman, kes olevat režissööriga käitunud väga ebameeldivalt. Ta olevat käskinud Andersonil püksid üles tõmmata ja meheks hakata ning nimetas teda sõnadega, mida ma siin kordama ei hakka.

Hackman kinnitas toona, et "Tenenbaumid" jääb tema karjääri viimaseks filmiks, kuigi osales hiljem veel kolmes filmis "Behind Enemy Lines", "Runaway Jury" ja "Welcome to Mooseport" enne, kui 2004. aastal täiesti näitlemisest loobus, tuues põhjuseks, et talle ei saadeta enam uusi stsenaariumeid.

Kaks korda meesnäitleja Oscari võitnud ("Unforgiven", "The French Connection") Hackmanil oli karjääri peale kokku ligi 100 rolli. Ta on praegu 87-aastane ja kes teab, äkki tuleb nii suure kaliibriga näitleja korra tagasi, et võita taaskord kõik auhinnad.

4. Audrey Hepburn


Hollywoodi kuldajastu nägu, moe -, filmi - ja kultuuriikoon Audrey Hepburn teenis oma esimese Oscari 1953. aastal filmiga "Roman Holiday". See avas talle omakorda kõik uksed, millele järgnesid klassikalised filmid "Sabrina", "My Fair Lady", "The Children’s Hour" ja "Breakfast at Tiffany’s".

1960ndate lõpus kaotas Hepburn näitlemise vastu huvi ning eelistas keskenduda perekonnale ja oma heategevuslikule tööle UNICEF-is. Hepburn loobus ametlikult 1968. aastal, kuid naases hiljem sellistes filmides nagu "Robin & Marian" ja "They All Laughed".

Tema viimaseks rolliks jäi väga väike roll filmis "Always". Hepburn suri 1992. aastal vähki.

5. Sean Connery


James Bondi filmid, "Äraostmatud", "Kaljukindlus", "Jaht Punasele Oktoobrile", "Roosi nimi", "Indiana Jones ja viimane ristiretk" ning paljud teised kuulsad filmi -, teatri - ja telerollid kinnistavad Connery parimaks elavaks näitlejaks, kuid 2003. aastal loobus ta näitlemisest ning põhjuseks tõi rahulolematuses filmitööstusega.

Karjääri jooksul ühe Oscari ("Äraostmatud") võitnud näitleja loobus tegelikult pärast koomiksifilmi "Liiga" ("The League of Extraordinary Gentlemen"), mille eest maksti näitlejale 17 miljonit dollarit.

Film olevat Connery jaoks olnud tõeline õudusunenägu, mis pani näitlejat omakorda mõtlema kogu filmitööstuse peale ning sellele, kuidas ta ei taha enam idiootidega koos töötada. Connery olevat ähvardanud keset võtteid lahkuda, kuid tõelise härrasmehena ta seda siiski ei teinud.

"Liiga" teenis kinodes üsna korraliku kassatulu, kuid väga negatiivne kriitika ning tõsiasi, et film kujunes põhjuseks, miks Connery näitlemisest loobus, pani pausile kõik plaanid järgede jaoks.

6. Debra Winger


Kolmekordne Oscari nominent Winger ei loobunud otseselt näitlemisest, aga võttis hoopis 6 aastat kestnud pausi, sest leidis, et ükski rolli ei pakkunud talle enam midagi. Pärast pausi alustas Winger taaskord rollide vastu võtmist. Tulemuseks olid film "Big Bad Love" ja varsti 3. hooajaga alustav Netflixi seriaal "The Ranch".

7. Jack Gleeson


Vähem filminäitlejana, aga rohkem telenäitlejana tuntud Gleeson kehastas "Troonide mängu" ühte kõige vihatumat ja traagilisemat tegelast, kelleks oli muidugi kuningas Joffrey.

Gleeson pani pärast Joffrey tegelaskuju lõppu ameti maha, sest soovis elus keskenduda muudele asjadele. Tegelikult mängis Gleeson erinevates rollides juba 7-aastasest saadik, kuid vanemaks saades mõistis, et näitlemine pole see, mida tahaks igapäevaselt palgatšeki eest teha.

8. Greta Garbo


Garbo on üks nendest näitlejatest, kes loobus näitlemisest läbikukkunud filmi pärast. Kui "Two-Faced Woman" 1941. aastal kinodes läbi kukkus, tundis Garbo suurt piinlikkust ning otsustas oodata järgmiste rollide suhtes Teise maailmasõja lõpuni, aga ühtegi filmi ei sattunud enam ette või ei õnnestunud neid maast lahti saada. "Two Faced Woman" jäigi tema viimaseks filmiks.

9. Cary Grant


Grant loobus 62-aastaselt 1966. aastal näitlemisest ühel väga arusaadaval põhjusel - ta soovis kasvatada oma tütart, kes sündis samal aastal. Grant avastas, et elus on tähtsamaid asju kui näitlemine.

10. Shirley Temple


Üks maailma kuulsamaid ja edukamaid lapsnäitlejaid ei suutnud saavutada samasugust edu täiskasvanuna. Esmalt 12-aastasena kooli pärast näitlemisest ajutiselt loobunud Temple pani ameti lõplikult maha 1950. aastal ning temast sai hoopis edukas diplomaat.

11. Grace Kelly


Vahest üks kuulsamaid Hollywoodi staare Grace Kelly teenis maailma tähelepanu, kui mängis Gary Cooperi kõrval üheks parimaks vesterniks peetavas filmis "High Noon". Hiljem võitis naine Oscari 1954. aasta filmi "The Country Girl" eest. Temast sai legendaarse Alfred Hitchcocki lemmiknäitleja: Kelly osales sellistes klassikalistes Hitchcocki filmides nagu "Dial M for Murder" ja "Rear Window". Tema ekraanipartneriteks olid näiteks James Stewart, Cary Grant, Frank Sinatra ja Bing Crosby. Kelly karjäär õitses ning kõik uksed olid valla, kuid siis juhtus see, mis alati juhtub: armastus.

Ta kohtus Monaco printsi Rainieriga, nad abiellusid ning Kelly loobus 1956. aastal näitlemisest. Temast sai Monaco printsess, mis kahjuks lõppes 1982. aastal, kui Kellyt tabas autot juhtides insult. Ta suri autoõnnetuses saadud vigastuste tagajärjel, jättes maha abikaasa ja kolm last ning ühe kõige põnevama Hollywoodi karjääri.

12. Joe Pesci


Martin Scorsese "Raevunud härg", "Goodfellas" ja "Kasiino", Sergio Leone "Ükskord ammu Ameerikas", Richard Donneri kolm viimast "Surmarelva" filmi, Chris Columbuse "Üksinda kodus" esimesed kaks osa, Oliver Stone'i "JFK": need filmid iseloomustavad kõige paremini Joe Pesci legendaarset karjääri. Ta teenis Oscari nominatsiooni "Raevunud härg" eest ning "Goodfellas" tõi talle parima kõrvalosa Oscari. Pesci loobus näitlemisest 1999. aastal, sest talle ei meeldinud enam, mis rolle kippus Hollywood talle pakkuma.

Ta oli selles osaliselt ise süüdi, sest varasemalt vägivaldsete gängsterite kehastamise eest tuntud Pesci näitas "Surmarelva" filmidega, et ta on ka suurepärane komöödianäitleja. Pesci loobus küll näitlemisest, kuid naases 2006. aastal sõbra Robert De Niro palvel filmis "Hea karjane" ning 2010. aastal filmis "Love Ranch".

Nüüd aga tundub, et 73-aastane veterannäitleja on valmis naasma: 2018. aastal linastub Martin Scorsese umbes 125 miljoni dollari suuruse eelarvega "The Irishman" ning filmis lööb kaasa ka ei keegi muu kui Joe Pesci. Peaosades on veel Robert De Niro, Al Pacino ja Harvey Keitel. Näitleja võis tagasi meelitada tõsiasi, et tegu on Scorsese filmiga, milles osalevad samad näitlejad, kellega tegi kunagi oma parimad filmid.

13. Shelley Duvall


Duvalli tuntakse kõige rohkem Stephen Kingi raamatu põhjal valminud Stanley Kubricku filmi "Hiilgus" ("The Shining") järgi ja seda põhjusega: tema piinatud rollisooritus Jack Nicholsoni kõrval on lausa legendaarne, kuigi Stanley Kubrick olevat näitleja vastu olnud niivõrd karm, halastamatu ja õel, et mitmed Duvalli ahastama panevad stseenid, pisarad ja õudust täis silmad tulenesid hoopis režissööri poolt tekitatud psühholoogilisest terrorist.

Duvall oli Robert Altmani üks lemmiknäitlejaid ning osales kokku režissööri kuues filmis: "Brewster McCloud", "Nashville" ja "3 Women". Ta töötas pikka aega ka teleprodutsendina, tema kõige tuntum seriaal oli HBO "Faerie Tale Theatre". Duvalli viimaseks filmiks jäi 2002. aasta "Manna from Heaven".