Hiina õpetlase hinnangul näitab Oscari-võitja Matt Damon selles fantaasiafilmis meelelahutuslikku tõlgendust, mis ei muuda kuidagi ajaloolisi fakte selle ehitise tegelike ülesannete kohta.

Kuidas on Suur Hiina müür mõjutanud Hiina ja kogu maailma ajalugu ning arengut?

Suur Hiina müür on inimkonna ajaloo üks suurtest imedest. Selle müüri ehitamine läks sadade aastate jooksul maksma palju inimelusid, kuid tõi Hiinasse rahu veel pikemaks perioodiks. Seega ajalooliselt on Suur Hiina müür olnud maa ja selle rahva kaitserajatis. Tänu piirialadel ärahoitud sõdadele säästeti palju rohkem inimelusid. Rahumeelne keskkond soodustas Hiina arengut ning tegi võimalikuks kaubavahetuse Hiina ja naabermaade vahel, ulatudes kaugele Lääne-Aasiasse, Lähis-Idasse ning isegi Euroopasse. Nii et erinevatel aegadel on Suur Hiina müür andnud ka oma rahvusvahelise panuse.

Milline on tänapäeval selle müüri tähtsus hiinlastele?

Suur Hiina müür on ennekõike kunagise võimsa Hiina impeeriumi sümbol, kuid see on väga oluline ka Hiina inimestele. Ilma Suure Hiina müürita oleks suuremal hulgal tavalistel hiinlastel tulnud liituda sõjaväega, et võidelda sissetungijatega. Rahu Hiinas oleks taas ja taas häiritud ning igapäevane äraelamine oleks inimestele olnud raskem. Täna kehastab Suur Hiina müür rahu ja inimeste ajaloolist panust kaitsta oma maad vallutuste eest. Nagu ka teistelgi rahvastel, õigustavad ka meie muistsed rajatised ajalooliselt impeeriumi võimu, mis põhines inimeste ohverdusel. Aga kuna see oli oma maa ja inimeste kaitseks, on Suur Hiina müür pigem inimeste kui võimu pärand.

Kas film “Suur Hiina müür” võib kuidagi olla solvav hiinlastele, kuna selles jutustatav lugu on kaugel ajalooliselt tõest? Oli ju müür mõeldud siiski võõrvõimude vallutuste vastu ning ning Siiditee ja kaubavahetuse kaitseks, mitte aga hiigelkoletiste tõrjumiseks nagu filmis näidatakse.

Film “Suur Hiina müür” loob ajaloolistest tõest erineva mulje, kuid see on ainult üks meelelahutuse vorm. Kõik hiinlased ei pruugi sellise käsitlusega rahul olla ja võivad tunda end kurvana, kuid mina isiklikult pean seda inimeste meelelahutamiseks mõeldud kunstiliseks tõlgenduseks. See ei suuda kuidagi muuta fakte, milleks see suur ehitis ajaloos oli mõeldud.

Fantaasiamärulile “Suur Hiina müür” (“The Great Wall”, 2016) saab kaasa elada juba sel laupäeval, 27. jaanuaril kell 20 filmikanalil TV1000 Premium, mida näeb teleteenusepakkuja Viasat vahendusel või suuremate kaablioperaatorite Viasati filmikanalite teemapakettides.