1. Režissöör Guillermo Del Toro oli kõigest 6-aastane, kui ta nägi oma esimest koletisefilmi, 1931. aastal valminud “Frankensteini”. Kasvades võitles ta omaenda lapsepõlve deemonite ja hirmsate unenägudega, millel ei olnud tema jaoks vahet reaalsusega. Hiljem andsid talle “Vee puudutuse” loomiseks inspiratsiooni nii “Frankenstein” kui ka 1954. aasta õudusfilm “Olend Mustast Laguunist”. Selles on veekoletis Gill-mees sisse võetud naisest nimega Kay, kes kuulub teadusliku ekspeditsiooni koosseisu. Selle eesmärk on koletis kinni püüda ja uurida tema hingamisviisi. Film lõppeb traagiliselt: koletis tapetakse, ent teadlaste jaoks läheb ta kaotsi.

2. “Vee puudutus” esilinastus Toronto filmifestivali raames kinos, mille kohal elas filmis naispeaosaline Elisa. Laest tilkuva vee stseen filmiti just selles saalis, mis asub rabavalt stiilses Elgini teatris Torontos Kanadas. See maja ehitati 1913. aastal ja oli algselt mõeldud varietee-etendusteks.

3. Naispeaosalise, tumma koristajaneiu Elisa perekonnanimi Esposito peidab endas vihjet tema orvupäritolule. Itaalia keeles tähendab see “katmata” ning seda kasutati beebide kohta, kes jäeti lastekodu trepile või anti muul viisil ära lapsendamiseks. Tema eesnimi loob aga seose Elizaga “Minu veetlevast leedist”. Mõlemad töölisklassist pärit naised teevad läbi muutuse ning suudavad leida oma hääle, tumm Elisa küll ülekantud tähenduses unenäolises muusikanumbris, kus ta kuulutab oma armastust anfiibmehe vastu. Elisa Esposito tegelaskuju oli spetsiaalselt kirjutatud näitleja Sally Hawkinsile.

4. 10. oktoober on filmis see saatuslik päev, mil vihmad jõuavad Baltimore’i, sadamat merest eraldanud tammid avatakse ning Elisa saab valitsuse salalaborist röövitud amfiibmehe lõpuks vabadusse lasta. Režissöör ja stsenarist Guilermo del Toro tegi selle kuupäevaga endale sünnipäevakingi. Kui filmis kasutatud ärirebitavalt kalendrilt del Toro sünnipäeva, 9. oktoobri leht eemaldada, ongi näha 10. oktoobri lehte koos märkega “Sadam”.

5. Amfiibmeest mänginud Doug Jones’il võttis kolm tundi, et saada selga spetsiaalne jõejumala kostüüm ja peale grimm, mis oli täiesti tavapärane näitlejale, kes on ka Del Doro varasemates filmides mänginud kummalisi tegelasi. “Paani labürindis” oli ta nimitegelasest faun ja koletislik kahvatu mees ning “Hellboy” filmides samuti akvamees Ape Sapieni ja surmaingel. Jones rääkis, et kuna tema amfiibmehe roll oli sõnatu, õppis ta koerte kehakeelest inimkõnele reageerimist. Samuti kasutas ta matadooride puusanõkse, et luua oma tegelasele seksikat ja voolavat kehakeelt.

6. Kalamehe disainimine ise võttis aega kaks aastat, kuna Del Toro tahtis olendi teha minestamapanevalt kauniks. Peadisainer ja skulptor meenutas, et režissöör öelnud: “Anna talle hing!”. Lisaks soovis del Toro “kena tagumikku” ning et keha ja nägu oleksid saledad, õlad laiad, suured hirvesilmad väljendusrikkad, huuled “suudeldavad”, ning lõuad tugevad.

7. Ainsad tegelased “Vee puudutuses”, kel pole suhtlusprobleeme, on tummad. Üks kaval puudutus tugevdab filmi pealkirja sellega, et lähendab vaatama ühise keele puudumisele Elisa ja amfiibmehe teineteisele. Seevastu teistel kõigil kõnevõimega tegelastel on Del Toro sõnul kommunikatsiooniprobleeme.

8. Muusika loomisel kasutas Alexandre Desplat 12 flööti, et püüda kinni veealust helidemaailma, mitte aga niivõrd külma sõja aegse USA teemat. “Ma olen flöödimängija ning tean tänu sellele, mida need pillid suudavad tekstuuri, heli, hägususe ja pehmuse saavutamisel. Seepärast ei kuule ka trompetit või mingit kolkimist. Kõik on väga pehme nagu oleksid vee all,” kirjeldas helilooja, kes on saanud Oscarid nii “Vee puudutuse” kui 2014. aasta filmi “Grand Budapest Hotel” eest.

9. Guillermo Del Toro oleks võtetel peaaegu auto alla jäänud. Nimelt on filmis stseen, kus Elisa juurde koju tormav agent Strickland pargib auto kino ette. Suures hoos unustas osatäitja Michael Shannon käigu sisse ning masin jätkas liikumist, lömastades laternaposti, mis paiskas õhku sädemevihu. Seejärel suundus masin järgmise posti ning otse kaamerate poole. “Ma ei ole kunagi nii elu eest jooksnud,” meenutas Del Toro. Auto jäi õnneks korralikult maasse ankurdatud teise posti taha pidama ning kogu võttemeeskond pääses vaid tõsise ehmatusega.

10. Filmivõtted tehti kõigest 12 nädalaga ning algselt tahtis Del Toro teha must-valget filmi, mis nõudnuks väiksemat eelarvet. Lõpuks otsustas ta siiski värvifilmi kasuks, lähtudes Federico Fellini sõnadest: “Ma teen värvist loo osa.”

Seikluslikule fantaasiadraamale “Vee puudutus” (2017) saab kaasa elada juba sel laupäeval, 1. detsembril kell 20 filmikanalil TV1000 Premium, mida näeb teleteenusepakkuja TVPlay Home vahendusel või suuremate kaablioperaatorite TVPlay filmikanalite teemapakettides. Alates jaanuarist jõuab film ka voogedastusteenusesse TVPlay Premium.