Lavastaja Todd Phillipsi ("Pohmaka“ triloogia) koomiline draama "Sõjakoerad“ põhineb tõsielulistel sündmustel ning selle peaosades mängivad Oscari-kandidaat Jonah Hill ("Wall Streeti hunt“) ja Miles Teller ("Whiplash“). Jonah Hill sai rolli eest Kuldgloobuse nominatsiooni! Kuid kui palju vastab tõele sellest kaasahaaravast linateosest?

1. Kas David Packouz oli tõesti massöör?

Jah, ta töötas tõesti enne vana sõbraga relvaäri alustamist Miamis massöörina. Sarnaselt filmis nähtule üritas ta ka voodipesu müügiga raha teenida. Tegelikkuses vahendas ta Pakistanist tellitud tooteid edasimüüjatele, mitte ei käinud neid vanadekodudes ukselt-uksele pakkumas.

2. Kas Efraim Diveroli ja David Packouz olid sama vanad?

Filmis väidetakse, et Efraim Diveroli ja David Packouz olid ühevanused parimad sõbrad keskkoolipäevilt ja kohtusid taas ühise tuttava matustel. Tegelikkuses oli Diveroli kõigest 19 ja selles vanuses juba miljonär. Packouz (Miles Teller) oli 23-aastane ja nad teadsid teineteist ajast, mil mõlemad samas Miami juudikoguduses käisid (ja koos kanepit suitsetasid).

3. Kas Diveroli avas tõesti keset tänavat automaadist tule, kui kanepidiiler teda pettis?

Ei. Filmis annab Diveroli (Jonah Hill) narkodiilerile kanepi jaoks 300 dollarit. Diiler võtab raha, kuid ei anna talle kanepit, vaid üritab teda relvaga lahkuma hirmutada.

Diveroli läheb seejärel oma auto juurde ja võtab pagasiruumist automaadi, millest õhku tulistab. Diiler ja tolle sõbrad põgenevad elu eest.

See on efektne stseen, kuid kahjuks päriselt aset ei leidnud.

4. Kas tõesti eksisteeris veebileht, kus Kaitseministeerium avalikke hankeid korraldas?

Jah, aga see mitte ainult ei eksisteerinud, vaid töötab tänaseni.

Nii imelik, kui see ka ei tundu, on „Sõjatööstuse Ebay“ päris.

FedBizOpps (fbo.gov) lehel on praegu üle 23 700 aktiivse föderaallepingu, millele ettevõtted saavad pakkumisi teha. Saad kas või praegu minna postitusi sirvima.

Seaduse kohaselt oli Kaitseministeerium kohustatud kõikidele lepingutele avalikku hanget võimaldama.

Tol ajal otsis USA valitsus vahemehi, kes nende eest musta töö ära teeksid ja Ida-Euroopast Iraagile ning Afganistanile relvi soetada aitaksid.

5. Kas Packouz ja Diveroli olid tõesti sõjaväe varustusjuhtidega kohtudes „pilves“?

Jah. Vahetult enne kohtumist, kus hinnati nende usaldusväärsust koostööpartneritena, suitsetasid nad parklas kanepit. Packouz on kogu perioodi kohta öelnud: „See oli sürreaalne. Tegelesin rahvusvahelise julgeoleku küsimustega, olles ise pidevalt „kivis“.“

6. Kas nad tarvitasid pidudel kokaiini?

Jah, lisaks pidevale kanepipiibu suitsetamisele, kandsid nad kaasas püssikuulikujulist plastmassist topsikut kokaiiniga.

Nad pidutsesid klubides pilves peaga ja Diveroli veetis aega lõbutüdrukutega.

7. Kas Bradley Cooperi tegelaskuju, Henry Girard, on päriselt olemas?

Jah. Filmi tegelaskuju Henry Girard oli inspireeritud Heinrich „Henri“ Thometist, heade sidemetega Šveitsi relvaärimehest ning ühest relvatootja Brügger & Thomet AG loojatest.

Amnesty International süüdistas teda USA sanktsioonide vastaselt Zimbabwest relvade välja smugeldamises.

Ta lisati terroristide „musta nimekirja“ ja oli relvade Serbiast Iraaki transportimise pärast ametivõimude uurimise all.

Tegelikkuses tutvusid David Packouz ja Efraim Diveroli Henryga Pariisi relvanäitusel, mitte Las Vegases. Heinrich Thometist ei eksisteeri ühtegi teadaolevat fotot, aga kirjelduse järgi on ta blondide juuste ja helesiniste silmadega. David Packouz iseloomustas teda kui: „Üks parimaid vahendajaid, tõeline sõjajumal!“

8. Kui palju Afganistani tehing tegelikult väärt oli?

Uurimine selgitas, et Kaitseministeeriumi leping, mille Packouz ja Diveroli 2007. aastal võitsid, oli tõepoolest väärt 298 miljonit dollarit.

Leping nägi ette nii 100 miljoni AK-47 padruni kui ka jahmatavapaneva koguse automaatide, rakettide ja 100 000 granaadi hankimist.

Koomilisele draamale “Sõjakoerad” (2016) ja veel üle 600 eestikeelsete subtiitritega linateosele saab kaasa elada voogedastuskeskkonnas TVPlay Premium.

Allikas: History vs Hollywood