Selle järelduseni jõudsid Kaspersky Lab’i eksperdid peale nende kahjutoovate failide allalaadimise statistika analüüsi, mida viimase kahe aasta jooksul pakuti kasutajatele populaarsete telesõu episoodidena. Kõige „viiruslikumaks“ osutus seaduspäraselt seriaal "Troonide mäng“ – selle osakaal oli 17% kõigist nakkustest aastal 2018, mille allikaks sai piraatlik multimeediasisu. Ning seda hoolimata asjaolust, et mullu ei ilmunud selle fantaasiadraama episoode. Võrdluseks: aastal 2017, kui kogu maailm vaatas sarja värsket hooaega, oli see näitaja kõrgem – 22%.

Kokkuvõttes kahjurvara programmid, mis teesklesid "Troonide mängu", ründasid ca 21 tuhandet kasutajat üle maailma. Suurim oht, nagu selgitasid välja Kaspersky Lab’i eksperdid, oli iga hooaja esimesel ja viimasel osal: just nende alla püüavad kurjategijad peita võimalikult palju kahjurvara faile. Ning aktiivsemalt kasutasid nad nendeks eesmärkideks sarja esimest episoodi pealkirjaga "Talv on tulekul“.

Kaspersky Lab’i eksperdid tuvastasid "Troonide mängu" varju all kokku 33 ohtude tüüpi ja 505 erinevat kahjurvara sugukonda. Kasutajad laadivad alla kõige sagedamini troojalasi (kolmandik juhtumitest), reklaamvara (28% juhtumitest) ja laadijaid (21% juhtumitest). Esimeste ohtlikkus on enam kui ilmne: troojalased võivad nakatatud seadmele tekitada suurt kahju, alustades konfidentsiaalse teabe vargusest ja lõpetades täieliku kontrolliga seadme üle. Aga reklaamivarast tulenev risk pole niivõrd ilmne, kuid need kahjutoovad programmid saavad oluliselt mõjutada kasutaja ja digitaalse seadme vahelist kommunikatsiooni, näidates soovimata reklaami või asendades otsingu päringute tulemusi.

„Me näeme, et kahjurvara levitajad näitavad suurt huvi populaarsete telesarjade versioonide vastu: nad ekspluateerivad kasutajate, kes tahavad võimalikult kiiresti näha armastatud sõu uut osa, kannatamatust ja uudishimulikkust. "Troonide mängu“ kauaoodatud viimase hooaja ilmumise lävel võib oodata küberkurjategijate poolt aktiivsuse kiiret kasvu – tõenäoliselt kahjurvara arv, mida hakatakse levitama uute osade varjul, kasvab oluliselt,“ räägib Andis Šteinmanis, Kaspersky Lab’i juht Baltikumis.

Peale "Troonide mängu" tuleneb üsna kõrge nakatamise risk populaarselt sarjalt "Elavad surnud“ (mõistagi on kõne all selle piraatversioonid). Potentsiaalselt ohtlike sarjade pingeritta aastal 2018 sattusid samuti "Vibukütt", "Pintsaklipslased", "Viikingid", "Suure paugu teooria", "Supernatural", "Grey anatoomia", "Meie elu" ja "Hea arst".

Populaarsete telesarjade varjul levitatava kahjurvara ohvriks osutumise vältimiseks soovitab Kaspersky Lab kasutajatele järgmist:

- valida kontrollitud legitiimseid teenuspakkujaid, mis toodavad ja levitavad multimeediasisu autoriõigusi järgides;

- pöörata tähelepanu allalaaditava faili laiendile – kui see on videofail, siis ei või olla sellel mingil juhul laiendit .exe (aga kahjurvara seas kohtab sellist laiendit väga tihti);

- kontrollida saidi autentsust, iseäranis https’i olemasolu alguses ja aadressi korrektset kirja URL’is;

- mitte vajutada kahtlastele viidetele, mis lubavad uute osade varast näitamist – parem on järgida sarja episoodide ilmumise ametlikku kava ja plaanida vaatamist vastavuses sellega;

- kasutada kindlat kaitselahendust, mis tuvastab ja blokeerib ohtude kõiki tüüpe, nt Kaspersky Security Cloud*.

Allikas: Kaspersky