Netflix’il on viimastel aastatel olnud kombeks toota dokumentaalfilme, mis uurivad kuulsate inimeste surmasid. “Kes mõrvas Malcolm X-i” on kontseptsiooni poolest sarnane “Kes mõrvas Jam Master Jay?” (“Who killed Jam Master Jay?”, 2018) ja ei pruugi silma paista teiste Netflix’i tõestisündinud mõrvamüsteeriumite seast. Malcolmi dokumentaalfilm on kaasahaarav ja põhjalik: 6 episoodi, mille ühe osa pikkus on 43 minutit. See teeb kokku üle 4 tunni. Kas see on vaataja aega väärt?

Lugu Malcolm X-ist on traagiline ja täis ootamatusi, sest tegemist oli väga provokatiivse inimõiguste eest võitlejaga 1960. aastate Ameerikas. “Kes mõrvas Malcolm X-i?” miniseriaal räägib mitte ainult Malcolmist, vaid ka tema mõrva uuriva mehe, Abdur-Rahman Muhammadi, kinnisideest leida tõde. Seriaal on sama põhjalik nagu ka Abdur-Rahman, kes on uurinud atentaadi üksikasju üle 30 aasta. Ajaloolised fotograafid ja videod on isegi eraldiseisvalt paeluvad ja pilkupüüdvad ning on suureks plussiks.

Ametlikes dokumentides on kirjas, et Malcolmi mõrvarid vahistati ja mõisteti süüdi kohtus ning antud juhtum on lahendatud, kuid seriaali tegijad ei ole selle väitega nõus. Tuuakse välja mitmeid ebakõlasid kriminaaltoimikutes ja väidetakse, et kaks süüdimõistetut kolmest olid tegelikult süütud ja veetsid asjata 20 aastat oma elust vanglas. Kõlab nagu vandenõuteooria, kas pole?

Minisarja läbivaks küsimuseks kujuneb teadmatus, kas on võimalik lahendada lõplikult üle 50 aasta tagasi toimunud mõrvajuhtumit. Kes sooviks seda toimikut uuesti avada? Avalikkus on leppinud juhtumiga ning maailm on liikunud edasi, kuid Abdur-Rahman ei saa rahu. Ta leiab endale hulganisti pooldajaid ja eksperte, kes kinnitavad tema kahtlusi. Fookuses on peamiselt New York’i politsei ning FBI pihta suunatud kriitika, mille kohaselt nad ei hoolinud piisavalt Malcolmi surmast (ja elust) ega teinud õigeid otsuseid mõrva lahendamisel. Viimase episoodi lõpus ilmselt nõustuvad enamik vaatajad, et midagi kahtlast seal tõepoolest toimus.

Loomulikult on ka Abdur-Rahmanil mitmeid kriitikuid, skeptikuid ja asjaosalisi, kes ei ole nõus antud teemal üldse sõna võtma. Seriaalis näidatakse mõlemat mündi külge: teooria pooldajad ja vastased. Kõige intrigeerivamad intervjuud on asjaosalistega, kes eitavad korruptsiooni asutustes ja Abdur-Rahmani teooriaid, sest mõlemal poolel on silmnähtavalt ebamugav olla kaamera ees. Seriaali tegijad on näinud vaeva ja otsinud üles mitmed seotud inimesed nagu näiteks juhtumit lahendama määratud politseinikud ja uurijad. Muidugi ei ole enam kõik osalejad elus, mis teeb adekvaatse informatsiooni leidmise keerulisemaks. Sellest hoolimata leidub piisavalt inimesi, kes on Malcolmi elu ja surmaga kursis ning annavad olulist sisendit ning edasiviivat jõudu.

Kõige suuremaks miinuseks on vähene fookus Malcolmi surma epiloogil: mis sai tema perekonnast? Kuigi peamine rõhk on leida tegelik mõrvar, mis on ka nimes välja toodud, siis Malcolmi surma mõju tema perekonnale on samaväärne lugu ekraanile toomiseks. Tema naine, Betty Shabazz, jäi maha 6 lapsega ning pidi üksinda toime tulema ilma igasuguste vahenditeta. Nende ühine kodu põles maha nädal enne balliruumi tulistamist ja perekond oli sõna otseses mõttes tänaval.

Hoolimata raskustest sai lesk Betty hakkama ja kasvatas lapsi nii hästi, kui suutis. 1997. aastal leidis aset traagiline vahejuhtum, kus lapselaps süütas tema korteri põlema ning sellest tulenevalt hukkus Betty. Lapselaps oli kõigest 12-aastane ja tema nimi oli Malcolm. 16 aastat hiljem mõrvati ta Mehhikos ning maeti hiljem oma vanavanemate, Malcolm X-i ja Betty, kõrvale. Malcolm X-i perekond ja suguvõsa on palju läbi elanud ning kannatanud ning siin on lugu, mida võiks samuti tuua vaatajateni.

“Kes mõrvas Malcolm X-i” annab vastused küsimustele ning on lihtsasti jälgitav. Seriaal täidab oma eesmärki ja vastavas žanris on üks musternäide, kuidas tõelisi kuritegusid ekraanil kajastada. Kestuse poolest oleks võinud tegijad veel sügavamale ajaloo sisse sukelduda ja tuua rohkem esile Malcolmi pärandit ning perekonna toimetulekut tema surmaga. Dokumentaalfilm on sisukas, detailne ja kindlasti soovitatav ajaloohuvilistele.