Teliast leiab nii musta huumorit kui möllu:

“Parasiit” (“Gisaengchung”, 2019)

Musta huumoriga vürtsitatud Lõuna-Korea põnevusdraama, mis võitis Cannesis Kuldse Palmioksa ning neli Oscarit – sealhulgas parima filmi, parima režissööri, parima rahvusvahelise filmi ja parima stsenaariumi kategoorias. Filmi sündmused saavad alguse ühes räpakas Seouli keldrikorteris, kus elab täielikus vaesuses perekond Kim. Perepoeg saab aga tuttava kaudu ootamatult töökoha ülimalt rikka ja peene pere võsukese koduõpetajana. Peagi sokutab poeg pettuse ja manipulatsioonide abil terve pere oma jõuka tööandja juurde ametisse, kel pole õrna aimugi, et nad on langemas petuskeemi ohvriks… Filmi lavastas Bong Joon Ho
("Snowpiercer”).

“Jänespüks Jojo” (“Jojo Rabbit”, 2019)

Kuuele Oscarile kandideerinud (ja parima mugandatud stsenaariumi kuldmehikese võitnud) südamlik draamakomöödia. Filmi sündmused leiavad aset teise maailmasõja päevil Saksamaal. 10-aastane Jojo on innukas Hitlerjugendi liige, kes saab alati nõu ja tuge oma kujuteldavalt sõbralt Hitlerilt. Ühel päeval avastab poiss aga, et tema ema on juba mõnda aega nende kodus peitnud juudi soost tütarlast, kes osutub ootamatult sümpaatseks. Poiss peab välja mõtlema, kuidas käituda – kuid samal ajal liigub lahingutegevus tema kodulinnale üha lähemale… Filmis mängivad Scarlett Johansson ("Tasujad: Lõppmäng"), Taika Waititi ("Thor: Ragnarok"), Sam Rockwell ("Kolm reklaamtahvlit linna servas") jt.

“Teofrastus” (2019)

Kodutu kass Teofrastus leiab endale armastavad omanikud. Lõpuks ometi on tal päris "oma territoorium" nende ilusas maakodus, kus ta on õnnelik ja kaitstud. Kuid see õnn ei kesta kaua – uued omanikud sõidavad koos Teofrastusega sügisel linna, tööle. Ühel hallil päeval, vaadeldes väikese linna-korteri rõdul linde, hüppab kass kogemata alla ja eksib ühesuguste magalarajooni majakarpide vahel ära. Kas Teofrastus leiab taas "enda territooriumi" või ootavad teda vaid külm tänavamaastik ja linnainimeste ükskõiksed pilgud? (pikkus 14 minutit)

Elisa:
Soovitame meie videolaenutusest vaadata uut filmi nimega ”Pommuudis”.Tõsielulisel skandaalil põhinevas filmis süüdistavad mitu naist Fox Newsi juhti Roger Ailesi seksuaalses ahistamises ja telekanalis valitsevas mürgises õhustikus. Peaosalisteks on filmi valitud tõeline Hollywoodi naisnäitlejate kahurivägi: Oscari-võitjad Charlize Theron ja Nicole Kidman ning Oscarile kandideerinud Margot Robbie. Film võitis sel aastal ka kuldmehikese parima grimmi kategoorias, mis ei ole sugugi üllatav, kuna peaosalised olid grimmi abil tehtud peaagu äravahetamiseni sarnaseks tõsielu tegelastega.

Sisuliselt samal teemal on ka teine film, kuid vahe on selles, et see tegemist on dokumentaaliga. Film ”Puutumatu” on maineka ja mõjuvõimsa Hollywoodi produtsendi Harvey Weinsteini tähelennust ja põrmustavast langusest. Filmis võtavad avameelselt sõna Harvey Weinsteini endised kolleegid, näitlejannad ja ajakirjanikud - naised, kes süüdistavad meest seksuaalses ahistamises. Nende süüdistuste pinnal sai alguse suurem #MeToo kampaanialiikumine, mis on nüüdseks levinud üle maailma ja julgustab välja astuma ahistamise vastu.

Film ”Preili Julie” põhineb August Strindbergi samanimelisel näidendil. Jaaniöö pidustustest joobunud aristokraatide peretütar Julie (Jessica Chastain) alustab ohtlikku võrgutusmängu oma isa toapoisi Johniga (Colin Farrell). Sarmikas veetlemine, napsutamine ja tants areneb üsna kiirelt raevukaks lahinguks – võimuvõitluseks, julmaks seksuaalseks mänguks. Kõrgi Julie igatsus kogeda alandust ja peenelt lihvitud kommetega teenija Johni sisemuses pulbitsev jultumus teeb neist plahvatusohliku koosluse. Nende vastastikune külgetõmme on võrdne teineteise jälestamisega. Metsik, kirglik ja keelatud armastus viib meeleheitlike tegudeni, mille ülevus ja õud on võrreldav Kreeka tragöödiga.

Filmis “Pidu” on Janet just jõudnud oma poliitilises karjääris kroonimist väärt saavutuseni. Koos abikaasa Billiga kavatsevad nad tähistada seda mõne lähema sõbra seltskonnas. Kui külalised on nende Londoni koju saabunud, võtab pidu aga ootamatu pöörde, kui Bill teeb pommina mõjuva paljastuse, mis üllatab kõiki kohalviibijaid. Nii muutuvad armastus, sõprus ja poliitilised veendumused õige pea küsitavaks… Filmis saab näha Kristen Scott Thomas, Cillian Murphy ja Timothy Spall meisterlikku rollisooritust ning film on linastunud ka meie kodumaisel Pimedate Ööde Filmifestivalil.