Vaatamata keerulisele aastale toimus Just Filmi raames tänavu üks Euroopa, kaks rahvusvahelist ja kolm maailma esilinastust! Üks maailma esilinastustest oli Eesti oma Rasmus Merivoo "Kratt", mis sai publikult palava vastuvõtu.

Just Filmil tuli näitamisele kokku 42 täispikka- ning 3 lühifilmi, mis jagunesid juba tuttavate programmide vahel - lastefilmide, noortefilmide, teadusdokumentaalide ning lapse õiguste programm.

Just Filmi laste- ja noortežüriid andsid eripreemiad just Eesti filmidele. Lastežürii tõstis esile režissööride Meelis Arulepp ning Karsten Kiilerich animafilmi "Sipsik" (Eesti, 2020) filmimuusika ning noortežürii kiitis režissööri Rasmus Merivoo "Kratt" (Eesti, 2020) visuaalset seadet.

Esmakordselt aitasid Just Filmi lapse õiguste programmi koostada noored ise - Märka Last platvormi toimetajad. Tänavuse lapse õiguste programmi juhtlause "Mitte ainult lastele, vaid koos lastega" suunab tähelepanu sellele, kuivõrd palju võib noorte kaasamine neid puudutavatesse teemadesse arutelu rikastada ning edasi viia.

Festivali tegevjuht Mikk Granström sõnas: "Oleme väga õnnelikud, et vaatamata keerulistele aegadele õnnestus meil füüsilisel kujul festivali korraldada. Sealjuures oli meil võimalik viia läbi ka Just Filmi rahvusvahelised võistlusprogrammid ning säilitada filmiprogrammi kõrget kunstilist taset. Soovin tänada kogu PÖFFi ning Just Filmi meeskonda! Ning eriline tänu läheb loomulikult meie publikule, nii kinos kui veebis. Kohtume 2021. aasta novembris!"

2020. aasta Just Filmi võidufilmid:

Lastežürii parima lastefilmi auhind
“Margot’ ja Marguerite imeline seiklus”
The Fantastic Journey of Margot & Marguerite
R: Pierre Coré
Prantsusmaa 2020

“Põnevaid filme oli palju ning igaüks neist oli omamoodi huvitav ja õpetlik. Aga lõpuks me ikka tegime otsuse ning võitjafilm meeldis meile oma huvitava loo ja tugeva näitlemisega. 1 tüdruk tegi kahte rolli ja seda meie meelest suurepäraselt! See on film, mis rääkis uues olukorras hakkama saamisega ja kõike seda väga mänguliselt. Meie valisime võitjafilmiks „Margot ja Marguerite’i imeline seiklus“, mis on pöörane lugu sellest, kuidas noored tüdrukud ootamatult ajas rändavad ning uues ajastus hakkama saavad.”

Lastežürii eriauhind:
"Eriauhinna soovime anda armastatud Eesti kangelasele Sipsikule. Meie meelest oli "Sipsik" filmi muusika nii haarav ja tore, et just filmimuusika eest seda filmi tunnustada soovimegi."

Lastežürii: Kaarel Uueni, Kerstin Kalda, Kuno Wilhelm Rohusaar, Mari Krashevski, Sarah Liis Luha

Noortežürii parima noortefilmi auhind
“50 või kaks vaala kohtuvad rannal”
50 or Two Whales Meet on the Beach
R: Jorge Cuchi
Mehhiko 2020

“Selleaastase Just Filmi noortežürii auhinna anname pärast pikki ja tuliseid vaidlusi filmile, mis sütitas intriige juba päevi enne selle vaatamist. Tegu on filmiga, milles julge teemakäsitlus kohtub värske pildikeele, oskuslikult kirjutatud tegelaste, professionaalse näitlejatöö ja omapärase montaažiga; filmiga, mida vaadates kohtusid meie kõrged ootused nende väärilise linateosega, ja loodetavasti filmiga, mis kohtub veel paljude kinolinade ja vaatajatega. Noortežürii auhind läheb filmile “50 või kaks vaala kohtuvad rannal”.”

Noortežürii eriauhind:
"Eriauhinna saab "Kratt" (Eesti, 2020) visuaalselt kõige omapärasema filmi eest."

Noortežürii: Anna Linda Elvre, Gerli Rehkalt, Hans Robert Kannukene, Helena Maarja Tarro

ECFA auhind parimale Euroopa noortefilmile
“Klaaspoiss”
Glassboy
R: Samuele Rossi
Itaalia 2020

“Me reisisime läbi filmide mööda Euroopat ja aega. Viibisime nii momendis kui minevikus. Fantastilised rännakud ajas, ekskursioonid pimedatesse ja müstilistesse muinasjuttudesse, igapäeva kooliellu, esimene armastus, päevikud ja piraadiseiklused - lai valik lugusid, mis on meid mitmel moel mõjutanud. Need filmid inspireerisid meid kaasa mõtlema ja reflekteerima, täitsid meid elevusega ning üle kõige andsid need filmid võimaluse läbi imeliste peategelaste kogeda laste ja noorte elu.

Tänavune Euroopa lastefilmide programm viis meid küll mitmetele erinevatele teekondadele, kuid üks neist tõusis eriliselt esile. Lugu, mis läbi suurepärase näitlejameisterlikkuse näitab isoleerituse ületamist ning ühe indiviidi võimalust tunda end sõprusgruppi kuuluvana. Peategelane leiab jõudu, et oma elutee üle kontroll haarata ning oma headust täis, kuid liialt kaitsva perekonna samuti uue olukorraga kohanema panna. Just filmi rikkalike karakterite, imeilusalt loodud maailma, kaasahaarava ning hästi kirjutatud loo tõttu anname ECFA auhinna filmile “Klaaspoiss”.”

ECFA Žürii: Mike Tait (Suurbritannia), Mariella Harpelunde Jensen (Taani), Julia Fleißig (Saksamaa)

Just Film grand prix selle aasta parimale noortefilmile
“Slaalom”
Slalom
R: Charlène Favier
Prantsusmaa 2020

“Rahvusvaheline žürii nautis noortefilmide võistlusprogrammi filme ning hindab kõrgelt filmides tõststatud teemasid. Nägime mitmeid lugusid, kus täiskasvanud käitusid vastutustundetult ning lapsed pidid end vanema rolli asetama. Filmides tõusis läbivalt küsimusi: “Kes siin loos on laps ja kes täiskasvanu? Mis juhtub, kui täiskasvanu mõtlematu tegutsemine laotab raskuse just selle noore õlule, kes täiskasvanut kõige rohkem usaldab?”. Üks film tõusis esile oma imeliselt autentse portreeringuga keerulisest situatsioonist. Räägituna teismelise perspektiivist, kuid ilma teisi karaktereid demoniseerimata, oli tegemist looga, mis julges puudutada väärkohtlemise ja hoolimatuse teemasid väga realistlikul viisil. Võimas film, äärmiselt ausate esitlustega. Just Filmi grand prix 2020 “Slaalom”.”

Eraldi tõi rahvusvaheline žürii esile:
Südantlõhestav lugu, mis kirjeldab jõuliselt ühe lapse lõputut ja tingimusteta armastust oma ema vastu. Selle näitlejanna esitlus on selle filmi hing. Tema aus ja haavatav, kuid kahe jalaga maa peal olek tõstab loo järgmisele tasemele. Žürii soovib tõsta esile Luna Mwezi tema lummava esituse eest filmis "Süstlapargi laps (Šveits, 2020)".

Rahvusvaheline žürii: Guy Davies (Suurbritannia), Elen Lotman (Eesti), Satu Tuuli Karhu (Soome)

Kuigi Just Filmi festival on tänaseks lõppenud saab PÖFFi parimaid palasid vaadata veel 6. detsembrini PÖFFi veebikinos kino.poff.ee!

Just Film on Pimedate Ööde filmifestivali (PÖFF) noorte- ja lastefilmide alafestival, mis toimub igal aastal novembrikuus paralleelselt PÖFFi põhiprogrammiga. Näitamisele tulevad filmid, mis lisaks meelelahutuslikule aspektile kannavad endas ka hariduslikku eesmärki. Festivalil linastub igal aastal ligikaudu 50 filmi ning publikuarvu poolest on Just Filmist saanud tänaseks Eesti üks suuremaid noorteüritusi.

Filmifestivali korraldamine on keeruline ettevõtmine ja ilma heade sõprade, toetajate ja sponsoriteta poleks see võimalik. Festival tänab kõiki, kes on kaasa aidanud selle toimumisele!

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid