10 fakti filmiajaloost, mis võivad nüüd veidrad tunduda

 (1)
Studio Film and Publicity Stills
Charlie ChaplinFoto: HA/insight media, Vida Press

Filmitööstus on juba ammu digitaalseks muutunud ning filmilindist on saanud möödunud aegade reliikvia. Sada aastat tagasi olid asjaolud aga hoopis teised ja nii film kui ka heli salvestati lindile. Vaatame aga korra ajas tagasi, kuidas olid asjad vanasti ehk enne, kui meil olid tahvelarvutid ja mälupulgad.

1. Film leiutati 1890. aastatel

Kuigi see on kaua aega tagasi, siis esimesed filmikaamerad leiutati 1890. aastate lõpus. Nendega filmitud "filme" ei saa filmideks nimetada: need olid igavad, maksimaalselt minut pikad ja neil puudus heli.

2. Tummfilmidele mängis taustaks bänd

Mõnikord oli nii, et kuna tummfilmi vaadates oleks see liiga igav tundunud või nägi kunstnik, et asja juurde peaks miski heli ka käima, siis mängis ekraanil film ja taustaks bänd.

3. Panoraamimine leiutati 1897. aastal

Varem olid filmikaamerad statsionaarsed ja ühe koha peal ehk siis liikumise jäädvustamiseks pidi liigutama tervet kaamerat koos statiiviga.

4. 16 kaadrit sekundis

Sellise kiirusega olid vanemad kaamerad võimelised filmima. Nüüdisaegsete standardite järgi on see küllaltki aeglane. Näiteks tänapäevased 35 mm kaamerad filmivad kiirusega 25 kaadrit sekundis. Arvutimängud võivad liikuda aga kiirusel 250 kaadrit sekundis ja rohkemgi. Ajad on muutunud.

Seotud lood:

5. 13 kaadrit sekundis

See on minimaalne kiirus, mida inimese ajul on vaja, et vaadatav pilt näiks liikuv välja. Kõik, mis jääb alla selle, on inimese aju jaoks justkui eraldi pildid. 13 ja 16 on aga küllaltki lähedal asuvad numbrid, mistõttu tunduvad vanad filmid väga aeglased ja ebaloomulikud.

6. 1906. aastal ilmus esimene täispikk film

Austraalia film “The Story of The Kelly Gang” oli esimene täispikk film filmiajaloos. See oli tund aega pikk ja filmirullil oli linti 1,2 km jagu. Mingi aeg arvati, et see film on igaveseks kadunud, kuid 1975. aastal ilmusid mõned tükid filmirullist siiski päevavalgele.

7. 1907. aastal avati esimene kino

Enne esimese kino avamist näidati filme tavalistes teatrites või lõbustusparkides. Esimeste kinode loomisega sai filmidest omaette tõmbenumber.

8. 11 minutit

Standardrull, mis suutis näidata 25 k/s filmi, oli ligi 305 meetrit pikk ja sinna peale sai salvestada 11 minutit filmi. Niisiis pidi pikema filmi näitamiseks iga 11 minuti järel rulli vahetama. “Kaklusklubi” Tyler Durden teaks nii mõndagi nippi, mida sellega seoses sulle õpetada.

9. 17,7 filmirulli

Kui 1997. aastal linastus James Cameroni rekordiline “Titanic”, oli veel filmirulli ajastu. Film kestab 3 tundi ja 15 minutit ehk kogu filmi näitamiseks kulus 17,7 filmirulli, mis tähendab, et kiirusel 25 kaadrit sekundis kulub ligi 5500 meetrit filmilinti.

10. DLP

Nüüdisaegsed kinod kasutavad digitaalseid videoprojektoreid. Selle tehnoloogia nimi on Digital Light Processing ehk DLP. See tähendab, et filmistuudiod saadavad filmid kinodesse interneti või kõvaketta vahendusel. Suuri filmirulle pole vaja enam kinodesse saata.

Allikas: legacybox.com

Vaata lisaks:
NOSTALGIA | 15 suurepärast filmi, mis said sel aastal 20-aastaseks.
FILMIFAKTID | 23 üllatavat tõsiasja, mida sa iial arvata ei osanud.