20 filmi, mida peaksid enne Oscarite jagamist kindlasti nägema

 (1)
SPL1412077_011
"Fences"Foto: Vida Press

Ameerika filmiakadeemia jagab 2016. aasta parimatele filmidele Oscareid 26. veebruaril. Juba praegu on linastunud mitmeid filme, mis jõuavad poodiumile ka filmiaasta tähtsamal sündmusel, kuid paljud filmid on alles linastumas. Millised filmid on tänavused suurimad Oscari-soosikud? Näiteks need 20 tuleb kindlasti enne Oscari-galat ära vaadata.

1. "Saabumine" ("Arrival")
Režissöör Denis Villeneuve ("Sicario", "Vangistatud", "Vaenlane") on loobunud karmidest draamadest ja põnevikest, et võtta ette senisest ambitsioonikamad filmid. Nendeks on ulmefilmid "Arrival" ja kauaoodatud järg "Blade Runner 2". Kui viimasega peame veel ootama järgmise aastani, siis "Arrival" linastub juba novembris.

Kui Maale saabuvad salapärased kosmoselaevad, asub meeskond, eesotsas lingvistikaeksperdi Louise Banksiga (Oscari-nominent Amy Adams “Ameerika afäär”, “Meister”, “Võitleja”), asja uurima. Inimkond seisab globaalse sõja lävel ning Banks ja tema meeskond jooksevad ajaga võidu, et vastuseid leida. Selleks tuleb naisel võtta risk, mis võib ohtu seada nii tema elu kui ka kogu inimkonna.

Filmis teevad kaasa ka Jeremy Renner ( “Piinakamber”, “Külm linn”) ja Forest Whitaker (“Šotimaa viimane kuningas”; “Vasakukäeline”).

Forum Cinemas kinodes 11. novembrist.

Seotud lood:

2. "Jackie"
Natalie Portmani võitis viimati parima naispeaosa Oscari 2010. aastal Darren Aronofsky kummitusliku "Musta luige" ("Black Swan") eest. Võimalik, et näitleja edu kordub ka seekordsetel Oscarite jagamisel, sest aasta lõpus jõuab kinodesse hinnatud Tšiili režissööri Pablo Larraíni inglisekeelne debüütfilm "Jackie". Film puudutab ameeriklaste jaoks väga olulise Jacqueline Kennedy elu enne ja pärast president John F. Kennedy mõrva.

Veneetsia filmifestivalil suurepärase vastuvõtu osaks saanud filmi kiidetakse nii Portmani rollisoorituse kui ka Larraíni režii eest.

3. "La La Land"
Käesoleval aastal seni kahe filmiga ("Suur vale" ja "Head tüübid") Eesti kinosid väisanud kiirelt filmistaariks kujunenud Ryan Gosling saabub 16. detsembril uuesti kinodesse muusikaliga pianisti (Gosling) ja näitlejanna (Emma Stone) arenevast armastusest. Selleks filmiks on tänavune suur Oscari-soosik "La La Land".

Vaata ka: Ryan Goslingu 5 parimat rollisooritust.

Film linastub Forum Cinemas kinodes 16. detsembril.

4. "Billy Lynn’s Long Halftime Walk"
Kui režissöör Ang Lee viimane film "Pii elu" ("Life of Pi") kinodes linastus, kandideeris film 11 Oscarile ning võitis neli, sealhulgas ka parima režissööri Oscar. Eelnevat arvesse võttes ei maksa imestada, kui 2017. aasta veebruaris võib sama edukas olla ka aasta viimastel kuudel linastub Ben Fountaini samanimelisel romaanil põhinev "Billy Lynn’s Long Halftime Walk". Film puudutab Ameerika ühiskonna murepunkte, sealhulgas ka posttraumaatilist stressihäiret. Filmis astuvad üles ka Vin Diesel ja Kristen Stewart.

Millal film meile jõuab? Hoia Kinoveebil silma peal!

5. "Manchester By The Sea"
"Manchester By The Sea" on liigutav draama Bostonis elavast mehest, kes on sunnitud pärast venna surma hoolitsema oma 16-aastase nõbu eest. Lisaks venna leinamisele ja uue eluga harjumisele lisandub tema ellu veel üks ootamatu tragöödia.
Filmi peaossa määrati esialgu Matt Damon, kui näitleja pidi rollist Ridley Scotti ülieduka "Marslase" pärast loobuma, aga jäi pardale siiski produtsendina. Damoni rolli võttis üle Ben Afflecki vend Casey Affleck. Filmis teevad kaasa veel Michelle Williams, Kyle Chandler ja Lucas Hedges.

"Manchester By The Sea" on režissöör Kenneth Lonergani kolmas film. Ta on rohkem tuntud Martin Scorsese "New Yorgi jõugud" ("Gangs of New York") ja Harold Ramise "Analyze This" stsenaristina. Lonergani esimene lavastajatöö "You Can Count on Me" kandideeris kahele Oscarile (parim naisnäitleja ja stsenaarium). "New Yorgi jõugud" kandideeris lausa 10 Oscarile ning nende hulgas oli ka nominatsioon parima stsenaariumi eest.

Film linastub Forum Cinemas kinodes järgmise aasta alguses.

6. "Silence"
Hinnatud Ameerika režissööri Martin Scorsese järjekorras 24. mängufilm "Silence" jõuab aasta lõpus kinoekraanidele. Tegemist on kaua aega töös olnud ajaloolise filmiga kahe jesuiidi preestri reisist Jaapanisse, et leida nende õpetaja ja levitada kristluse õpetust.

Isegi 73-aastaselt pidi temasugune legendaarne režissöör nägema väga palju vaeva, et saada töösse suure-eelarveline film. Projekti viivituse põhjuseks võib lugeda ka algmaterjali. Nimelt põhineb "Silence" Shüsaku Endō samanimelisel romaanil, mis leiab aset 17. sajandi Jaapanis. Olukord oli isegi nii kehv, et näitlejad ja režissöör loobusid filmi valmis saamise nimel oma palganumbri esialgsest suurusest.

195 minuti pikkuse "Silence'i" peaosades on Liam Neeson ("Schindleri nimekiri", "Röövitud", "A-Rühm"), Andrew Garfield ("Imeline Ämblikmees"), Adam Driver ("Star Wars: Jõud tärkab"), Ciaran Hinds ("Harry Potter ja surma vägised. Osa 2" ja Tadanobu Asano ("47 roninit").

7. "Sully"
"Sully" põhineb autobiograafilisel raamatul "Highest Duty: My Search for What Really Matters", mis räägib suurest kangelasteost aastal 2009, kui kapten Chesley "Sully" Sullenberger suutis 155 reisijaga pardal maanduda kahe läbi põlenud mootoriga lennuki ohutult Hudsoni jõkke. "Sully" on lugu sellest uskumatust maandumisest ning kapteni elust enne ja pärast rambivalguse kätte sattumist.
Clint Eastwoodi filmide hulgas on mitmeid lugusid erinevatest kangelastest. "Ameerika snaiper", "J. Edgar" ja "Meie isade lipud" on vaid mõned näited. "Sully" märgib ühtlasi ka ajaloolist hetke, mil legendaarne režissöör Eastwood ja veelgi legendaarsem karkaternäitleja Hanks teevad esimest korda koostööd.

Teistes osades on Aaron Eckhart ("Olümpos on langenud", "Pimeduse rüütel"), Laura Linney ("Perekond Savage").

Loe ka arvustust.

"Sully" on praegu Forum Cinemas kinodes.

8. "Lion"
Dev Patel, Rooney Mara ja Nicole Kidman on selle inspireeriva ja hingepugeva draama peaosades. Filmi produktsioonifirma The Weinstein Company on veendunud, et film võib Oscaritel kandideerida lausa üheksas kategoorias ning nende hulgas on kindlasti ka parim naiskõrvalosa nominatsioon Nicole Kidmanile, sest ta olevat filmis lihtsalt vapustav.
Režissöör Garth Davise jaoks on tegu debüütfilmiga, kuigi lavastaja on seni tuntust kogunud suurepärase seriaali "Top of the Lake" episoodide eest.

"Lion" ("Saroo") põhineb tõestisündinud lool Saroo Brierley'ist, kes lahutatakse ühel päeval vanematest, kui ta käis koos vennaga rongidega sõitmas. Noor Saroo elas üle India karmi tänavaelu ainult selleks, et sattuda orbudekodusse, kus ta adopteeritakse ning viiakse Austraaliasse 20 aasta hiljem üritab ta Google Earthi kasutades leida üles oma perekond.

"Lion" linastub USA kinodes novembris. Millal film meile jõuab? Hoia Kinoveebil silma peal!

9. "The Birth of a Nation"
Sundance'i filmifestivalil kõige enam kõmu tekitanud ja kriitikute meele järgi olnud "The Birth of a Nation" on lugu 1831. aasta orjade mässust.
Filmi kirjutas, lavastas ja produtseeris Nate Parker. Tegemist on läbi ja lõhki indie-filmiga, kuid see ei takistanud kordagi selle hoogu. "The Birth of a Nation" võitis Sundance'i filmifestivalil žürii ning publiku auhinna. Fox Searchlight ostis "The Birth of a Nationi" õigused ära rekordilise 17.5 miljoni dollari eest. Seda loetakse Sundance'i ajaloo müügirekordiks. Fox Searchlight alustas filmi levitamist Oscaritele eelneval ajal ehk 7. oktoobril.

"The Birth of a Nation" võib olla tänavuse auhinnahooaja suurim üllataja. Millal film meile jõuab? Hoia Kinoveebil silma peal!

10. "Kuld" ("Gold")
Matthew McConaughey pole muutuste osas võõras - ta võttis "Elujanu" ("Dallas Buyers Club") tarbeks kaalust alla, kehastas haiget palgamõrvarit filmis "Killer Joe" ning muutus kannatamatuks küünikuks seriaalis "True Detective". McConaughey uusim roll ajas ta hoopis kiilaks ja ülekaaluliseks - selleks filmiks on kahe mehe kullajahist pajatav "Gold".

"Gold" valmis režissöör Stephen Gaghani käe all. Gaghan pole filmimaailmale võõras - tema käe all valmis 2005. aasta film "Süriaana" ("Syriana") George Clooney'ga peaosas, kuid pärast seda pole lavastaja kaua aega millegi muu poolest silma paistnud. "Gold" paistab olevat aga tõeliselt meelelahutuslik seiklusfilm, mis lõpetab käesoleva aasta päris korraliku noodiga ning võib jõuda ka Oscarite jagamisele. Aasta alguses võis arvata, et McConaughey "Free State of Jones" on see film, mis viib näitleja Oscarite jagamisele, kuid pärast kehva kriitikat langes see võistlustulest välja.

"Gold" on lugu Kenny Wellsist (Matthew McConaughey võttis rolli jaoks ligi 20 kilo juurde) ja Michael Acostast (Edgar Ramírez), kes suunduvad Indoneesia džunglisse lootuses leida sealt kulda. Filmi teistes osades on Bryce Dallas Howard, Toby Kebbel, Macon Blair, Corey Stoll, Bill Camp, Bruce Greenwood, Rachael Taylor ja Michael Landes.

"Gold" jõuab Forum Cinemas kinodesse 27. jaanuaril.