9 fakti aasta parima filmi Oscari peapretendendi „Jokker“ kohta


9 fakti aasta parima filmi Oscari peapretendendi „Jokker“ kohta
JokkerAllikas: Forum Cinemas

Juba ööl vastu eelolevat esmaspäeva jagatakse tänavuseid Oscareid ning enim nominatsioone on saanud eelmisel aastal valminud põnevusdraama „Jokker“. Kuna 2 Kuldgloobust ja 2 BAFTAt koju toonud ning nüüd 11-le kuldmehikesele kandideeriv linateos jõudis just voogedastuskeskkonda Go3, otsisime välja 9 fakti klounimaski tagant.

Filmistuudiot tuli veenda kaks korda „Jokkeri“ tegemiseks. Todd Phillips tutvustas oma visiooni Jokkeri karakterist ning Warner Brosi juhtidele see meeldis. Todd läks stsenaariumit kirjutama ja kui see valmis sai oli enamik filmistuudio juhte vahetunud, nii et veenmistööga tuli otsast alustada. Selleks kulus lisa-aasta, kuna tekkisid küsimused stiilis: „Kujuta ette, et me peaksime hakkama müüma sihtrühmale Jokkeri pidžaamasid...“

Jokker Allikas: Forum Cinemas

Warner Bros tahtis Jokkeriks Leonardo DiCapriot. Algne stuudio soovi oli et filmi lavastaks Martin Scorsese ning peategelast Arthur Flecki mängiks DiCaprio. Scorsese ütles tööst ära, kuna tal oli parasjagu töös tänavusel Oscari-galal „Jokkeri“ peakonkurendiks osutunud „The Irishman“ (10 nominatsiooni). DiCaprio ei saanud osaleda seepärast, et oli löönud käed Quentin Tarantinoga tänavu samuti 10-le kuldmehikesele kandideeriva „Ükskord Hollywoodis“ tegemiseks. Ainsana jäi filmistuudio soovitud kolmainsusest paika kahekordne Oscari-võitja Robert De Niro Murray Franklini rollis.

Jokker Allikas: Forum Cinemas
Seotud lood:

Nimiosalist kehastava Joaquin Phoenixi sõnul oli kõige raskem paika saada Jokkeri naer. Näitleja vaatas videosid inimestest, kes kannatavad patoloogilise naeruhäire all, nii et tegelase naerust sai pigem kurbuse ja valu väljendus. Samuti uuris Phoenix hoolikalt tummfilmiikoonide Buster Keatoni ja Ray Bolgeri liigutusi ekraanil.

Joaquin Phoenix pidi drastiliselt kaalus alla võtma. Jokkeri naer ei olnud ainus asi, millega näitlejal tuli maadelda: Arthur Fleckile omase luidra välimuse saavutamiseks tuli tal üle 23 kilo oma kehakaalust kaotada. Mõnede andmete kohaselt sõi USA Filmiakadeemialt 4 nominatsiooni teeninud mees ainult ühe õuna päevas, kuid ta ise räägib, et tarbis tol perioodil ka lehtsalatit ja aurutatud rohelisi ube.

Jokker Allikas: Forum Cinemas

Kordusvõtteid ei saanud teha. Tavaliselt selgub montaažiperioodil, et mõned stseenid ei sobi hästi tervikusse ning need tehakse uuesti. Joaquin Phoenixi dieet oli aga sedavõrd äärmuslik, et staari tervise huvides kadus kordusvõtete võimalus. Nii tuli Todd Phillipsil võtteperioodi ajal pidevalt stsenaariumi ümber kirjutada, seega näitlejatel tuli uut dialoogi õppida sisuliselt jooksu pealt otse võtteplatsil kui grimm oli juba peal.

Phoenixi punakaspruuniks võõbatud huuled sümboliseerivad verd. Arthuri klounigrimm tehti meelega vanamoeline. Peagrimeerija Nicki Ledermanni sõnul on isegi tema vildakas naeratus metafoor, et kõik ei ole täiuslik – võib olla on see naljakas, võib olla mitte.

Jokker Allikas: Forum Cinemas

Filmis ei ole praktiliselt üldse arvutianimatsiooni. Eelarve väiksena hoidmiseks loodi eriefektid vanal heal praktilisel viisil või kaameratrikkidega. Üks väheseid arvuti kaasabil tehtud stseene on Arthuri saabumine Arkhami hullumajja, et vaadata oma ema ravikaarti. Välivõtted olid seepärast keerukad, et sellist meditsiiniasutust ei ole olemas. Stseen mängiti maha praktikas, ent arvuti abil pehmendati kaadrites järske äärejooni.

„Jokkeri“ muusika kirjutati enne võtteid. Tavaliselt kirjutatakse muusika pärast võtete lõppu kui film on suures osas kokku lõigatud, nii et helilooja saab panna noodid liikuvaid pilte täiendama. Aga sel korral tahtis režissöör Todd Phillips enne võtteid näitlejatele muusikat ette mängida, et nad saaksid aru filmi tonaalsusest ja oleksid õiges tujus. Nii tuligi Islandil sündinud Hildur Guðnadóttiril muusika kirja panna enne filmimisprotsessi algust. Võtetel muutis tema kirjutatud muusika oluliselt näiteks tantsustseeni WC-s võrreldes sellega, mis algselt oli stsenaariumis.

Jokker Allikas: Forum Cinemas

Stuudio peaaegu pani võtete keskel veto filmi "alla 16 keelatud" piirangule. Warner Brosi juhid sattusid võtteprotsessi ajal ärevusse ekraanil näidatavast vägivallast ning tahtsid taganeda esialgsest lubatud teha vaatamispiiranguga film. Phillipsil õnneks õnnestus nad ümber veenda.