Animaseriaal "Rick and Morty": kas tõesti ainult neile, kelle IQ-test on üle 150 punkti?

 (3)
Animaseriaal "Rick and Morty": kas tõesti ainult neile, kelle IQ-test on üle 150 punkti?
"Rick and Morty"

“Rick ja Morty” on äge täiskasvanutele mõeldud animeeritud seriaal ja sobib kõigile, kes austavad seda tüüpi meelelahutust. Jah, kaasa arvatud neile, kes ei ole geeniused. Üheks miinuseks on seriaali pidev neljanda seina murdmine ja Ricki liigne eneseteadlikkus. Tundub nagu peavad modernsed filmid ja seriaalid tegema lausa kohustuslikus korras pidevalt metatasandil huumorit. Igal võimalikul hetkel tehakse iseenda üle nalja ja teadvustatakse vaatajatele, et tegemist on fiktsiooniga. See on muutunud ajaga tüütuks ja etteaimatavaks.

Dünaamiline duo, Rick ja Morty, on tagasi pärast kolmanda hooaja lõppu, millest on möödunud kaks aastat. Vau, kas sellest on tõesti möödas juba nii palju aega?

Neljas hooaeg alustas novembris ja nagu ikka, siis “see lükati käima kaheteistkümnendalt käigult” (8. osa, “Rixty Minutes”; “Two Brothers The Movie”). Neljanda hooaja esimeses episoodis ei pea pettuma: selles on midagi uut, meenutusi eelmistest hooaegadest, mitmeid viiteid Jaapani animafilmidele ja kuhjaga huumorit. Lisaks sellele adresseeritakse seriaali toksilisi fänne küllaltki otsekoheselt ja seda veel fašistist Morty kujul. (32.osa, “Edge of Tomorty: Rick Die Rickpeat”). Mida veel tahta?

Kuigi praeguseks on juba rohkem episoode väljas, siis minu lemmikud on alati seriaalide esimesed ja viimased osad. Ilmselt tuleneb see ootusärevusest, kuidas leitakse lahendused eelmise hooaja konfliktidele ja milline on praeguse fookus ning atmosfäär. Pean tunnistama, et pärast kahte aastat tundus “Rick ja Morty” väga tempokas ja esimese vaatamisega jäid mitmed nüansid tähelepanuta. Ilmselt tuleneb see asjaolust, et seriaali loojad suudavad 22-minutilisse ulmekomöödiasse suruda uskumatult palju sisu ja ühe korraga on raske kõike hoomata.

Seotud lood:

Esimeses episoodis sureb Rick viis korda, Morty mõrvab üle 10 politseiniku, tutvustatakse 4 erinevat fašistliku universumi, hologramm versioonid Rickist mässavad ja nende perekond ei ole eriti õnnelik toimunu üle. Korraks saab näha ka esimesest hooajast tuntud Härra Meeseeksi ja Hammasratta-inimest (Revolio Clockberg jr aka “Gearhead”). See on kõigest väike fragment kogu episoodist.

"Rick and Morty" Foto: Imdb

Eriliselt meeldejäävaks tegi uue hooaja avaepisoodi fašistlik versioon Mortyst, kes ütles Rickile: “Sa lähed, kuhu ma tahan” ja “Lõpeta küsimuste küsimine! Lõpeta metakommentaaride tegemine! Lihtsalt lõbutse! Me lähme lihtsale, lõbusale, klassikalisele seiklusele!”.

Tegemist on otsese vihjega seriaali tulihingelistele austajatele, kes on liiga negatiivsed ja ekstreemsed. Isegi sarja looja Dan Harmon on öelnud: ”Nad tahavad kaitsta sisu, mis nende arvates kuulub ainult neile - ja kuidagi ühendada see vajadusega olla uhked millegi üle, mis sageli esindab ainult nende rassi või sugu". Kolmas hooaeg põhjustas palju poleemikat, sest “Rick ja Morty” fännid ründasid naisi ja McDonaldsi restorani töötajaid.

Väideti, et seriaali kolmanda hooaja kvaliteet langes, sest kaasati naissoost stsenariste. Hiljem ründasid fännid McDonaldsi restorane üle Ameerika, et saada Szechuani kastet. Miks? Kuna peategelane ütles kolmandas hooajas, et tahab seda kastet ja see on tema karakteri ainukene motivatsioon (22. osa, “Rickshank Rickdemption”). Tõenäoliselt on tegemist samade fännidega, kes väidavad, et sari pole neile, kelle IQ-test on alla 150 punkti. Kas tõesti hüppavad kõrge intelligentsiga inimesed McDonaldsi restoranis leti peal ja karjuvad: “Ma olen Kurgi-Rick!”? (24. osa, “Pickle Rick”). Ma siiralt kahtlen selles.

"Rick and Morty" Foto: Imdb

Neljanda hooaja avaepisoodi tugevusteks on põnev süžee ja väiksed peidetud üllatused nii alguses kui ka lõpus nagu on seriaalile juba kombeks. Näiteks viited Jaapani teostele: “The Edge of Tomorty: Rick Die Rickpeat” viitab filmile “Edge of Tomorrow” (2014), mis põhineb Jaapani novellil “All You Need Is Kill” (2004). Ka episoodi sisu meenutab “All You Need Is Kill” kontseptsiooni, sest Rick taassünnib mitmeid kordi, kuni leiab lahenduse antud olukorrale. Episoodi kulminatsioonis on viide tuntud Jaapani düstoopia animafilmile “Akira” (1988).

Lisaks sellele on kohe alguses vaatajatele ka väike üllatus: Morty silmarõõmu, Jessica, sotsiaalmeedia konto on päris. Seda saab soovi korral minna järgima Instargamis. Pärast tiitreid näidatakse, miks Morty pingutused Jessicat endale naiseks saada olid täielikult mõttetud ja see keerab episoodi sisu uuesti peapeale. Kogu see kompott teeb ühe fantastilise stardi neljandale hooajale! Episood on pühendatud endisele produtsendile Michael Mendelile, kes lahkus meie hulgast septembrikuus.

Üllatusi täis “Rick ja Morty” on põhjus, miks nii paljud antud seriaali armastavad. Kindlasti tuleb kõrge kvaliteediga hooaeg ja loodetavasti vähem eneseteadlike naljadega. “Wubba lubba dub dub!”

Jessica Instagrami konto.

"Rick and Morty" Ekraanitõmmis