ARVUSTUS | Eesti-Soome "Igitee" teemad käivad režissöörile ilmselgelt üle jõu


ARVUSTUS | Eesti-Soome "Igitee" teemad käivad režissöörile ilmselgelt üle jõu
"Igitee"Forum Cinemas AS

Soome-Eesti koostöös valminud "Igitee" on soome-inglise keeles, filmitud osaliselt Eestis ning peaks põhinema päriselt aset leidnud sündmustel.

"Igitee"
Ikitie
Taska Film OÜ
režissöörAntti-Jussi Annila
peaosatäitjadTommi Korpela, Lembit Ulfsak, Sidse Babett Knudsen, Hendrik Toompere Jr., Harriet Toompere, Hendrik Toompere, Irina Björklund, Sampo Sarkola, Indrek Taalmaa
Kinoveeb4
 Igitee
(2017) on IMDb

"Igitees" teeb viimase soorituse Lembit Ulfsak, kelle etteastet terve saal kannatamatult ootas, kuid suureks kurvastuseks kulmineerus see vaid paari sõnaga. Milline suure talendi raiskamine! Kahjuks peab sama ütlema ka teiste filmis kasutatud Eesti näitlejate kohta. Pilt on, aga heli pole: näitlejatele ei antud sõna, tegelastele ei olnud kirjutatud dialoogi. Nad olid nagu kujud ekraanil, kohatäide, ja see võte ei tundunud taotluslikuna. Läks hästi, kui mõnele oli kirjutatud paar rida, kuid enamjaolt oli seegi inglise keeles. Sellest on kahju, sest Eesti näitlejaid on kinoekraanil hea vaadata, nende pilkudes on sügavust ja hääles emotsioone ning nüüdseks ka päris palju kogemust filmirollide näol.

Eesti näitlejatest said kõige rohkem “sõna” Hendrik Toompere Sr. ja Hendrik Toompere Jr, kelle hägused karakterid justkui omasid mingit rolli loos, aga samas, kui neid ei oleks olnud, siis ei oleks loo jutustamises midagi muutunud. Eriti selgelt demonstreeris dialoogi tühjust stseen, kus oli kümme tegelast ümarlaua taga: suured kurjad kommunismi-onud, kes korraldavad sinu kadumise maamuna pealt nagu sa poleks kunagi sündinud ja ainult kaks tegelast paukusid omavahel!

"Igitee" Forum Cinemas AS
Seotud lood:

Teised vahtisid niisama pealt - ei ähvardatud, ei kakeldud, ei sõimatud. Kaks tegelast vahetasid oma vahel kolm lauset, kuniks üks välja tormas. Vestlus kui selline jäi tühjaks, mõttetuks, tegelaste sõnade taga ei olnud jõudu ning dialoog ei viinud lugu ega filmi edasi järgmisele tasandile. Ometigi suudeti sõnade nõrkuse juures produktsioonis imet teha, sest ühte naispeaosalist mängib tuntud Taani näitlejanna Sidse Babett Knudsen, kellel palju roll maailmakuulsates filmides ja seriaalides. Tema karaker oli sama lahja nagu kõik teisedki - ei peegeldunud temas american-dream-in-communism positiivsust ega kartust kommunismi rõhumise eest, lihtsalt kulgeti mööda sotsialismi maastikku.

Filmi režisöör-stsenarist ei suutnud hallata oma teksti ega hoomanud dialoogi. Sõnade kasutus filmikeelena ei täitnud ootusi nii, et lugu läheks vaatajale korda, südamesse ja hinge. Ja kui üle poole filmist oldi vaatajale demonstreeritud kõikvõimalikke Eesti looduskaadreid ning pilt silme ette maalitud, kui idülliline ja lihtne on soome-ameeriklaste elu kommunismi-maal, siis tuli kirjutajatele-lavastajale meelde, et filmis peab draamat saama. See kulmineerus põhimõtteliselt kogu kaadri hävitamisega. Kes kannatab, see kaua elab? Nui neljaks ja kannatad?

"Igitee" Forum Cinemas AS

Peategelane oli selgrootu mees, kes ei seisnud iseenda ega teiste eest. Filmis käsitletavad tõsised teemad nagu kuulujuttude hävitav mõju, vägisi kodust röövimine, lähedaste hukkamine, mida oleks pidanud peategelane kandma ja lahendama, jäid kuskil looduskaadrite vahele limbosse. Tekib tuhat ja üks küsimust - miks ei keskenduta ühele teemale, miks ei võiks peategelane tahta rohkem, miks lastakse kõigel kulgeda? Tegemist on mängufilmiga, film peaks olema suurem kui elu, hullem kui elu, mitte ainult kulgemine ühest kaadrist teise. Muusika dikteerib vaatajale mida tunda - ole rõõmus, ole kurb, nüüd on ohtlik, nüüd läheb käest ära. Käesoleva filmi lugu on ilmselgelt suurem kui lavastaja võimed või elukogemus ning teemad käivad filmirežissöörile ilmselgelt üle jõu.

Film iseenesest oli kenasti tehtud - maaliline loodus, läbi selle kulgemine, häving vs ellujäämine, aga sisu ei kannata kriitikat. Ka ridade vahelt on raske välja lugeda, miks meil seda filmi on vaja just nüüd ja praegu. Jah, meie, eestlased, näeme Lembit Ulfsak veel viimast korda kinolinal - see oli hea kogemus.

"Igitee" on praegu Forum Cinemas kinodes.