ARVUSTUS | Netflixi "Final Space" näitab, et ka ulmežanr võib olla väga lõbus


ARVUSTUS | Netflixi "Final Space" näitab, et ka ulmežanr võib olla väga lõbus
"Final Space"Foto: Imdb

Kui ma nägin esimest korda “Final Space” treilerit, siis ei saanud koheselt aru, millega on tegemist. Kas see on komöödia? Paroodia? Dramaatilise alatooniga kosmoseooper? "Final Space" on kõike seda, aga kindlasti ka palju enamat.

"Final Space "
Final Space
ShadowMachine, Jam Filled Ottawa, Star Cadet, New Form Digital, Conaco, Studio T
režissöörOlan Rogers
peaosatäitjadOlan Rogers, Fred Armisen, Tom Kenny, David Tennant, Tika Sumpter, Steven Yeun, Coty Galloway, Caleb McLaughlin
Kinoveeb7
 Final Space
(2018) on IMDb

Tegemist on täiskasvanutele mõeldud ulmelise fantaasia-komöödiaga, mille stiilne animatsioon ja värvikad tegelaskujud ei jäta kedagi külmaks. Sisu ja välimuse poolest tundub nagu oleks tegemist “Rick ja Morty”, “Adventure Time”, “Futurama”, “Star Wars”, “Guardians of the Galaxy” (2014) seguga, millel leidub isegi elemente filmist “The Moon” (2009). Tegemist on ühe ainulaadse kosmoseooperi kokteiliga.

Peategelaseks on kohmakas ja hullumise äärel Gary Goodspeed, kellel on tõsine küpsiste sõltuvus. Gary on üksik astronaut, kes elab robotite ja tehisintellekti HUE keskel kosmoselaevas nimega “Galaxy One”, mis on ühtlasi ka tema vangla. Kõik muutub, kui Gary ustavaks kaaslaseks saab planeete hävitav tulnukas nimega Mooncake.

"Final Space" Foto: Imdb
Seotud lood:

“Final Space'i” vundamendiks on isikupärased ja dünaamilised tegelased. Mooncake on armas nagu väike Groot või beebi Yoda. Mooncake räägib omapärases piiksuvas tulnukakeeles, millega vallutab ta kõigi südamed (ja loomulikult ka planeedid, kui teda vihale ajada). Mooncake on enamat kui lihtsalt lemmikloom või klišeesid täis peategelase kaaslane: tal on huvitav taust ja seriaalis suur roll.

Oluliseks karakteriks on teiste hulgas Quinn, kes on Gary elu armastus, kuigi need tunded ei ole alguses mõlemapoolsed. Peamiselt sellepärast, et Quinn on tugev, iseteadlik naine ja Gary on olnud pikka aega üksik vang. Lisaks sellele Quinn ei mäleta nende esmast kohtumist, millest Gary ei ole viis aastat üle saanud.

Piinlik! Lisaks on tähtsad meeskonnaliikmed veel Little Cato, Avocato ja Tribore, kes päästavad tihti päeva. Seriaali üks meeldejäävaim tegelane on robot KVN, kellele on programmeeritud tõenäoliselt galaktika kõige tüütum iseloom. KVN on ilmselt paroodia tuntud ulmefilmide robotitest ning tehtud muudetud väljakannatamatuks. Ta on hea kontrast surmtõsiste kangelaste keskel. “Final Space'i” tegelastest üllatas peamine vaenlane Lord Commander, kelle motiivid on arusaadavad ja võtted rohkem kui julmad. Esmalt tundub ta tüüpiline ühedimensiooniline kurjuse kehastus, kuid iga episoodiga suudab ta vaatajaid üllatada.

"Final Space" Foto: Imdb

Seriaali loojaks on Olan Rogers, kelle nimi ei pruugi olla eriti tuttav. Tegemist on juutuuberiga, kes postitas peamiselt lühivideosi, humoorikaid sketše ja animatsioone oma YouTube kanalile ja lõpuks sai läbi TBS-i täispika animeeritud seriaali. Olan on suur ulme ja fantaasia fänn, mida on läbivalt näha. Teda inspireerisid filmid nagu “Interstellar” (2014), “The Hitchhiker's Guide to the Galaxy” (2005), “Sunshine” (2007) jne1. “Final Space” on ood eepilistele kosmoseooperitele, mis on loodud tõelise žanri austaja poolt.

Seriaalil on hetkel väljas kaks hooaega. Mõlemad on saadaval Netflixis. Esimene hooaeg on järgnevaga võrreldes küll palju parem. Esimeses hooajas on kokku 10 episoodi, mis on tempokad ja sisutihedad. Meeldejääv on see, et iga episoodi algus näitab katkendit viimasest osast, mis kulmineerub suure “hea-kurja” võitlusega. Esimene hooaeg tundub väga resoluutse lõpuga ning jääb mulje nagu teist hooaega ei olnudki esialgses plaanis kirjas.

"Final Space" Foto: Imdb

Teises hooajas on kokku 13 episoodi, kuigi oleks võinud olla 10 nagu eelmises. Seriaali fookus on kõikuv, uued tegelased on vähem silmapaistvad ja leidub mitmeid kordusi. Ühtlasi võeti vastu imelik otsus mitte panna episoodide algusesse katkendit viimasest osast nagu eelnevalt oli tehtud. Teine hooaeg on põnev, seal on palju huumorit ja vaatajad saavad rohkem teada peategelase tausta kohta. Kahjuks ei küündi see esimese hooaja kõrgele seatud standarditele ilmselt seetõttu, et eelnev hooaeg võttis oluliselt rohkem riske.

“Final Space'i” visuaalne pool on suurejooneline, süžee kergesti haaratav ja tuntud hääled nagu John DiMaggio, Tom Kenny ning isegi Conan O’Brien annavad palju juurde. Seriaal on südamlik, aga ka põnev ning tõsistest hetkedest puudust ei tule. Tegelased on meeldejäävad, naljakad ja unikaalsed. Erinevaid asukohti on palju ning mitmed neist on tuttavad, kuid omanäolised.

Väga huvitaval viisil on kasutatud ära sündmustiku ümbritsevat keskkonda: hüpatakse skafandris laeva pealt planeedile, sõidetakse läbi Päikse, korraldatakse võidusõitu kosmoselaevadega jne.

“Final Space” tuletab vaatajale meelde, miks ulmežanr on nii lõbus. Kes ei tahaks ühelt planeedilt teisele hüpata? “Chookity!”

Soovitan vaadata ka YouTube’is ilmunud seriaali looja Olan Rogersi pilootepisoodi, kus on näha “Final Space” kontseptsoon ja ka mitmed tegelased.