ARVUSTUS: "Rogue One: Tähesõdade lugu" on igale "Star Warsi" fännile tõeline maiuspala


ARVUSTUS: "Rogue One: Tähesõdade lugu" on igale "Star Warsi" fännile tõeline maiuspala
"Rogue One: Tähesõdade lugu"Forum Cinemas AS

"Star Warsi" masin on korralikult tööle saadud. Vähe teistmoodi ülesehitatud loo ja valdavalt tundmatute tegelastega "Rogue One" tõestab viimastelegi skeptikutele, et mullune "Jõud tärkab" polnud mingi juhuslik õnnestumine, mis vaid varasemast armsaks saanud karakterite ja nigelate eellugude arvelt hea mulje jättis.

"Rogue One: Tähesõdade lugu"
Rogue One: A Star Wars Story
Walt Disney Pictures
režissöörGareth Edwards
peaosatäitjadFelicity Jones, Ben Mendelsohn, Riz Ahmed, Diego Luna, Mads Mikkelsen, Forest Whitaker, Alan Tudyk, Donnie Yen
Kinoveeb8
 Rogue One: A Star Wars Story
(2016) on IMDb

"Star Warsi" pärand on tohutu, just nagu vastutuski, mis uute episoodide valmimisega kaasneb. On raske öelda, kas "Rogue One'i" puhul oli ülesanne tavapärasest lihtsam või just vastupidi keerukam: ühalt pole võõraste tegelastega otsest ohtu, et neid kogemata fännide jaoks kuidagi vastumeelselt või ebasobivalt kujutada võiks, samas on seekord vana rasva, mille najal mugavalt liugu lasta, märkimisväärselt vähem. Nimelt on tegemist nn "Star Warsi" antoloogiaseeria esimese sissekandega, milles kujutatud tegelasi enam mujal (kui just varasemad filmid arvesse ei lähe) näha ei saa.

"Rogue One: Tähesõdade lugu" Forum Cinemas AS
Seotud lood:

Tegevustik leiab aset mõnda aega enne 1977. aastal linastunud "Star Warsi" sündmusi ning näitab üksikasjalikult mässuliste missiooni, millest seni vaid IV episoodi legendaarsetest rulluvatest avatiitritest lugeda võinud oleme. Loo keskmes on kangekaelne Jyn Erso (rollis võluv Felicity Jones), kes mässulisi vastutahtsi abistama satub ning üsna peatselt samuti ühisesse eesmärki uskuma hakkab. Üheskoos isegi "Star Warsi" kohta uskumatult värvika kambaga peab Erso kätte saama Impeeriumi hukatusliku salarelva plaanid. Nimetatud relva näol on loomulikult tegemist vana tuttava Surmatähega (Death Star).

Vaevalt ükski fänn antud loo jutustamise vajalikkuses enne filmi linastumist kindel oli – eriti kuna lõpplahendus kõigile enam-vähem teada on –, kuid tagantjärele on selge, et teose olemasolu õigustamiseks piisab vaid selle vaatamisest. "Rogue One" on hoopis rohkemat kui augutäide kahe n-ö "päris" episoodi vahel: see lisab "Uue lootuse" tegevustikule hulga kaalukust, millest varem poleks osanudki puudust tunda. Ja see on päris tugev kompliment: esialgne "Star Wars" on vankumatu filmiklassika ning asjaolu, et "Rogue One" seda praegu, pea 40 aastat hiljem veelgi täiustada suudab, on imetlusväärne.

"Rogue One: Tähesõdade lugu" Forum Cinemas AS

Imetlusväärne on ka teos tervikuna. "Rogue One" on tempokas, põnev, dramaatiline, lõbus – igale "Star Warsi" fännile tõeline maiuspala. Lavastajapukki lükatud Gareth Edwards, kes varasemalt näiteks hullumeelselt vaatemängulise "Godzillaga" maha on saanud, võis ilmselt võtteperioodi jooksul küll närvipingest pea otsad anda, kuid vaatajaid ta alt ei vea. Edwardsit, just nagu VII episoodi lavastanud J.J. Abramsit, on nimetatud "Star Warsi" tulihingeliseks fänniks ning ilmselt seetõttu "Rogue One" stiili poolest nii "õige" välja näebki. Tegemist idee järgi küll spin-off'iga, kuid vana hea "Star Warsi" hing on sel sees ikkagi (igatahes kordades rohkem kui Lucase eellugudel).

Nii et "Rogue One" on "Star Warsi" pere jaoks järjekordne õnnestumine, mis annab kinnitust tõsiasjale, et Disney on masinavärgi korralikult käima tõmmanud. Nüüd ei jäägi üle muud, kui sammud taas agaralt kino poole seada. Ja loodetavasti mitte sellepärast, et "Rogue One" veel nägemata on – pigem ikka selleks, et seda meistriteost viivitamatult uuesti näha.

"Rogue One: Tähesõdade lugu" on praegu Forum Cinemas kinodes.