Draama “Sest ta on naine”: Hollywood vs faktid?


Draama “Sest ta on naine”: Hollywood vs faktid?
“Sest ta on naine”TVPlay Home

Tõsieluline draama “Sest ta on naine” jutustab äsja emaks saanud noorest juristist Ruth Bader Ginsburgist, kes üritab sel meestekesksel alal läbi lüüa ning alustab võitlust naiste võrdsete õiguste eest. Et see linateos USA Ülemkohtu liikmeks saanud naisest esilinastub filmikanalil TV1000 Premium juba sel pühapäeval kell 20, võrdlesime filmis näidatut päriselus juhtunud faktidega.

Kas Ruth Ginsburg käis tõesti oma haige abikaasa asemel loengutes?

Jah. Ruth ja Marty abiellusid, kui mõlemad õppisid õigusteadust Harvardis. Mõne aja pärast avastati Marty’l harvaesinev munandivähi vorm ning mees pidi minema operatsioonile. Sel ajal käiski Ruth oma abikaasa eest loengutes. Päriselus ei käinud naine siiski kõigis loengutes ning mees sai konspekte oma kursusekaaslastelt.

Kas vaatamata suurepärasele CV-le ei saanud Ruth tõesti üheski õigusbüroos tööd?

Kuigi naine lõpetas Columbia ülikooli kursuse ühe parimana ning oli avaldanud artikleid nii Harvard Law Review’s kui ka Columbia Law Review’s, ei saanud ta filmi kohaselt advokaadina tööd ja läks õppejõuna tööle hoopis Rutgersi Ülikooli. Päriselus oli ta siiski enne ülikooli tööleminekut juristina ametis paari kohtuniku juures. Filmis näidatud diskrimineerimine tööintervjuudel ei olnud kuigi erinev Ruthi reaalsetest kogemustest. Üks kohtunik ei kaalunud Ruthi kandidatuuri seepärast, et ei tunneks end naise juuresolekul vandudes kuigi mugavalt. Diskrimineerimisest ei pääsenud Ruth ka Rutgersi ülikoolis. Kartes, et tema töölepingut ei pikendata, varjas naine pikalt oma rasedust lotendavaid rõivaid kandes.

Seotud lood:

Kas abikaasa Marty õlule jäi perele õhtusöökide valmistamine?

Nii nagu filmis, oli ka päriselt nende suhe võrdne. Marty’le meeldis toiduvalmistamine ning ta toetas oma abikaasat igati tema karjääripüüdlustes, mis ei olnud tol ajal tavaline. Ruth ütles, et Marty hakib juurvilju nagu kokandussaates näidatakse.

Kas Ruthi esimene suur kohtuasi oli Moritzi kaasus?

Kuigi Moritzi juhtum oli tema esimene tuntud kohtuasi, ei olnud see tema esimene kaasus nagu filmis väidetakse. Õige on aga see, et maksuadvokaadina töötanud Marty tutvustas talle seda juhtumit.

Kas Ruth takerdus kohtus oma avakõnet pidades?

Filmis on stseen, kuidas Moritzi kohtuistungil Ruth oma avasõnas takerdub ja jutus ootamatu pausi teeb. Ruthi sõnul ei ole seda aga päriselt juhtunud.

Kas Ruth ja tema abikaasa mõlemad esindasid Moritzit kohtus?

Jah – nagu filmis näidatakse, esitas Martin esmalt maksuõiguslikud aspektid, siis aga keskendus Ruth soolisele diskrimineerimisele. Paar võitis selle kohtuasja, kui kohus otsustas, et maksuseadus oli tollal “pahameelt tekitavalt diskrimineeriv”. Sellega algas Ginsburgi missioon tühistada iga seadusesäte, kus esines soolist diskrimineerimist.

Kas Ruthi lapsepõlvesõber oli tõesti Ameerika Kodanikuvabaduste Liidu õigusdirektor Melvin Wulf?

Jah, too Moritzi kohtuasjas edu saavutamisel kasuks tulnud fakt vastab tõele. Ruth ja Melvin käisid koos juudi rahvusest lastele mõeldud suvelaagris ning kui Ruth rääkis talle sellest juhtumist, otsustas liit panna õla kohtukulude kandmisele.

Tõsielul põhinevale draamale “Sest ta on naine” (2018) saab kaasa elada juba sel pühapäeval, 11. augustil kell 20 filmikanalil TV1000 Premium, mida näeb teleteenusepakkuja TVPlay Home (endine Viasat) vahendusel või suuremate kaablioperaatorite TVPlay filmikanalite teemapakettides.