Elavad ja surnud: 10 parimat filmi zombidest


MCDTWEI FE019
"28 päeva hiljem..."Foto: Vida Press

Zombifilmide võlu ning žanri paindlikkust teha nii õudust, komöödiat, draamat ja veel palju muudki ei osata hinnata. Üks parimaid õudusfilme istub selle nimekirja esimeses istmes, olles legendaarne filmiklassika. Usutavasti leiab mõni filmisõber siit midagi endale vaatamiseks, kuid pean ära mainima mõned filmid, mis nimekrija ei mahtunud : "Re-Animator", "Cemetery Man", "Shaun of the Dead", "Zombieland" ja "Land of the Dead". Milline film ei sobi siia nimekirja? Mis film peaks siin kindlasti olema?

10. "28 päeva hiljem" ("28 Days Later..., 2002)

Film oli välja tulles niivõrd ootamatu ning edukas, et sünnitas terve järgmise põlvkonna jagu filme, mis kõik olid mingit moodi selle pealt maha tehtud. Juba filmi alguses olev tühi ja paksu õhustikuga London on väärt filmile kuluvat aega, kuid kui esimesed zombid jooksma hakkavad, siis on selge, et tegemist on hea filmiga. Üksinda kodus on seda samuti suurepärane vaadata, sest filmis on suurel hulgal stseene, mis panevad hinge kinni hoidma. Samuti ei saa sellise filmi puhul üle ega ümber verest ning pean hoiatama, et neil zombidel on unikaalne viis viirust edasi anda, seega tasub silmad kinni pigistada. Tunnistan, et filmis on tugevalt tunda "Triffiidide Päev" mõjutusi, kuid see ei tee seda kohe kuidagi vähem vapustavaks. Kohustuslik igale žanrifännile.

Seotud lood:

9. "Fido", 2006

Selles filmis on olemas küll zombid, kuid päris samasse patta seda teiste selle žanri filmidega panna ei saa. Tegemist on komöödiaga, mis omab palju sügavamat ja kihilist allteksti kui välja paistab ning ei unusta pakkuda ka hirmutavaid momente. Film räägib maailmast, kus inimesed on üle elanud zombide tuleku ning nüüd pööratakse allesolevad kõndijad kasumiks. Film keskendub ühe poisi Timmy ja tema maailma parima sõbra Fido eludele. Fido on mädanev laip, kes ühel päeval sööb ära perekonna naabri, mis alustab Timmy jaoks suurt võitlust, et hoida sõbralik zombi perekonnas alles. Tegemist on ühe filmiga, millest tihti vaadatakse mööda, sest ei ole sattunud õigel ajal õigesse kohta.

8. "Versus", 2000

See on tõeline pärl iga zombifilmi sõbra jaoks. See ühendab endas ulmet, fantaasiat ning võitluskunste, et tuua ekraanidele võib-olla üks eepilisemaid filme oma unikaalsuses. Filmi tegevus on tänapäevases universumis, kus on olemas 666 portaali, mis ühendab meie maailma teispoolsusega. Kusagil Jaapanis keset metsa asub portaal 444. Seal metsas algab armutu võitlus kui grupp inimesi astub vastu kurjale vaimule, kes äratab üles kõik inimesed, kes on metsa maetud. Kokku tuleb verine ja vägivaldne, kohati koomiline film, mis ühendab endas vanaaegse samurai hõnguga segatud uudse relvapaugutamise kultuuriga.

7. "Zombi 2", 1979

Järjekordne suurepärane Itaalia kinoklassika. Film räägib salapärasest haigusest, mis paneb inimesed surnuna liikuma. Neil tekib soov süüa inimliha ning nad tunduvad täiesti hävitamatud. Filmis olev muusika ja pildil olev eriliselt jõhker stseen, teevad sellest kohustusliku filmi igale žanri austajale. Sisaldades palju verd ning visuaalselt hästi lavastatud õudust, ei ole see kõige kergema närviga vaatajale, kuid halb näitlemine suudab selle muuta kohati vägagi koomiliseks.

6. "Surnud lumi" ("Død Snø", 2009)

Kujutage ette õuduseid, mida saatsid korda haiged inimesed natsionaalsotsialismi nime all. Nüüd kujutage ette eriliselt agressiivseid, tarkasid ning kiireid zombisid. See Tommi Wirkola film paneb need kaks kokku ning loob täiesti humoorika ideega tõeliselt klišeede rohke meistriteose. Film ajab vahel naerma oma etteaiamtava sisu pärast, kuid järgnevad verised lahingud ning vägagi kerge lavastus teevad oma töö. Kindlasti ei tasu unustada, et film ei ole tõsine ning mängib väga komöödia piiril.

Loe lisaks:
10 parimat videomängudel põhinevat filmi.
Kiired ja vihased: 10 parimat filmi sportlikust võidusõidust.
Midagi õpetlikku: 10 filmi koolivägivallast ja selle mõjust.
Jäiselt head: 10 parimat filmi lume ja külma käes.