Jäiselt head: 10 parimat filmi lume ja külma käes

 (2)
Jäiselt head: 10 parimat filmi lume ja külma käes
"Hiilgus"Forum Cinemas AS

Hetkel kui meie Eesti talv on muutunud ootamatult külmaks, on hea vaadata filme, kus külm ilm ja lumine olustik on väga olulisel kohal sisu toimiseks. Teie ees on 10 filmi, mis on lume ja külma käes, kuid ei ole jõulufilmid. Kindlasti pean mainima filme, mis ei mahtunud nimekirja ning jäid napilt välja: "Dr. Zhivago", "The Colony", "Cold Mountain", "The Day After Tomorrow", "Cool Runnings", "Enemy at the Gates" ja "Cliffhanger". Milline film ei sobi siia nimekirja? Mis film peaks siin kindlasti olema?

10. "Lihtne plaan" ("A Simple Plan", 1998)

Enne kui Sam Raimi sukeldus "Ämblikmehe" triloogiasse, sai tehtud üks vägagi omanäoline thriller. Film omab mitut sõnumit, mis kõik näitavad elu kaost ja depressiooni. Sisu on filmil väga lihtne - kolm lihtsat meest leiavad suure summa raha, mille otsustavad võimude eest ära peita. Siis vaikselt hakkavad asjad nihu minema ning ebausaldus poeb meeste vahele. See ahnuse, nõrkuse ja inimlikkuse lugu toimub kõik külmal ja lumisel aastajal, aidates kaasa filmis olevatele vajalikele stseenidele.

9. "Võõrkeha" ("The Thing", 1982)

See John Carpenteri klassikaline õudus- ja ulmefilm on kindlasti üks eriliselt meeldejäävamaid filme. Peale selle, et film on totaalselt külm ja lumine, saab näha ka ühte veidramat elusolendit, mis kunagi ekraanidele on jõudnud. Film räägib ekspeditsioonist Antarktikasse, kelle juurde satub Norra kolleegide koer, keda nood suure huviga tappa üritasid. Ühel öösel koer muteerub ning ründab teisi loomi ja inimesi. Peagi saab selgeks, et nende seas on liikvel võõras eluvorm, kellel on võime võtta üle mis iganes teine eluvorm. Kes juba on nakatunud? Keda saab usaldada?

Seotud lood:

8. "30-päevane öö" ("30 Days of Night", 2007)

Koomiksi järgi valminud õudusthriller omab teatavat kvaliteetset lööki ja maitset, mis jääb meelde. Olgugi, et filmil on mitmeid vigu, ei suuda need üldist tempot ja põnevust lämmatada, seega kokku tuleb vägagi pinev õudne ja külm lugu jahil olevatest vampiiridest. Film keskendub väikesele Alaska linnale, mis igal aastal langeb üheks kuuks pilkasesse pimedusse. Viimaste valguskiirtega saabub linna suur kamp näljaseid vampiire, kelle ainukene soov linn verest tühjaks imeda. Oma väga lihtsa sisuga suudab film pakkuda rohkemat kui keegi julgeks oodata, kaasaarvatud palju nauditavaid sisulisi keerdkäike.

7. "Elus" ("Alive", 1993)

See väga dramaatiline tõsieluline lugu on filmina meelde raiutud. Minu lapsepõlve üheks tõeliselt šokeerivaks filmiks olev lugu muutis viisi, kuidas vaatasin talvele ning külmale ilmale. Film jutustab loo Uruguai rägbi meeskonnast, kelle lennuk kukub alla keset külma ja lumist Andide mäestikku. Väga raskelt jälgitav lugu paneb proovile inimeste tahtejõu ning ellujäämise soovid. Suurepärased näitlejad jutustavad lugu meestest, kes on sunnitud tegema väga äärmuslikke asju, et hoida ennast elus. Külm ja lumine ilm ei ole ainult Jõulud ja pikk liug mäe otsast, vaid eluohtlik looduse jõu demonstratsioon.

6. "Fargo", 1996

Seda filmi võib pidada Coeni vendade parimaks tööks. Aastaid vältisin seda filmi, sest ei tundunud ligitõmbav, kuid ühel külmal talveõhtul panin peale ja enam ei saanud silmi eemale. Äärmiselt põnevuse ja vererohke thriller räägib saamatust automüüjast Jerry, kellel on suured võlad. Pannes kokku esialgu geniaalsena tundunud plaani röövida oma naine ning nõuda raha rikka äia käest, lähevad asjad väga kiiresti valesti. Hunnik laipu ja suur kogus verd toob losse motiveeritud sheriffi, kes ei peatu millegi eest, et see juhtum lahendada.