Kas teadsid, miks loobus Sir Ian McKellen "Harry Potteri" seeria Dumbledore'i rollist?


Kas teadsid, miks loobus Sir Ian McKellen "Harry Potteri" seeria Dumbledore'i rollist?
Ian McKellan Gandalfi rollis filmis "Kääbik: Ootamatu teekond"Forum Cinemas AS

Stephen Sackur küsis BBC saates HARDtalk Sir Ian McKellenilt, kas ta on ära öelnud mõnele filmirollile, mis on tundunud tobe, igav või pole teda mingil muul põhjusel kõnetanud. McKellen vastas, et on loobunud näiteks võluri mängimisest ja selleks võluriks oli "Harry Potteri" filmiseeria Dumbledore.

Nimelt suri 2002. aastal Hodgkini tõve tõttu legendaarne Richard Harris, kes mängis professor Dumbledore’i kahes esimeses “Harry Potteri” filmis. Niisiis pakuti Dumbledore’i rolli Ian McKellenile, kes oli näiteks "Sõrmuste isanda" filmiseerias Gandalfi näitel juba võlurirollis enne olnud. Mees keeldus aga pakkumisest.

Mis võis olla selle põhjuseks? McKellen paljastas Briti jutusaates HARDtalk, et ta loobus pakkumisest, sest ütles, et ta lihtsalt ei suutnud seda teha. Ta ei hinnanud eriti kõrgelt “Harry Potteri” filme ja Dumbledore’i rolli. Lisaks ütles McKellen, et Harrisele ei meeldinud eriti tema näitlemisstiil ja ta poleks tahtnud mängida rollis, mida Harris poleks heaks kiitnud.

Milline oli mees oli Richard Harris? Ta oli endine ragbimängija, vilunud näitleja nii teatrilaval kui ka kinoekraanil ja samuti tegeles Harris ka laulmisega. Teda peetakse üheks parimaks Iiri näitlejaks, kes on kunagi elanud.

Seotud lood:

Harris osales näitlejana oma 50 aastat kestnud karjääri vältel umbes 70 filmis. Kuigi Harris oli oma filmirollide suhtes küllaltki kriitiline, siis ütles ta enne surma, et vahel tuleb filmide osas langetada oma standardeid, et säilitada kõrget elustandardit. Viimased filmid, milles Harris mängis, polnud aga kaugeltki madala standardiga filmid, vaid hoopis meistriteosed.

Näiteks mängis ta “Gladiaatoris” (“Gladiator”, 2000) Rooma keisrit Marcus Aureliust. Lisaks mängis ta filmis “Krahv Monte Cristo” (“The Count of Monte Cristo”, 2002) Dantesi eakat kongikaaslast, kes avaldab talle enda suure saladuse, milleks on krahv Monte Cristo kuulsa aarde asukoht. Niisiis oli professor Dumbledore’i roll vilunud ja meisterlikule Harrisele igati sobilik.

Paljud arvasid, et sobilik mantlipärija on Peter O’Toole, kes oli Richard Harrisele eluaegne sõber. Lisaks olid mehed sama vanad. Kuna filme oli plaanitud veel kuus tükki, muutusid filmitegijad murelikuks, kas O’Toole peab vastu. Lisaks oleks olnud ebaõiglane seada O’Toole’ile ülesandeks, et ta peab matkima täpselt sama stiili nagu ta sõbral oli.

Harris ei olnud kriitiline mitte ainult enda suhtes, vaid ka teiste näitlejate osas. Näiteks arvas Harris, et näitlejad nagu McKellen, Sir Derek Jacobi ja Kenneth Branagh oskavad suurepäraselt näidelda, kuid neis puudub säde ja seetõttu on nad sageli liialt tuimad. Harris võrdles neid Omega kelladega, mis näevad pealtpoolt tehniliselt võttes suurepärast välja, kuid on sisemiselt näotud.

Kui Harris suri, prooviti leida talle asendaja. Kuna Ian McKellen ütles ära, siis anti roll Michael Gambonile ja kogu asi kiskus palju rohkem kihva, kui filmitegijad oleksid osanud arvata. Kuna Harris mängis Dumbledore’i rolli niivõrd ideaalselt välja, siis soovisid filmitegijad olla uue näitleja valimisel eriti hoolikad.

McKellen muljetas, et vahel arvatakse tänaval, et ta on Michael Gambon ja küsitakse autogrammi. Michael Gambonit peetakse vahel aga McKelleniks. Seetõttu ütles McKellen, et kui nägi “Harry Potteri” filmide plakatitel Dumbledore’i, siis nägi ta seal mõnikord ennast.

McKellen lisas, et Gandalfit mängides avanes tema ees sootuks teine maailm, mis andis võimaluse suhelda paljude noorte inimestega üle maailma. McKelleni sõnul oli tal au kehastada niivõrd suursugust tegelaskuju nagu Gandalf.

Allikas: The Vintage News.com