Kõik sai alguse siit: 10 huvitavat fakti "Bourne'i identiteedi" kohta


EWE9MB
"Bourne'i identiteet"Foto: Vida Press

Jason Bourne ei saa tänaseni rahu. Seeria viies film "Jason Bourne" on praegu Eesti kinodes ning tõestab, et rahvusvaheline superspioon on endiselt suurepärases vormis. Kõik sai aga alguse 2002. aasta filmist, millele ei ennustatud edu ega ühtegi järge. Ometi pani film aluse edukale märuliseeriale. "Bourne'i identiteet" polnud lihtne film - kaadritagune draama ja sisekonfliktid oleksid filmi jaoks äärepealt lausa hukutavalt mõjunud. Teie ees on 10 tuntud ja vähemtuntud fakti superspiooni esimese filmi kohta.

1. "Bourne'i identiteedi" režissööri Doug Limani ("Swingers", "Härra ja proua Smith", "Homse piiril", "Hüppaja") jaoks oli tegu neljanda filmiga. Ta tegi oma esimese pika lennureisi piloodina "Bourne'i" romaanide autori Robert Ludlumi juurde, et saada õigused filmi tegemiseks. Ludlum suri kahjuks aasta enne filmi linastumist.

2. Esimese nelja "Bourne'i" filmi stsenarist Tony Gilroy (viienda osaga pole ta seotud) ei tahtnud lihtsalt adapteerida Ludlumi romaani, sest tema silmis oli neis ainult põgenemised ühest lennujaamast teise. Ta soovis jätta raamatutest alles ainult idee mälukaotusega salamõrvarist ja liikuda sealt edasi.

Videos võetakse kokku kõik erinevused filmi ja raamatu vahel:

Seotud lood:

3. Brad Pitt, Russell Crowe ja Sylvester Stallone proovisid saada endale peategelase rolli, kuid režissöör Liman mõistis, et Matt Damon oli ainuke, kes sai aru, mida ta filmiga täpselt teha tahtis.

4. "Bourne'i identiteet" lausa kubiseb vigadest, kuigi film sai purki 2000, linastus 2002 ning eelarveks oli 60 miljonit dollarit.

Kõik vead leiad siit videost:

5. Kõik Šveitsi stseenid võeti tegelikult üles Prahas. Filmimine leidis aset jaanuaris ning Prahas oli sel ajal nii külm, et osa Matt Damoni dialoogist pidi hiljem uuest linti võtma, sest madalate temperatuuride tõttu ei suutunud ta selgelt rääkida. Isegi osa kaameratehnikast lakkas töötamast!

6. 2002. aasta "Bourne'i identiteet" polnud sugugi esimene adaptsioon Ludlumi romaanist. 1988. aastal valmis ka telefilm Richard Chamberlainiga peaosas.

7. Universal Pictures polnud filmi kolmanda aktiga rahul, mistõttu palgati uus stsenarist, kes kirjutaks lõpu ümber. See aga ei läinud kokku Limani ja Damoni nägemusega. Liman leidis, et stuudio tahtis lihtsalt lisada veel ühe märulistseeni pärast farmis aset leidnud tulistamisstseeni. Stuudio soovis isegi farmistseenide eemaldamist, aga Damon oli selle plaani vastu ja toetas Limanit lõpuni välja. Esialgse versiooni kohaselt oli filmi viimane märulistseen Damoni ja Clive Oweni vahel, kuid stuudio nõudis viimase 30 minuti ümberkirjutamist ja lisavõtteid 10 päeva jooksul kahes erinevas riigis. Kõik sai siiski korda ja lisavõtted viidi läbi, kuid ühel hetkel oli Liman valmis isegi filmist lahti ütlema. Universali ja Limani suhted olid võtete ajal nii halvad, et stuudio keelas režissööril järgesid lavastada.

8. Film läks esialgsest 60 miljoni suurusest eelarvest 8 miljonit dollarit rohkem maksma. Põhjuseks olid arusaamatused stuudio ja režissööri vahel ning lisavõtted. "Bourne'i identiteet" oli siiski väga edukas, teenides tagasi 214 miljonit dollarit.

9. Marie karakter oli esialgu ameeriklane ning teda pidi mängima Sarah Polley, kuid Liman ei soovinud rolli kedagi, kes oleks USA publiku jaoks juba tuttav. Rolli valiti hoopis Franka Potente, kes pälvis tähelepanu filmiga "Lola jooks" ("Lola rennt").

10. Kuulsa Mini Cooperite tagaajamisstseeni lavastas tegelikult teise osakonna režissöör Alexander Witt, sest Liman oli samal ajal hõivatud teiste stseenide purki saamisega.