Midagi õpetlikku: 10 filmi koolivägivallast ja selle mõjust

 (1)
Midagi õpetlikku: 10 filmi koolivägivallast ja selle mõjust
"Klass"Forum Cinemas AS

Usutavasti leiab mõni filmisõber siit midagi endale vaatamiseks, kuid kindlasti pean ära mainima filmid, mis kahjuks nimekirja ei mahtunud: "Elephant", "State's Evidence", "Hello Herman", "The Life Before Her Eyes", "Speak" ja "Ben X".Eraldi mainin sellise filmi nagu "Rats & Bullies". Oleks olnud pretendent esimesele kohale, kuid kuna on dokumentaalfilm, siis otsustasin välja jätta. Milline film ei sobi siia nimekirja? Mis film peaks siin kindlasti olema?

10. "2:37",2006

Väga raske sisuga film keskendub kuuele erineva probleemiga noorele, kelle mured kistakse tervele maailmale näha. Nõrganärvilistele mittesoovitatav film algab enesetapuga, mis toimub kell 2:37, kuid vaataja ei tea, kes on ennast tapnud. Film jälgib kuue noore päeva sama hommiku jooksul, liikudes aina lähemale saatuslikule kellaajale. Murali K. Thalluri film on kurb ning õpetliku lõpuga, andes mõtlemisainet pikemaks ajaks. Kahjuks seda filmi on raske leida, sest soovitaksin seda koos paljude teistega näidata ka meie koolides lootuses, et äkki kellelgi jääb mõni paha asi tegemata ning ehk keegi aitab seal, kus näeb kurja.

Kindlasti tuleks selle filmi puhul olla valmis äärmusteks. See film koondab kokku väga äärmuslikud juhtumid, mis osadele inimestele hakkab vastu. Tartus sai seda kunagi ühikatoas vaadatud ning üks tüdruk hakkas nutma ning läks minema. Oleneb sellest, kuidas film kedagi võib puudutada.

Seotud lood:

9. "Ondskan" ("Evil",2003)

Film räägib Erikust, kes kannatab kodus pideva kasuisa käe ja kepi all vägivalda, mida ema eirab. Koolis peegeldub see Eriku vägivallaga teiste õpilaste suhtes, mis viib välja viskamiseni. Saades uue võimaluse uues koolis, otsustab Erik pöörata selja vägivaldsele minevikule, kuid see on raskem kui ta arvab. Algab lugu armastusest, sõprusest ning lootustest, mis surevad viimasena. Väga võimas film, mis peegeldab koolivägivallani viivaid koduseid muresid koos võimaliku lahendusega.

8. "Zero Day",2003

Tegemist on kahe poisi koduvideoga, mis dokumenteerib nende mõtteid, soove ja ettevalmistust. Kahjuks saab üsna kiiresti selgeks, et filmil saab olla ainult üks lõpp, milleks on koolitulistamine. Seda filmi peab vaatama kui unikaalset pilguheitu motiividesse ning soovidesse, mis on selliste tegude taga. Kindlasti ei ole võimalik midagi sellist õigustada meile arusaadavate normide järgi, kuid tegemist on siiski õpetliku looga.

7. "Beautiful Boy",2010

Sünge draama räägib abielupaarist Kate ja Bill. Neil on 18-aastane poeg Sammy. Ühel õhtul helistab poiss koju, et uurida, kas vanemad on kodus. Järgmisel hommikul kuulevad vanemad, et poeg on tulistanud 18 inimest ning seejärel tapnud iseennast. Film jälgib vanemaid, kui nood üritavad vältida meediat ja vihaseid inimesi ning vaatleb nende reaktsioone kui loevad poja Facebooki ja üritavad taluda neile suunatud viha ja leina. Eluline draama paljastab järelmõjusid tulistaja vanematele, kellel ei jää pähe muid mõtteid kui - kas see oli nende kasvatuse süü?

6. "Klass" ("The Class",2007)

"Nüüd olen vähemalt täiesti ausalt Joosep". See Ilmari Raagi meistriteos jättis minusse väga sügava mulje kui see nüüdseks juba 10 aastat tagasi ilmus. Film räägib kahest poisist - Kaspar ja Joosep. Kaspar astub Joosepi kaitseks välja ning satub seejärel koos temaga kiusamise ohvriks, millel on kõige lõpuks väga kurvad tagajärjed. Iga eestlane peaks seda filmi vaatama, eriti lapsevanemad, kelle lapsed käivad koolis.