Oscari võitnud draama „Fantastiline naine“ muutis Tšiili seadusandlust

 (6)
Oscari võitnud draama „Fantastiline naine“ muutis Tšiili seadusandlust
"Fantastiline naine"Allikas: themoviedb.org

2018. aastal parima võõrkeelse filmi Oscari pälvinud draama „Fantastiline naine“ on lugu transsoolisest ettekandjast ja ööklubi lauljatarist Marinast, kelle 20 aastat vanema poiss-sõbra surm seab kahtluse alla naise kõik senised eluvalikud: nende suhte, tema rolli mehe surmas ning õiguse leinata meest, keda ta armastas. Kuna see hinnatud draama esilinastub filmikanalil TV3 Film juba sel laupäeval kell 20, uurisime selle mõju filmi koduriigis Tšiilis.

Kui Tšiili film „Fantastiline naine“ Oscartelt riigi filmitööstuse kõigi aegade esimese kuldmehikesega naasis, tervitas riigi toonane president Michelle Bachelet filmimeeskonda ja peaosatäitjast transsoolist näitlejat Daniela Vegat ning survestas Tšiili parlamenti võtma vastu seadusemuudatust, mis annaks soovahetajatele õiguse muuta oma nime ja sugu isikut tõendavatel dokumentidel. Vastavat eelnõu oli parlamendi kahe koja vahel loksutatud juba 5 aastat ning naispresident andis mõned tunnid enne kohtumist filmitegijatega eelnõule staatuse „äärmiselt kiireloomuline“.

"Fantastiline naine" Allikas: themoviedb.org

„Kõikjal üle Tšiili kasvab konsensus, et sooidentiteedi seadus saaks reaalsuseks,“ säutsus naispresident Twitteris. „Transsoolised inimesed ei peaks enam ootama.“

Filmi peaosatäitja Vega oli veidi varem ise langenud seaduselünga ohvriks, kui Santiago linn tahtis talle anda tunnustust nimega „Hiilgav tütar“, kuid see algatus luhtus viimasel hetkel. „Me ei saa anda seda auhinda naisele, kelle õiguslik identiteet on mees,“ põhjendas linnapea Ñuñoa.

2018. aasta novembrikuus sai sellest eelnõust lõpuks seadus: vanemad kui 18-aastased soovahetajad said õiguse dokumentidel oma sugu muuta, 14-18-aastastel on selleks vaja vanema või eestkostja nõusolekut. Vastuvõetud seadus määratleb soo kui isikliku veendumuse vastavalt sellele, kas inimene näeb ennast mehe või naisena. Määravad ei ole enam füüsilised tunnused või inimese sugu ja nimi riigi rahvastikuregistris.

"Fantastiline naine" Allikas: themoviedb.org

Eelnõu vastu tegid kõvasti lobitööd konservatiivsed ja religioossed ühendused, kel Tšiili katoliiklikus ühiskonnas on suur mõju. Näiteks abielulahutust hakati seal lubama 2004. aastal, mis teeb Tšiilist ühe viimase riigi maailmas, kes on abielu lahutamise legaliseerinud. Tšiilis kehtinud maailma üks karmimaid abordikeelde tühistati alles 2017. aastal.

Draamale “Fantastiline naine” (2017) saab kaasa elada juba sel laupäeval, 15. veebruaril kell 20 kanalil TV3 Film, mida näeb teleteenusepakkuja Home3 (endine Viasat) või suuremate kaablioperaatorite vahendusel. Märtsis jõuab film ka voogedastusteenusesse Go3 (endine TVPlay Premium).