PÖFF 2017 | Jõuluõudukas "Parem vaata ette" on "Üksinda kodus" ja "Sae" haiglane kokteil


PÖFF 2017 | Jõuluõudukas "Parem vaata ette" on "Üksinda kodus" ja "Sae" haiglane kokteil
"Parem vaata ette" ("Better Watch Out")PÖFF

Jõule peetakse klassikaliselt hinnas kui headuse, rahu ja hingesoojuse aega. Millegipärast ei suudeta sellega aga leppida: õudukafännid on ammusest ajast mõnda vinget pühadehorrorit oodanud, mis läilale rõõmuhooajale pisutki vürtsi annaks.

"Parem vaata ette"
Better Watch Out
Storm Vision Entertainment, Best Medicine Productions
režissöörChris Peckover
peaosatäitjadLevi Miller, Olivia DeJonge, Ed Oxenbould, Alex Mikic, Virginia Madsen
Kinoveeb8
 Better Watch Out
(2016) on IMDb

Senini kuulub paremikku 1974. aasta "Black Christmas", kuid seegi on pigem lihtsalt üks hea õudusfilm (tegelikult lausa väga hea) kui täiskohaga jõuluõudukas. Jah, ilmselt kuuleb paar korda "Püha ööd" ja tegevustik toimub tõepoolest jõulude ajal, kuid pühademeeleolule üleliia ei panustata. Teine kandidaat oleks kümnend hiljem ilmunud "Silent Night, Deadly Night", mille postrilgi uhkustab kirvega tapjajõuluvana. Jõulutemaatikaga pannakse sedapuhku täkkesse, aga film ise on kahjuks küllalt kesine, kuigi on kultusteosena omajagu fänne kogunud.

Seetõttu on tõeline rõõm, et tänavu kütab kirgi ja püüab õudukafännide tähelepanu film nimega "Parem vaata ette" ("Better Watch Out") ‒ värske ja elujõuline õuduskomöödia, mis on sedavõrd nutikas, et ei tahaks sisust isegi eriti rääkida. Sissetungi-slasherina vormistatud noortekas peidab endas palju rohkemat, kui esialgu paistab, ning rabab nii huvitava dialoogi, lahedate tegelaste kui ka lakkamatu tempoga. Üle ootuste korralikud näitlejatööd veel pealekauba, isegi osatäitjate noort vanust arvesse võtmata (üles astub ka lapsnäitlejate duo M. Night Shyamalani õudusfilmist "Külaskäik"). Puhtavereline õudusfilm see küll ei ole, hirmu tekitatakse vaid hetkiti, aga käsitledes seda näiteks varem mainitud "Silent Night, Deadly Nighti" aseainena, lööb "Parem vaata ette" oma konkurendi igas vallas üle.

"Parem vaata ette" ("Better Watch Out") PÖFF
Seotud lood:

Kui kõrvutama hakata, siis on "Parem vaata ette" pigem filmide "Üksinda kodus" ("Home Alone") ja "Saag" ("Saw") haiglane kokteil. Siiski ei tasu lasta ennast eksitada ‒ jõhkrast vägivallast ja hirmuäratavast olukorrast hoolimata on film läbivalt suhteliselt kerge ja nooruslikust energiast tulvil. Selles mõttes hea ja meelelahutuslik vaatamine, sest tegelaste käekäigu pärast vaatajat muretsema ei sunnita. Mitte, et film kuidagi külmaks jätaks või kaasa ei haaraks; lihtsalt kujutatud sadism on piisavalt üle võlli, et seda mitte üleliia tõsiselt võtta. Veidi nagu Adam Wingardi "Sa oled järgmine" ("You're Next"), mis on hea õudukas, mida enne suguvõsa kokkutulekut vaadata.

"Parem vaata ette" on jõuluõudukana perfektne: lõbus, vaatemänguline, hoogne ja krutskeid täis. Iseenesest on ta ju selline vanakooli lähenemisega konkreetne ja füüsiline värk, aga kuna peale on väänatud mingi kaasaegne parajalt hullumeelne vint, hoitakse vaatajat läbivalt kütkes, ja tulemus on värskendavalt omanäoline. Mitte päris õuduskomöödia uus tulemine, aga üks vägagi vahva väike filmike, mis oma haige fantaasiaga meele rõõmsaks teeb, küllaga närvikõdi pakub ja võib-olla õudusfännile ka ühe uue pühadetraditsiooni juurde annab.

Ära maga võimalust maha ‒ "Parem vaata ette" linastub Just Filmi noorteprogrammi raames ka PÖFFil. Viimane seanss juba 25. novembril kell 16.00 Tallinnas Solarise Apollo kinos.