PÕNEV AJALUGU | Filmikunstile olulised hetked, mis tähistavad 2017. aastal aastapäeva


PÕNEV AJALUGU | Filmikunstile olulised hetked, mis tähistavad 2017. aastal aastapäeva
"Casablanca" (1942)Ekraanitõmmis

Aasta hakkab lõppema, mistõttu on aeg tagasi vaadata, millised on mõned filmitööstuse teetähised, mida tutvustati meile 20, 30 ja isegi 100 aastat tagasi. Teie ees on filmikunstile olulised hetked, mis tähistavad 2017. aastal aastapäeva.

90. SÜNNIPÄEV

1927. aastal linastus ikooniline "The Jazz Singer". See on film, mis populariseeris helifilmid. See ei ole küll päris esimene helifilm, sest esimesi katsetusi tehti juba 1890. aastatel, kuid "The Jazz Singer" on hitt, mis vankri veerema pani.

80. SÜNNIPÄEV

J. R. R. Tolkien avaldas 1937. aastal lasteraamatu “Kääbik” ("The Hobbit"), andes rahvale põgusa pilguheidu Keskmaale ja pannes seega aluse kokku kuuest filmist koosnevale Peter Jacksoni "Sõrmuste isanda" ja "Kääbiku" filmiseeriale.

Kolm kuud hiljem linastus “Lumivalgeke ja seitse pöialpoissi”. See oli esimene täispikk animafilm, mis muutis nii Disney kui ka Hollywoodi kurssi filmimaailmas.

75. SÜNNIPÄEV

Hollywoodi üks hinnatuim armastusfilm “Casablanca” linastus 1942.aastal. Lugu on vaatamisväärne ka kolmveerand sajandit hiljem ja kindlasti on sellel oma koht filmiajaloos.

60. SÜNNIPÄEV

1957. aastal alustas Shakespeare’i “Romeost ja Juliast” inspireeritud Broadway muusikal "West Side Story", mille muusika lõi Leonard Bernstein ja sõnad kirjutas Stephen Soundheim. Selle põhjal valmis 1961. aastal samanimeline film, mis võitis lausa 10 Oscarit.

Seotud lood:

50. SÜNNIPÄEV

The Beatles annab välja plaadi “Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band” ja nende kuulsus tõuseb tippu.

Sama aasta 21. detsembril linastub Dustin Hoffmani alles teine kinodesse jõudnud mängufilm “The Graduate”, mida saadab Ameerikas meeletu edu (kandideeris seitsmele Oscarile, võitis ühe) ja mis kujunes aja jooksul filmiklassikaks.

40. SÜNNIPÄEV

1977. aastal alustab miniseriaal “Roots”. Tänu sarjale levib afroameeriklaste ajalugu ning sellest hakatakse rohkem rääkima.

Sama aasta 25. mail tuleb välja "Star Warsi" I episood, mis hiljem omandas alapealkirja "A New Hope". Filmist saab hitt, sellele tehakse siiani järgesid ja saagast kujunes aja jooksul tõeline popkultuuri ikoon.

30. SÜNNIPÄEV

1987. aastal jõuab ekraanidele teleajaloo kõige kuulsama multika ehk “Simpsonite” esimene osa. Kolmkümmend aastat hiljem ehk praegu on “Simpsonid” endiselt teemas ja uusi osi tuleb aina juurde.

20. SÜNNIPÄEV

20 aastat tagasi tutvustati inimkonnale filmi, millest sai vaieldamatu hitt. See on “Titanic”. Filmist sai täielik sensatsioon ja mingil põhjusel lastakse seda siiani televiisorist just jõulude paiku. “Titanic” võitis 11 Oscarit ja just sealt algas ka Leonardo DiCaprio tee tippu.

Sama aasta 26. juunil andis J. K. Rowling välja raamatu “Harry Potter ja tarkade kivi”, millele lisandus kuus järge ja kogu seeria põhjal valmis kaheksa filmi. Nüüdseks on neile lisandunud ka üks näidend "Harry Potter and the Cursed Child" ja väga edukaks osutunud film "Fantastilised elukad ja kust neid leida" ja selle järgmisel aastal valmiv järg.

Allikas: usatoday.com

Vaata lisaks:

NOSTALGIA | 15 suurepärast filmi, mis said sel aastal 20-aastaseks.
10 asja, mis on loogilised ainult filmides.