SOOVITUSED | 7 filmi, mis sobivad ideaalselt mõnusateks suveõhtuteks


CATCH ME IF YOU CAN
"Püüa kinni, kui suudad" ("Catch Me If You Can“, 2002)Foto: DREAMWORKS, Ronald Grant Archive / Mary Evans/Scanpix

Suvi ja puhkused on aeg, mil telekanalite kavad on justkui pisut hõredamad ning tihtipeale võib tekkida küsimus, millega pärast väsitavat rannapäeva või maakodus rassimist meelt lahutada. Tänapäeval muidugi probleeme pole – filmid saab kätte igal ajal ja igalt poolt. Ainuke küsimus on, mida sest tohutust valikust vaadata.

Elisa teleteenuste juht Silver Soomre toob välja seitse filmisoovitust nii ajatute kui ka uuema aja klassikute näol erinevatest žanritest, millega ei sina ega su pere mööda pane, kui need oma suveõhtule saatjaks valid.

1. "Algus" ("Inception", 2010)

Christopher Nolani hullus on Eesti inimeste meeli ärevil hoidnud juba poolteist kuud ning see pole sugugi üllatav, arvestades inglase eelmisi kassahitte. Seniks, kuni Tallinnas suure meediakära saatel üles võetud "Tenet" aga ekraaniküpseks saab, on paslik üle vaadata tema varasemat loomingut. Üks Nolani silmapaistvamatest filmidest on 2010. aasta "Algus", mis räägib tulevikumaailmast, kus vargad saavad inimeste unenägudesse läbi nende alateadvuse tungida.

Nolani filmid on alati äärmiselt mõtlemapanevad ja silmatorkavad ning ka "Algus" pole erand. Peaosas on ülimalt andekas Leonardo DiCaprio, kellele antakse võimalus oma kriminaalne minevik ära kaotada, kui ta edukalt ühe mõtte ühelt inimeselt teisele üle viib läbi unenägude ja alateadvuse. Peaosaliste meisterlik näitlejatöö koostöös hetke ehk maailma kuulsaima režissööriga annab tulemuseks ühe viimaste aastate paeluvamaid ja intrigeerivamaid põnevikke.

Seotud lood:

2. "Grease" (1978)

Natukene kergemas võtmes - mis saaks olla veel suvisem kui John Travolta ja Olivia Newton-Johni koos lauldud "Summer Nights"? Filmiklassikasse kuuluv "Grease" ühendab endas nii romantika, komöödia kui ka muusikali ning tulemuseks on äärmiselt lõbus ja kaasahaarav kassahitt, mis ka kõige külmemad südamed üles soojendab.

Kes ei mäleta, siis John Travolta mängib linateoses kohalikku pahapoissi Dannyt ja Olivia Newton-John Austraalia vahetustudengit Sandyt. Kaks vastandit veedavad lühikese suve koos ning usuvad, et sellega on nende lugu lõppenud, aga Sandy naaseb sügisel kooli ja äkitsi löövad kired taaskord lõkkama. Kas armukeste paar suudab erinevate seltskondadele vaatamata uuesti armastuse avastada?

3. "Püüa kinni, kui suudad" ("Catch Me If You Can“, 2002)

Kui filmi peanäitlejad on sellist masti tähed nagu Tom Hanks ja Leonardo DiCaprio, siis on raske selle filmi valimisel eksida. Ameerika tippnäitlejad on täies hoos, mängides klassikalist võmmi ja varga omavahelist heitlust, aga natuke kõrgemate panustega.

Leonardo DiCaprio mängib karismaatilist petist Frank Abagnale Jr.-i, kes enne 19. eluaasta täitumist oli end esitlenud nii lenduri, arsti kui ka juristina. Tom Hanks mängib teda jälitavat FBI agenti. Tõsielul põhineva loo režissöör on legendaarne Steven Spielberg ning film on nautinud nii kriitikute kui ka vaatajate kiitust.

4. "Kung Fu Panda“ (2008)

Ka lapsed võivad suvel väljas mängimisest ära väsida ning neilegi avanev valik on tänasel päeval hunnitu. Kui aga mõtisklete, mida ühiselt vaadata, siis kindla peale minek on "Kung Fu Panda". See on vaimukas lugu pandast nimega Po, kes on kung fust täielikult lummatud. Paraku aga pole ta kõige osavam sõdalane ning seda enam tuleb kõigile üllatuseks, kui iidse ennustuse kohaselt peab olema just tema see, kes kurja vaenlase nimega Tai Lung hävitama peab.

Filmi täiendav võlu seisneb loomulikult ka selles, et tegelastele on oma hääled andnud armastatud Eesti näitlejad Tarmo Männard, Marko Matvere, Janne Ševtšenko ja paljud teised. Kui aga soovite filmi originaalkeeles vaadata, siis sealgi tervitab vaatajat-kuulajat staaride paraad - teiste seas Jack Black, Jackie Chan ja Angelina Jolie.

5. "Palgamõrvarid Brügges"("In Bruges", 2008)

Toimeka suveõhtu lõpetuseks sobib alati üks lahe ja omanäoline krimka. Üks kergemaid selliseid, Martin McDonagh must komöödia "Palgamõrvarid Brügges" räägib sulipaarist Ray’st ja Kenist (Colin Farrell ja Brendan Gleeson), kes oma kuriteo kinni mätsimiseks peavad redutama Belgia linnakeses Brügges, kuni nende ülemus (Ralph Fiennes) Londonis asjad ära klaarib. Paraku ei lähe meestel asjad nii lihtsalt, et ilusat reisi keskaegses Brügges nautida, vaid veidrad sündmused ja õnnetused muudkui kuhjuvad ja tekitavad pidevalt meestele lisasekeldusi.

Mängu tulevad muuhulgas Ameerika ülekaalulised turistid, relvadiilerid ja imelikud kohalikud, kes Ray ja Keni elu võimalikult ebamugavaks muudavad. Lõpuks tuleb ka nende ülemuse kõne, mis olukorra eriti halvaks teeb. Süsimusta huumoriga vürtsitatud põnevik tõi nii Martin McDonaghile kui ka Colin Farrellile Briti Filmiakadeemia auhinnad parima stsenaariumi ja näitlemise eest.

6. "Tähtede sõda: Osa IV – Uus lootus“ ("Star Wars: Episode IV – A New Hope", 1977)

Ulmekasõbrad ei tohiks suve kindlasti mööda saata ilma ajaloo edukaima filmisarja legendaarse saaga algusteosest. "Uus lootus" oli vaatajate esimene kokkupuude "Tähtede sõja" kangelaste Luke’i, Han Solo ja tänaseks popkultuuris pahalase sümbolkujuks kujunenud Darth Vaderiga.

Algse triloogia esimene osa toob vaatajateni loo vaesest orvust Luke Skywalkerist, kes astub vastu Darth Vaderile ja tema ehitatud Surmatähele. George Lucase pärl revolutsioneeris eriefektide kasutamist ning näeb isegi tänapäeval moodne ja erakordne välja. Film pärjati 1978. aastal seitsme Oscariga ning tähistas ühtlasi ulmefilmide massilise pealetuleku laine algust.

7. "Green Room" (2016)

Kui aga hing õhkab suveõhtul rohkem närvikõdi ja kõhedust, siis sobib selleks kui valatult "Green Room". Film räägib loo väikesest punkbändist, kes teeb kontserdi kohalikus neonatsidest kubisevas baarikeses. Bänd mängib oma lood ära ja tahab võimalikult kiiresti baarist põgeneda, aga satub peale mõrvale, mille tagajärjel kohalikud skinheadid võtavad punkarid sihikule.

On selge, et neonatsid punkareid baarist elusana välja ei taha lasta ning on valmis selleks kõike tegema. Neonatside külma ja kalgi liidrina teeb võimsa rolli "X-meestest" ja "Star Trekist" tuntud Patrick Stewart.