Cannes'i filmifestivali peaauhinna viis koju briti vanameister Ken Loach filmiga "I, David Blake", USA favoriidid jäid tühjade kätega


Cannes'i filmifestivali peaauhinna viis koju briti vanameister Ken Loach filmiga "I, David Blake", USA favoriidid jäid tühjade kätega
Cannes 2016Shutteerstock

Briti veteranrežissöör Ken Loach teenis oma karjääri teise Palme d’Or auhinna liigutava draamaga "I, Daniel Blake".

Ken Loach jõudis oma teise Palme d'Or auhinnaga nüüdsest nö. eliitklubisse, kuhu kuuluvad ka Michael Haneke, Francis Ford Coppola, Emir Kusturica, Bille August, Shohei Imamura, Alf Sjoberg ning Jean-Pierre ja Luc Dardenne. Nemad on ainsad, kes on karjääri jooksul võitnud kaks Palme d'Or kategooria auhinda.

Auhinda vastu võttes kinnitas Loach, et filmikunsti abil võib muuta fantaasiad reaalsuseks, aga hoopis teine asi on tuua filmiga meieni lootusrikka sõnumiga igapäevane reaalsus. "Me peame näitama, et teine maailm on võimalik ja isegi vajalik," ütles peaauhinna koju viinud režissöör.

Sirbi filmitoimetaja Tristan Priimägi kirjutas filmi kohta nii: "Saalist kostvate helide ja hilisemate muljete põhjal oli inimeste reaktsiooni erinevus vaid selles, kes mitmendal minutil nutma hakkas."

Võistlusprogrammi Grand Prix auhinna teenis endale noor režissöör ja näitleja Xavier Dolan filmiga "It’s Only the End of the World". Parima režissööri auhind läks jagamisele filmide "Personal Shopper" ja "Graduation" vahel.

Võitjate nimekiri täispikkuses:

VÕISTLUSPROGRAMM

Seotud lood:

Palme d’Or: "I, Daniel Blake" (Ken Loach)

Grand Prix: "It’s Only the End of the World" (Xavier Dolan)

Parim režissöör: "Personal Shopper" (Olivier Assayas) ja “Graduation” (Cristian Mungiu)

Parim näitleja: Shahab Hosseini, "The Salesman"

Parim naisnäitleja: Jaclyn Jose, "Ma ‘Rosa"

Žürii auhind: Andrea Arnold, "American Honey"

Parim stsenaarium: Asghar Farhadi, "The Salesman"

TEISED AUHINNAD

Palme d’Honneur: Jean-Pierre Léaud

Camera d’Or: "Divines" (Houda Benyamina)

Short Films Palme d’Or: “Timecode” (Juanjo Jimenez)

Special Mention – Short Films Palme d’Or: "The Girl Who Danced With the Devil”" (Joao Paulo Miranda Maria,)

Ecumenical Jury Prize: “It’s Only the End of the World” (Xavier Dolan)

UN CERTAIN REGARD

Un Certain Regard Prize: “The Happiest Day in the Life of Olli Mäki” (Juho Kuosmanen)

Jury prize: “Harmonium” (Koji Fukada)

Director: Matt Ross, “Captain Fantastic”

Screenplay: Delphine and Muriel Coulin, “The Stopover”

Special Jury Prize: Michael Dudok de Wit, “The Red Turtle”

DIRECTORS’ FORTNIGHT

Art Cinema Award: “Wolf and Sheep” (Shahrbanoo Sadat)

Society of Dramatic Authors and Composers Prize: “The Together Project” (Solveig Anspach)

Europa Cinemas Label: “Mercernary” (Sacha Wolff)

CRITICS’ WEEK

Grand Prize: “Mimosas” (Oliver Saxe)

Visionary Prize: “Album” (Mehmet Can Mertoğlu)

Society of Dramatic Authors and Composers Prize: “Diamond Island” (Day Chou)

FIPRESCI

Competition: “Toni Erdmann” (Maren Ade)

Un Certain Regard: “Dogs” (Bogdan Mirică)

Critics’ Week: “Raw” (Julia Ducournau)