Eesti dokumentaalfilm rahavaba maailma ehitamisest Tallinnas jõuab kinoekraanidele

 (1)

Alates reedest, 13 septembrist jõuab kino Artis ekraanile dokumentalistide Minna Hindi ja Meelis Muhu film “Jagada või mitte jagada”. Film jälgib kuidas Hollandist pärit Mark otsib võimalust elada väljaspool kapitalismi. Ta kutsub inimesi liituma Tallinnas tegutseva kogukonnaga kus elatakse ilma rahata ning omavahel jagatakse oskusi, kogemusi, toitu ja armastust.

„Ükski prohvet pole kuulus omal maal, nii ka selle filmi peategelane Mark. Endine edukas squashi treener pööras selja oma senisele Londoni keskklassi elule ning reisis Eestisse, kus õppis joogaõpetajaks. Oma uusi oskusi ja teadmisi hakkas Mark jagama tasuta ning sellest sündis idee luua Tallinna Jagamiskogukond mis pakub võimalust elada rahavaba elu. Skvottimine, jagamine, freeganlus ja kommuunielu on Eestis enamasti avastamata nähtused. Selline alternatiivne elustiil tekitab kohalikes uudishimu ja Margi jaoks avanevad just kui võluväel kõik uksed.“ selgitab Minna oma filmi telgjoont.

Kaasrežissöör Meelis Muhu täiendab „See on film päriselust. Mark on uussiiruse moevoolu esindaja, kes on võimeline puistama oma südant võhivõõrale, mõjudes ühtaegu karismaatiliselt ja loomulikult aga samas tekitab selline eksperiment küsimuse äkki tema ideed on üllamad kui ta ise.“

Film valmis nelja aasta jooksul ja selle käigus läbisid filmitegijad koos peategelasega värvika, kohati tragikoomilise, kuid tänapäeva ühiskonda väga hästi peegeldava teekonna.

Seotud lood:

Minna Hint on Eesti visuaalkunstnik, kes on teinud mitmeid lühidokumentaalfilme, nende hulgas töö temaatikat käsitlev film "Kolm pilti elust ja ajast" (2006), "Üleriigiline õnn" (2011), mis räägib õnnest ja õnnetu olemisest. Minna Hindi ja Meelis Muhu koostöös valmis 2017 aastal üksiku noormehe tundeelu kirjeldav film “Appi, ma vajan armastust”.

„Jagada või mitte jagada“ esilinastus toimus tänavu aasta jaanuaris festivalil DocPoint Tallinn ja filmi rahvusvaheline esilinastus leidis aset Torontos, maailma ühel mainekamal dokumentaalfilmide festivalil „HotDocs“ programmis.

Film on toodetud In-Ruum OÜ poolt ja filmi tegemist toetasid Eesti Filmi Instituut ja Eesti Kultuurkapital.