Kõige edukam filmistuudio on palgaraha osas kokkuhoidlik


Kõige edukam filmistuudio on palgaraha osas kokkuhoidlik
Foto: Ekraanitõmmis treilerist

Disney on olnud juba mitmeid aastaid kõige suurema kasumiga filmistuudio Hollywoodis, kuid vaatamata oma suurtele tuludele, ei maksa nad näitlejatele hiiglaslikke summasid. Nimelt on Disney tõestanud, et tänapäeva filmivaataja on pigem huvitatud ekraanil seiklevast tegelasest kui rolli täitvast näitlejast. Raamatu „The Big Picture: The Fight for the Future of Movies” autor Ben Fritz lisab, et edukate Disney filmide näitlejatel on võimalus teenida suuri summasid, kuid nad peavad end esmalt paari filmiga tõestama.

Kõige rikkamad staarid


Variety koostas edetabeli staaride palkadest. Esimese koha sai Daniel Graig, kellele makstakse 25 miljonit dollarit järgmise James Bondi filmi eest, temale järgnes Dwayne „The Rock” Johnson, kellele makstakse 22 miljonit 2020. aastal linastuva filmi „Red Notice” eest, ning kolmandale kohale platseerus Vin Diesel, kes sai eelmisel aastal linastunud filmi „The Fate of the Furious” eest palgarahaks 20 miljonit dollarit. Ükski suurtest palkadest ei tule aga Hollywoodi kõige edukamalt filmistuudiolt Disneylt.

Muutused filmitööstuses


Viimase kümne aasta jooksul on Disney stuudios toodetud Marveli superkangelaste filmid ja uus elu puhuti sisse ka „Star Warsi” saagale pärast Lucasfilmi ostmist. Saavutatud edu on Disney jaoks tõestus, et olulised on suured ideed ja intellektuaalne omand, mitte tuntud näitlejaid. Seega ei näe nad ka põhjust näitlejatele hiiglaslikke summasid maksta.

Seotud lood:

Sellise teguviisiga on nad toonud olulise muutuse Hollywoodi töökorraldusse, sest veel 1990ndad oli suurte näitlejate aeg, kuid tänapäeval on vaataja jaoks näitlejast olulisem ekraanil nähtav tegelane. Näiteks Will Smith, Julia Roberts, Jim Carrey, Tom Hanks ja Tom Cruise võisid teenida 20 miljonit juba selle eest, et nad olid nõus filmis osalema ning pärast filmi valmimist said nad veel teise kopsaka tasu.

2,5 miljoni dollari mees


Oma tegevusaja alguses oli Marveli filmiäri pigem kahjumis ning osatäitjate palgaraha pealt hoiti kõvasti kokku. Raamatu „The Big Picture: The Fight for the Future of Movies” kohaselt nõustus Robert Downey Jr mängima Iron Mani rolli, saades palgarahaks kõigest 2,5 miljonit dollarit, mis on üsna väike tasu filmi peaosa eest Oscari nominendile. Kõige suurema tasu „Iron Manis” mängimise eest sai Rhodey rolli eest Terrence Howard, kellele maksti palgaks 3,5 miljonit dollarit, sest oli hiljuti võitnud Oscari filmi „Hustle & Flow” eest. Vähemalt maksti näitlejatele boonuseid, kui „Iron Man” kassanumbreid purustas.

Kui „Iron Manist” lõpuks hittfilm sai ja Marveli filmitööstust edu saavutas, teenis Downey Jr ka korraliku tasu. Aastatel 2013-2015 oli Robert Downey Jr Forbesi kõige enam teenivate näitlejate edetabeli tipus. Näiteks teenis ta 80 miljonit dollarit rolli eest filmis „Avengers: Age of Ultron” ning Sony maksis talle 10 miljonit väikeste stseenide eest filmis „Spider-Man: Homecoming”.

Emma Watson sai filmi „Beauty and the Beast” eest tasuks 3 miljonit, kuid lisas lepingusse klausli, et filmi edu korral makstakse talle veel 15 miljonit dollarit boonust. Chris Evans sai filmi „Captain America: The First Avenger” eest kõigest 1 miljoni ja Chris Hemsworth „Thori” eest veel vähem – 150 000 dollarit. Disney on näitlejatele selgeks teinud, et staarid on filmi tegelased, mitte näitlejad. Disney oluliseks trumbiks on nende intellektuaalne omand ja mitmete ülikuulsate filmide õiguste omamine.

„Tundub, et näitlejad ja nende esindajad on hakanud realistlikumalt mõtlema, ning saavad aru, et ei saa enam ise valida ega nõuda kõike oma soovide järgi. Mõnda tööd tuleb teha, et püsida pildil ja saada rolle järgmistes osades või spin-off’ides. Veel võib Disney projektides osalemine olla näitleja jaoks oluliseks hüppelauaks, teenimaks suuremaid summasid teistes stuudiotes,” kommenteerib Ben Fritz.

Allikas: businessinsider.com

Loe veel hiljutistest uudistest:

Joaquin Phoenix Jokkeri rollist: "See on ikka paganama hirmutav!"

44 kõige ebaõnnestunumat filmi hinnatud režissööridelt - Spielbergist Scorseseni