Kõrgõzstan esitas PÖFFi võidufilmi Oscarile


Kõrgõzstan esitas PÖFFi võidufilmi Oscarile
"Öine avarii" võitis mullu PÖFFil peaauhinna.foto: kaader filmist

Kõrgõzstan esitas mitteingliskeelse filmi Oscari kandidaadiks filmi "Öine avarii", mis võitis Pimedate Ööde filmifestivalil peaauhinna.

Valikul mängis olulist rolli ka Temirbek Birnazarovi linateose rahvusvaheline levi, millele pani aluse PÖFFi grand prix – iseseisva Kõrgõzstani esimene A-klassi filmifestivali võit. Sealne uudisteagentuur 24.kg nimetas selle koguni üheks 2017. aasta kirgiisi kultuuri säravamaks saavutuseks.

Filmi on pärast Tallinna esilinastust näidatud mitmel pool maailmas, sealhulgas Londonis. Neil päevil jõuab see ekraanile Helsingis, kus lõpeb filmifestival "Armastus ja anarhia". Septembri alguses pälvis linateos parima operaatoritöö ja muusika auhinna Venemaa avatud filmifestivalil "Kinošokk".

"Öine avarii" jutustab elult peksa saanud vanast mehest, kelle olemisele annab tagasi mõtte tema teele sattuv salapärane noor naine.

„See võitis meie südamed oma lihtsa, ent sügavalt puudutava looga,” resümeeris PÖFFi žürii.

Eilse seisuga oli mitteingliskeelse filmi Oscarile esitanud oma kandidaadi 78 riiki. Nimekirjas on ka kaks PÖFFi debüütfilmide võistluselt tuule tiibadesse saanud linateost: Makedooniat esindab Gjorce Stavreski must komöödia "Salajane koostisaine" ja Kosovot Blerta Zeqiri draama "Abielu". Kumbki on pärast PÖFFi osalenud rohkem kui 30 festivalil ja võitnud tunnustust siin- ja sealpool ookeani.