Lahkus "Star Warsi" produtsent Gary Kurtz


Lahkus "Star Warsi" produtsent Gary Kurtz
Gary Kurtz (1940 - 2018)Ekraanitõmmis "The Latest TV" intervjuust

"Star Warsi" produtsent Gary Kurtz suri pühapäeval vähi tagajärjel. Ta oli 78-aastane.

Kahele Oscarile kandideerinud Gary Kurtz produtseeris George Lucase filmid "American Graffiti" (1973), "Star Wars" (1977) ja "The Empire Strikes Back" (1980).

Ta vastutas ka "The Dark Crystal" (1982), "Return to Oz" (1985), "Slipstream" (1989) eest.

Kurtz oleks ka jätkanud "Star Warsi" filmide produtsendina, aga kuna tema lahkhelid George Lucasega aina süvenesid, siis otsustas ta saagast pärast teist osa eemale astuda, aga aitas luua saaga parima filmi, mida ei lavastanud Lucas ise. Selleks on muidugi "The Empire Strikes Back".

Tema oli ka see, kes aitas Lucasel veenda filmistuudio 20th Century Foxi juhte, et esimesest "Star Warsi" filmist saab suur edulugu. Lucas ja Kurtz asusid pärast 1977. aasta filmi massiivset edu kohe järje kallal tööle. Lucas andis lavastajatooli Irvin Kershnerile, kuid produktsioon venis, läks üle aja ning Lucas pidi oma taskust osa filmist kinni maksma.

Seotud lood:

Kurtz tuli ka siis Lucasele appi, töötades filmi juures abirežissöörina. Kui meeskond asus esialgse triloogia viimase filmi "Return of the Jedi" kallal tööle, vahetati produtsent Kurtz Howard Kazanjiani vastu välja. Luke Skywalkerit kehastanud Mark Hamill kirjeldas seda kui valusat lahutust.

Üks lahkumise põhjustest seisnes ka selles, et George Lucas ja tema Lucasfilm, mille ta hiljem maha müüs ja mida nüüd omab Disney, hakkas omal ajal rohkem hoolima reklaamist ja müügist, nagu näiteks mänguasjad ja muu filmiga seonduv. Kurtz pidas seda loomulikuks, sest filmid olid nii edukad, aga arvas, et see poleks tohtinud mõjutada filmide kvaliteeti, mida see aga siiski lõpuks tegi.

Kurtz alustas Hollywoodis 1966. aastal abirežissöörina vesterni "Ride in the Whirlwind" juures. Filmis lõi toona kaasa ka täiesti tundmatu Jack Nicholson. Ta osales kolme aasta jooksul ka Vietnami sõjas, kus ta vähemalt koostööpartneri Peter Briggsi sõnul keeldus relva kandmast.

Stsenarist Briggs jagas oma Facebooki leheküljel kaastundeavaldust, kus mainis ka õudusmärulit "Panzer 88", mis oli töös 9 aastat, aga augustis selgus, et film siiski töösse ei lähe, kuigi Kurtz valmistus võteteks juba 2010. aastal, aga järjest saabunud tagasilöögid lükkasid seda edasi nii kaua, kuni selgus, et projekt jääbki tegemata.

Kurtzi viimane produtseeritud film oli "Gangster Kittens" (2016) ning töös olid veel ulmefilm "The Chimeran" ja animeeritud muusikal "Offbeat".

Selles 1976. aastal MidAmeriConi raames jäädvustatud väga põneval pressikonverentsil rääkisid esimesest "Star Warsist" produtsent Kurtz (sinises), peakangelast kehastav Mark Hamill ja turundusjuht Charles Lippincott.