Martin Scorsese ei taha, et sa tema uut filmi "The Irishman" mobiilis vaataksid


Martin Scorsese
Martin ScorseseFoto: Mark Ralston, AFP/Scanpix

Martin Scorsese pikim, kallim ja kiidetuim film "The Irishman" jõudis 27. novembril Netflixi, aga kuna osa voogedastusteenuse kasutajatest vaatavad sealseid filme ja seriaale ka näiteks mobiiltelefoni ekraanilt, tegi legendaarne režissöör tungiva soovituse, et tema filme ei tasu kindlasti nii väikselt ekraanilt vaadata.

Scorsese rääkis Rolling Stone'i kriitikuga Peter Traversiga ning soovitas kõigil, kes plaanivad kolme ja poole tunnist "The Irishmani" või mõnda teist tema filmi vaadata, teha seda võimalikult suurel ekraanil või siis vähemalt suurel iPadil.

"The Irishman" esilinastus 27. septembril 57. New Yorgi filmifestivali avafilmina, USA ja Suurbritannia kinodesse jõudis film lühikeseks ajaks 1. novembril ning Netflixi jõudis film 27. novembril.

Sotsiaalmeedias on jagatud isegi pilte sellest, kuidas "The Irishmani" vaadatakse Apple'i nutikella vahendusel.

Scorsese uusim film on legendaarse režissööri kõige kallim linateos. Netflix toetas filmi 125 miljoni dollari suuruse eelarvega, kuid see number hakkas produktsiooni jooksul tõusma ning peatus 175 miljoni dollari juures.

Seotud lood:

Scorsese seni kõige kallima filmi "Hugo Cabret' leiutis" ("Hugo", 2011) eelarve jäi 170 miljoni juurde. 175 miljonit dollarit on siiski ainult filmi tootmiseks kulunud summa. Sinna otsa tuleb arvestada ka reklaami peale kulunud summad. Seejärel võibki kogueelarve jõuda 200 miljoni dollari juurde.

Võrdluseks nii palju, et näiteks Steven Spielbergi "Ready Player One" maksis 175 miljonit dollarit ja hiljuti linastunud "Terminator: Dark Fate" 185 miljonit dollarit.

Martin Scorsese "The Irishman" põhineb Charles Brandti raamatul "I Heard You Paint Houses" ning jutustab palgamõrvar Frank Sheerani (Robert De Niro) silme läbi loo organiseeritud kuritegevusest ning asjasse on segatud ka legendaarne ametiühingu juht Jimmy Hoffa (Al Pacino), kes kadus jäljetult 1975. aastal.

Filmi pikkus on 210 minutit ehk kolm ja pool tundi. See on Scorsese jaoks seni pikim teos, kui mitte arvestada kuulujutte, et "Wall Streeti hundi" ("Wolf of Wall Street”) ühe ilmumata versiooni pikkus olevat olnud neli tundi ehk 240 minutit.

"The Irishman" on Scorsese ja Robert De Niro üheksas koostööfilm, mis on ühtlasi ka De Niro ja Al Pacino neljas kord ühes filmis koos mängida ja üldse esimene kord, kui Scorsese filmis astub üles Pacino. Nii De Niro, Pacino kui ka Pesci muudetakse filmis, mis vaatleb nende kehastatud karakterite elusid aastakümnete jooksul, revolutsiooniliste ja väga kallite visuaalsete efektide abil ka oluliselt nooremaks.

"The Irishman" on pikalt olnud Scorsese üks räägitumaid filme ja üheks põhjuseks on kindlasti näitlejad, kelle hulgas on Robert De Niro, Al Pacino, Anna Paquin, Bobby Cannavale, Harvey Keitel, Ray Romano, aga ka ammu näitlemisega lõpparve teinud 76-aastane Joe Pesci, kes lõi kaasa ka Scorsese filmides "Raevunud härg" ("Raging Bull"), "Omad poisid" ("Goodfellas") ja "Kasiino" ("Casino").

"The Irishman" on praegu Netflixis.