Möödunud aastal oli filmides rekordarv naistegelasi, kuid olukord on endiselt ebavõrdne


Möödunud aastal oli filmides rekordarv naistegelasi, kuid olukord on endiselt ebavõrdne
"Saabumine"Forum Cinemas AS

San Diego Osariigi ülikooli naiste osalust filmis ja televisioonis uuriv keskus avaldas, et 2016. aastal ilmunud enimteeninud filmide hulgas olid naised peategelased 29% ulatuses. See on 7% kõrgem kui 2015. aastal ning seega võib seda pidada viimaste aastate rekordiks, kuigi St. Lawrence'i Ülikooli statistikud leidsid hiljuti, et meesnäitlejad saavad siiani rohkem ekraaniaega kui naised.

San Diego Osariigi ülikooli uuringu kohaselt olid naised paremini esindatud ka filmide näitlejateansamblites: naisnäitlejad hõivasid 2016. aasta kõige populaarsemates filmides 37% rollidest, mis on 3% parem kui 2015. aastal. Samas jäi rääkivate naisrollide protsent enam-vähem samaks 32% (2015. aastal oli see 33%).

Naispeategelased astusid kõige rohkem üles komöödiates (28%), õudusfilmides (17%), animatsioonides (14%) ja ulmefilmides (14%). Kõige vähem oli naispeategelasi märulifilmides, mille hulgas oli naisi peaosalise rollis kõiges 3% ulatuses.

Kaamera taga läks olukord hoopis halvemaks: 250 enimteeninud 2016. aasta filmi seas oli ainult 7% naisrežissööre. 2015. aastal oli selleks numbriks 9%.

Eelmisel aastal linastusid naispeategelastega näiteks väga populaarsed "Saabumine", “Vaiana", "Hidden Figures" (Eestis 24.03), “Pahad emmed”, “Tüdruk rongis", "Tähesõdade lugu; Rogue One". Tulemas on ka muutused superkangelasefilmides: DC "Wonder Woman” ja Marveli “Captain Marvel” saavad uhkustada tugevate naistegelastega.

Seotud lood:

Hiljuti viidi läbi ka St. Lawrence'i ülikooli statistikute uuring, mis vaatles Oscaritel nomineerinud filme ajavahemikul 2006-2016. Kokku analüüsiti 92 parima filmi Oscarile nomineeritud filmi ja sellest järeldus, et meesnäitlejad said ekraaniaega 43% ulatuses ning naisnäitlejad kõigest 22%.

Uuringu üks läbiviijatest Bailey O’Keeff leidis, et Ameerika filmiakadeemia heidab tihti kõrvale või ei pööra lihtsalt tähelepanu tugevatele naispeategelastele, sest lihtsam on eelistada traditsioonilist peategelast: Hollywoodi poolt ammu heaks kiidetud valged mehed, kuigi viimased aastad on toonud ka tugevaid erandeid (“Hidden Figures“, Brooklyn” ja“Room"). Teine uuringu korraldaja Michael Schuckers kinnitas, et tulemused ei hõlma muidugi filmide kõiki aspekte, aga seda saab siiski võtta ülevaatliku ja valgustava infona.