Reaalsus vs Hollywood! Loe, palju on mullusel Oscari ja Kuldgloobuse võitjal “Mina, Tonya” pistmist päriseluga


Reaalsus vs Hollywood! Loe, palju on mullusel Oscari ja Kuldgloobuse võitjal “Mina, Tonya” pistmist päriseluga
Pressimaterjalid

Mullu Oscari ja Kuldgloobuse pälvinud spordifilmi “Mina, Tonya” on nimetatud iluuisumaailma “Wall Streeti hundiks”, sest mõlema aluseks on skandaalne tõestisündinud lugu. Kuna see veider segu draamast ja komöödiast jõudis reklaamivabasse voogedastuskeskkonda TVPlay Premium, siis vaatame, kui palju on Hollywoodi kassahitil seost tegelike ajaloosündmustega, kus tippuisutaja Tonya Harding, keda kehastab Margot Robbie, oli seotud oma peakonkurendi Nancy Kerriganiga juhtunud “õnnetusega”.

Kas Tonya Harding ja Nancy Kerrigan olid rivaalid juba enne rünnakut?

Jah. Mõlemad naised soovisid Ameerika iluuisutamises tippu jõuda. Tonya kolmik-axel aitas tal 1991. aastal Ameerikas iluuisutamise meistrivõistlustel esikoha võita, samas kui Kerrigan jäi kolmandaks. Nad seisid taas vastamisi 1992. aasta olümpiamängudel Prantsusmaal, kus Tonya jäi neljandaks ning Kerrigan edestas teda, võites pronksi. Nende rivaalitsemine ületas igasuguse terve mõistuse piiri. Tonya oli vaieldamatult natuke parem uisutaja, kuid Kerriganil oli rohkem sponsoreid (Reebok, Campbell, Revlon jne) ja ka publik kippus teda eelistama.

Kas Tonya Hardingut väärkoheldi lapsepõlves?

Jah. Hardingu enda sõnul kasutas ema tema peal nii vaimset kui füüsilist vägivalda juba siis, kui Tonya oli 6-7-aastane. Tonya on öelnud, et ema oli väga vägivaldne ning jõi päevad läbi. Kord lõi ema tütart isegi teiste ees juukseharjaga. Tonya ema mälestused juhtunust on aga teistsugused. Meenutades juukseharja intsidenti, rääkis Tonya ema LaVona Golden, et nad olid võistlustel ning ta püüdis Tonyale soengut teha, kuid väike naaskel ei püsinud paigal ja takistas patsi tegemist, mistõttu ta korraks lõi teda tõesti, kuid vaid selleks, et tütar end kokku võtaks ja paigal püsiks. Väidetavalt oli ema väga stressis, sest ta töötas lausa kolmel töökohal, et Tonya saaks oma unistusi püüda. LaVona ütles ühes intervjuus 2017. aastal kibestunult, et nad pole Tonyaga 2002. aastast suhelnud, sest Tonya vihkavat teda. Küll aga sooviks naine, et asjalood oleksid teisiti ja et tal oleks võimalus oma lapselapsega suhelda.

Seotud lood:

Kas Tonya ütles tõesti kohtunikule “Ime m***i”

Ei. See on üks vähestest asjadest, mida päriselus siiski ei juhtunud, kuid kui päris Tonya nägi filmi, meeldis talle see lause väga ning tunnistas avameelselt, et oleks võinud omal ajal nii öelda küll. Ülejäänud stseen on enamuses tõestisündinud. Kohtunik tõesti kritiseeris naise erkroosat kostüümi, mis oli isetehtud, kuid see ei juhtunud kõigi kohtunike nähes.

Kas Tonya Harding oli tõesti esimene ameerika naisuisutaja, kes sooritas võistlustel kolmik-axeli?

Jah. See juhtus 16. veebruaril 1991. aastal uisutamise meistrivõistlusel Ameerikas Minneapolises (videot hüppest näeb SIIT). Järgmisel kuul oli uisuvõistlus Saksamaal, kus ta kordas oma sooritust ning sai esimeseks naiseks, kes taolise hüppega rahvusvahelisel üritusel hakkama sai.

Kas Tonya ema LaVona andis tõesti teleintervjuu, lind õlal?

Jah. Üllataval kombel on selline intsident päriselus tõesti juhtunud. Päris intervjuus kandis LaVona karvast mantlit ja tema õlal oli lind.

Kas Tonya Harding sai tõesti oma karmi oleku tõttu kohtunikelt madalamaid hindeid?

Jah. Nagu filmiski, hindasid kohtunikud kohati Tonya sooritusi madalamate hinnetega, sest tema turtsakas ja karm loomus polnud see, mida nad naise esitusest ootasid. Tonya sooritustest oli puudu graatsia. Selle asemel olid tema etteasted jõulised ja sportlikud. Kohtunike poolt ebaõiglase kohtlemise osaks saanud Tonya muutus seepeale veel mässumeelsemaks, kuid Tonya treeneri sõnul ei saanud nad ka suurt midagi kohtunike leevendamiseks teha, sest Tonya oligi poisilik, kasvades üles isaga jahti pidades, kalastades ja kirvega puid lõhkudes.

Kas Tonya sai tõesti Ameerikas iluuisutamise võistluskeelu?

Jah. 1994. aastal mõisteti Tonya süüdi kavatsuses Nancy Kerrigani ründajate kohtumõistmist takistada. Talle mõisteti 160 000 dollarit trahvi, 3 aastat tingimisi vangistust ning 500 tundi ühiskondlikult kasulikku tööd. Ta pidi loobuma iluuisutamises võistlemisest ning sai keelu osaleda kõigil USFSA (U.S. Figure Skating) korraldatud üritusel.