Sarjade maratonvaatamise pahupooled, millest peaksid teadlik olema


Sarjade maratonvaatamise pahupooled, millest peaksid teadlik olema
Foto: Ekraanitõmmis

Kas tundub sinu jaoks tuttav situatsioon – avastad uue ja eriti huvitava sarja ning mõtled, et vaatad enne magamaminekut ainult ühe osa. Sari osutub aga nii põnevaks, et lõpuks kella vaadates näitab see juba varaseid hommikutunde ja ühe osa asemel oled hoopis pool hooaega ära vaadanud. Maratonvaatamine võib tunduda tore, kuid tegelikult rikub see telesarjade algse idee ja võlu.

Maratonvaatamine rikub telesarja

Harilikult näidatakse igal nädalal üht osa telesarjast ning seejärel tuleb jälle oodata seitse päev, et uut osa näha. Selle aja jooksul arutatakse vaadatud osa pere ja sõprade ringis, kogutakse uusi ideid ning kõik see kordub kuni hooaja lõpuni. Sel moel elatakse tegevustikule kaasa ning õpitakse tegelaskujusid ja nende maailma paremini tundma. Kõik see aga kaob, kui terve hooaeg mõne päeva või nädalaga läbi vaadatakse. Suhestumine tegelastega, tegevustikule kaasaelamine ja sarjale keskendumine kaotavad oma tähtsuse ning eesmärgiks saab lihtsalt osade ära vaatamine.

Melbourne’i ülikoolis tehti katse sarjade maratonvaatamise kohta ning tulemuseks saadi, et maratonvaatajatel jäi sari kõige vähem meelde. Vaatajad jagati kolme gruppi ning neile anti vaatamiseks sarja „The Game” esimene hooaeg. Esimene grupp vaatas terve hooaja osad järjest ära, teine grupp nädala jooksul ning kolmas kuue nädala jooksul ehk iga nädal ühe osa. Seejärel tehti osalejatele sarja kohta kolm testi, esimene 24 tundi pärast sarja vaatamist, teine nädala pärast ning kolmas 140 päeva pärast. Kõige paremini mäletasid sarja ja tundsid ka kõige enam selle vaatamisest rõõmu need, kes vaatasid ühe osa nädalas.

Seotud lood:

Maratonvaatamisega on seotud ka psühholoogiline aspekt. Nimelt uus asi tundub meie jaoks enamasti huvitavam kui vana ning seega tahetakse sellega ka rohkem tegeleda, kuid ajapikku muutub tuttav asi tavaliseks. Vaadates aga terve sarja kiiresti läbi, säilib uudsuse tunne. Samas kaovad ära telesarja eriliseks tegevad ootusärevus ja tegelasega tekkiv emotsionaalne side, mis kujuneb pikema aja jooksul talle kaasa elades.

Maratonvaatamine võib põhjustada sõltuvust ja depressiooni

Sarjade maratonvaatamine on mõnus tegevus, mis vabastab meie ajus dopamiini nagu kõik heatunnet tekitavad tegevused. Kuna maratonvaatamine valmistab nii palju rõõmu, siis sinu keha ja mõistus tahavad, et sa seda mõnusat tegevust jätkaksid. Lõpuks aga võib tekkida vajadus selle hea tunde ja uue dopamiini doosi järele, millest kujuneb välja sõltuvus. Probleem ei ole kindlasti nii ohtlik kui näiteks narkootikumide sõltuvuse puhul, kuid kuna sinu mõistus teab, et teleri ees logeledes huvitavat sarja vaadata on mõnus, siis mõtled sellele paratamatult tihti ning tahad seda rohkem. Sellel on ka teine pool. Kui kõik osad saavad vaadatud, tekib tühjuse tunne, sest rõõmu toonud asi sai otsa ning nüüd tuleb kiirelt uus sari asemele otsida.

See võtab üle päris elu suhted

Uue dopamiini doosi järele vajaduse tundmine ei pruugigi esialgu nii suure probleemina tunduda, kuid pikas perspektiivis võib meie mõistus hakata teleri vaatamist teiste inimestega suhtlemisele eelistama. Probleem kujuneb eriti kergelt, kui sarju vaadataksegi pidevalt üksi. Pere ja sõpradega aja veetmise asemel valitakse pigem kodus sarjade vaatamine, mis võib lõpuks avaldada negatiivset mõju meie suhetele ja emotsioonidele.

Istumine on uus suitsetamine

Ammu on tuntud tõde, et terve päeva kontorilaua taga istumine mõjub halvasti meie tervisele, kuid õhtuti teleri ees diivanil istumine ei tundu üldse nii kohutav. Tegelikult mõjuvad mõlemad meie tervisele halvasti ja diivanil istumine isegi halvemini. Pikaajaline istumine ei ole halb ainult üldisele kehahoiakule, vaid ka südamele. USAs tehtud uuringu põhjal kahekordistub enneaegse surma riski juba päevas kolme tunni teleri ees veetmine.

Muidugi on ka midagi head

Kuigi maratonvaatamisel on mitmeid negatiivseid külgi, siis leidub selle juures ometi ka midagi positiivset. Näiteks annab sarjade vaatamine võimaluse lõõgastuda ja tööpäeva stressi natukesekski eemale peletada. Rääkides vastu ka varem välja toodud aspektile, et see mõjub inimsuhetele halvasti, siis mõnikord võivad sarjad inimestele hoopis ühiseid jututeemasid pakkuda. Kui muidu ei pruugi ühiseid jututeemasidkergelt leida, siis võib alati arutada lemmiksarjade üle, kuid siinkohal võiksid vaatajad samal järjel olla, et teise elamust mitte ära rikkuda. Sarjast tuttav kangelane võib olla ka suureks eeskujuks muidu tagasihoidlikule vaatajale. Oma lemmikkangelase nägemine takistusi ületamas võib raskes olukorras fännile inspiratsiooni anda eesoleva probleemiga tegelemiseks.

Kõike tuleks teha siiski mõistlikkuse piirides, sest ükski asi ei ole halb, kui seda mõõdukalt tarbida. Mõnikord on tore veeta vihmast puhkepäeva mõnda sarja vaadates, kuni see ei mõjuta emotsioone ega päris elu suhteid.

Allikas: www.howtogeek.com