Suri "Võimatu missiooni", "Ed Woodi", "North by Northwesti" staar Martin Landau


Martin Landau
Martin Landau (1928 - 2017)Foto: Vida Press

Tim Burtoni filmis "Ed Wood" võrratult Bela Lugosit kehastanud ja rolli eest parima meeskõrvalosa Oscari võitnud ning Francis Ford Coppola "Tucker: The Man and His Dream" ja Woody Alleni "Crimes and Misdemeanors" eest samas kategoorias kandideerinud Martin Landau suri laupäeval Los Angeles. Ta oli 89-aastane.

Noorematele vaatajatele ka seriaalidest "Entourage" ja "Jälgi jätmata" ning Burtoni animatsioonist "Frankenweenie" ja Shane Ackeri animatsioonist "9" tuntud Landau karjäär jõudis kesta pea 64 aastat, kuigi tema põhilised pearollid tulenesid pigem teleseriaalidest (näiteks "Võimatu missioon" ja "Space: 1999"), mida tõestab ka kuus Emmy nominatsiooni.

Landau sündis 1928. aastal Brooklynis ning töötas enne näitlejakarjääri arendama asumist New York Daily News heaks karikaturistina. Esimese suure ekraani rolli sai näitleja Alfred Hitchcocki klassikalises filmis "North by Northwest", ta astus kõrvalosades üles ka kurikuulsas mammutfilmis "Kleopatra" (1963) ja mitmetes teleseriaalides ("The Twilight Zone" jpt)

Karjääri lõpu lähedal kehastus Landau vananevaks filmiprodutsendiks Bob Ryan HBO hittseriaalis "Entourage".