Tallinnas saab näha põhjarahvaste kinokunsti minifestivali


Tallinnas saab näha põhjarahvaste kinokunsti minifestivali
"Siin päike ei looju"Allikas: Kino Artis

13.-15. veebruarini toimuvad Tallinnas kinos Artis talvised rahvusvähemuste filmikultuuri päevad. Filmid, mis tutvustavad erinevate maailma rahvaste filmikultuuri, on Tallinna vaatajatele juba armastatud traditsiooniks muutunud. Sel aastal toimub festival pisut teisel ajal ja harjumuspärased kevadpäevad on muutunud talvepäevadeks. See pole aga sugugi juhuslik, sest päevade raames näidatakse filme, mis pajatavad just kauges põhjas elavate rahvaste elust.

„Talv on praegu suhteline ja kalendrist sõltuv mõiste,” räägib festivali korraldaja Tatjana Mühlbayer. „Aga leidub rahvaid, kelle jaoks on talv püsiv suurus, sest põhjas kaob päike pikkadeks kuudeks silmapiiri taha.

Minifestivali eesmärk on heita uus pilk nende rahvaste kultuurile, kes elavad teisel pool polaarjoont, kusjuures see aitab stereotüüpe purustada. Kaugel põhjas aset leidvad filmid on andekad ja ebatraditsioonilised. Ja meile on kõige tähtsam, et seda näeksid meie Eesti vaatajad.”

Põhjamaine loodus ja karm kliima on ekraanil vaid lisaväärtus lugude puhul, mis kõnelevad keerulistest inimsaatustest.

Festivali poster Allikas: Kino Artis

Talvised rahvusvähemuste filmikultuuri päevad algavad Rootsi režissööri Amanda Kernelli filmiga „Saami veri”, mis räägib 14-aastase saami tüdruku Elle-Marja saatusest. 1930ndate aastate lõpus satub tüdruk Rootsi maakooli, kus saami lapsi kasvatatakse rootsi vaimus, mis tähendab ka oma kommete ja keele unustamist. Film pälvis 2017. aastal Euroopa Parlamendi filmiauhinna Lux Prize.

Festival jätkub Soome ajaloolise draamaga „Tsamo”, mida näidatakse Eestis esmakordselt. Film kannab meid 1860. aasta Alaskasse, mis kuulus siis veel Vene tsaaririigi koosseisu. Kaevandusinsener Simon, kes on rahvuselt soomlane, ostab 10-aastase Tsamo-nimelise indiaanlanna ja toob tüdruku kodumaale. Simon tahab tüdrukut tsiviliseerida, too aga arvab siiralt, et mees võttis ta naiseks ning ka käitub vastavalt.

"Siin päike ei looju" Allikas: Kino Artis

Üheks „Tsamo” režissööriks ja stsenaristiks on Anastasia Lapsui, kes on rahvuselt neenets. Peaosalist, metsikut indiaanlast, mängib aga Albina, Sõktõvkarist pärit kirgiisi tüdruk.

Laupäeval, 15. veebruaril ootab vaatajaid kohtumine Jakuutia kinoga. Eduard Novikovi film „Tsaari lind” viib meid 1930ndate aastate sügavasse Jakuutia taigasse, kus vaikselt jahi ja kalapüügiga tegeledes veeretavad oma päevi Mikipper ja tema naine Oppuos. Vanakeste harjumuspärase elu pöörab pea peale nende hoovi lennanud kotkas, kes on jakuutidele püha lind. Film sai peaauhinna Moskva rahvusvahelisel filmifestivalil.

Vaatajaid ei jäta ükskõikseks režissöör Ljubov Borissova film „Siin päike ei looju”, mis räägib noorest Altanist ja tema uuest tuttavast, vanakesest Baibalist, kes on tulnud inimtühjale saarele oma viimaseid elupäevi veetma. Altan saab vanamehe nõusse, et ta hakkaks pidama oma videoblogi, mis aitaks tal ehk leida oma kadunud tütre ja koos sellega ka elurõõmu.

Jakuutia filmitegijate originaalne stiil eristub lahkuse ja inimlikkusega, mis on äratanud vaatajate huvi ning filmikriitikute tähelepanu. Jakuutia kino on juba ammu rahvusvahelisele areenile murdnud. Mõlemad filmid, mida talvefestivali käigus näidatakse, on kandideerinud prestiižikale Asia Pacific Screen Awardile, mis on Vaikse ookeani piirkonnas Oscarite analoog.

Filme näidatakse originaalkeeles. „Saami verel” on eestikeelsed tiitrid, „Tsamol” ingliskeelsed. „Tsaari lind” ja „Siin päike ei looju” on nii eesti- kui venekeelsete subtiitritega.