Tõrvas toimub viiendat aastat järjest Lõuna-Eesti ainus dokfilmide festival


Tõrvas toimub viiendat aastat järjest Lõuna-Eesti ainus dokfilmide festival
Tõrva Dokfest 2017Foto: Paul Poderat

11.-14. oktoobrini on kõigil dokfilmi huvilistel põhjust seada sammud Lõuna-Eesti väikelinna Tõrvasse, kus toimub viiendat aastat järjest Tõrva Dokfest. Lisaks põnevale filmiprogrammile toimuvad arutelud filmitegijate ja peategelastega, kellega koos on võimalik filmide vaatamisest tekkinud ideid arutada ja küsimustele vastuseid otsida. Nõnda saab ühest vaatenurgast mitu.

Sel aastal tähistab Tõrva Dokfest oma viiendat sünnipäeva ja sellel puhul on programmis rekordarv filme - 15 dokumentaalfilmi.

Kui varasemalt on festivalil olnud Eesti ja välismaiste filmide vahel tasakaal, siis tänavu, EV100 aastal on au sees just Eesti dokumentaalfilmid - linastub kümme Eesti ning viis välismaist filmi. Dokfesti programmi kuuluvad Eesti dokumentaalfilmid on jaotatud kaheks: filmid Eesti filmipärandikogust ja 2018. aastal valminud värskeimad Eesti dokumentaalid. Välismaisete filmide valik on varasemalt olnud esindatud mainekatel dokumentaalfilmi festivalidel Docpoint ja IDFA.

Programmi keskmes on inimesed ja nende lood. Vaatajal on võimalus tutvuda vürst Peeter Volkonskiga, noore peaministri Mart Laariga, Rootsis elava naisräppari Silvana Imamiga, punk-rock ansambli Psychoterror laulja Freddy Grenzmanniga, 90-aastase India seksuaalhariduse nõustaja Mahinder Watsaga, kuulsa primatoloogi Jane Goodwalliga, moodsa kunsti klassiku Leonhard Lapiniga, Etioopias hämmastavaid operatsioone sooritava kirurgi Erik Erichseniga, nõukogude korrale vastuhakku üles näidanud talumehe Karl Petersoniga ning katoliku vaimuliku ja kirjastaja isa Vello Salustega.

Seotud lood:

Lisaks toimub Jerry Rothwelli ja Reuben Atlase filmi “Hapud viinamarjad” Eesti esilinastis, mis räägib noorest ja jõukast veinigurmaanist Rudy Kurniawanist, kes asub uurima kummaliste veinipudelite päritolu avastades sealjuures ühe kavalaima pettuse.

Festivali põhiline toimumiskoht on Tõrvas asuv kinomaja Koit, mis on üks kolmest ainulaadsest kinomajast Eestis. Ehitis on muinsuskaitse all ja stalinistliku arhitektuuri joont jälgiv kinohoone, mis avati 1. septembril 1953. aastal. Selleks, et festivali ajaks Tõrva ajalooline kino Koit taas särava jume saaks, on MTÜ Rabarebastel käimas kampaania kinomajale neoontulede soetamiseks.