Tristan Priimägi pani Cannes'i filmifestivali soojenduspäeva muljed kirja ja tegi huvitava avastuse


Tristan Priimägi pani Cannes'i filmifestivali soojenduspäeva muljed kirja ja tegi huvitava avastuse
Foto: Ekraanitõmmis

Eelmisel aastal juba oli see mees ju? Eelmisest korrast tuttav tüütu prantslane oli jälle avamist juhatama pandud. Pidin lausa ta nime järgi vaatama, et teaks hiljem vältida. Edouard Baer on ta nimi. Elus on juba küll ja veel neid enesekindlaid prantsuse selle, kes räägivad meelega inglise keelt halvasti ja karjatavad ülikonnakäise ja muigava naeratuse toel õhtukleidis naisi üle lava. Justkui nad ei suudaks tema abita ise teed leida. Väga retro.

Žürii on tõesti väga vägev sel aastal. Sellises kontsentratsioonis hea maitsega lavastajaid otsuseid tegemas, et võiks ju ennustada tõesti õigeid valikuid tänavu. Esimees on Alejandro González Iñárritu ja lisaks veel Enki Bilaž, Lanthimos, Pawlikowski, Alice Rohrwacher, Kelly Reichardt ja kaks näitlejat: Elle Fanning ja Maimouna n'Diaye.

Õhtu popim moment oli see, kui Iñárritu poliitiliselt laetud ja tõsimeelse (ning hispaaniakeelse) tiraadi keskel näidati suures plaanis Bill Murrayd, kes otsustas just parajasti silma looja lasta. Bill Murray on ikka võitmatu, ka kaadrist väljas.

"The Dead Don't Die" (Jim Jarmusch, USA, Avafilm)

Jarmuschi super-castiga vampiirifilm täitis vähemalt esimese soovitusliku tingimuse ühele avafilmile olla meelelahutuslik. Kas ka midagi enamat? Mitte eriti. Kui esimene pool oli quirky indie ehk veidrad tegelaskujud, kivinäohuumor ja jaburad fraasid, siis teine pool lagunes täiesti laiali ja polnud nagu midagi, mis seda lõppkokkuvõttes väga trafaretset zombikat mingil moel edasi liigutaks.

Jah, muidugi see on austusavaldus juba tehtud zombie-filmidele. Eriti Romerole, kelle "Night of the Living Dead" kumas läbi siit-sealt, aga kui lõpupoole hakati niinimetatud tähendusrikkuse vinti peale keerama teemal oleme-ju-kõik-niikunii-tarbimis-zombied, siis ka selle mõtte on Romero juba väga täpselt lõpuni mõelnud ("Dawn of the Dead").

Ühesõnaga ei midagi uut ühelgi rindel. Tore jant, aga üsna ebavajalik. Seda filmi ei suutnud päästa ka Bill Murray. Meenus hoopis märksa ärksam "Zombieland", kus Murray ise mängis zombiet, surnust üles ärganud Bill Murrayt.

Hinne: 5/10