1. "See imetabane elu" ("It's a Wonderful life",1946)

Eelarve: 3.18 miljonit
Tagasi teenis: 3.3 miljonit

"See imetabane elu" kuulub filmiklassikasse, on kohustuslik jõulufilm ning kandideeris omal ajal 5 Oscarile, kuid filmi sünged temad ei meelitanud publikut kinodesse. Filmistuudio RKO Pictures kaotas üle poole miljoni dollari.

Kuidas sai filmist klassika? 1974. aastast jõudis film avaliku õiguse alla, mis tähendas, et kõik telekanalid hakkasid filmi oma kanalitel näitama ilma tasuta ning hiljem jõudis tänapäevane klassika ka videokassettidele, mis aitasid viia filmi publikuni.

Sünopsis: George Bailey (James Stewart) on väikelinnas elav kurb mees, kes on alati soovinud lahkuda Bedford Fallsist, et näha maailma, aga erinevad asjaolud ei luba seda teha. Kui George valmistub enesetappu tegema, ilmub tema kaitseingel ja näitab, milline oleks elu ilma temata Bedford Fallsis.

2. "Blade Runner" (1982)

Eelarve: 28 miljonit
Tagasi teenis: 33.8 miljonit

Kui nüüdne ulmeklassika 1982. aastal linastus, polnud sellel võimalustki edukas olla, sest kinodes olid parasjagu "Star Trek II: The Wrath of Khan", "The Thing" ja "E.T. the Extra-Terrestrial", millest kujunes ka sama aasta edukaim film. "Blade Runnerit" nähti järjekordse ulmefilmina ja seda suuresti tänu filmistuudiole, mis lasi kinodesse "Indiana Jonesi" ja "Star Warsi" kuulsust nautiva Harrison Fordi ja kõigest 3 aastat enne "Tulnukaga" ("Alieni") ulmeõudust igaveseks muutnud režissööri Ridley Scotti soovide vastaselt kokku lõigatud versiooni.

Film avastati hiljem uuesti VHS kassettide ja DVD plaatide kaudu ning kõige suuremat rolli mängis muidugi 2007. aastal ilmunud The Final Cut versioon, millega oli režissöör ka päriselt rahul.

Sünopsis: Lugu leiab aset lähitulevikus 2019. aastal düstoopilises Los Angeleses. Selles tulevikunägemuses toodab Tyrell Corporation geneetiliselt arendatud orgaanilisi roboteid Replicante, kes teevad firma hüvanguks tööd kohtades, kus inimese eluiga kiiresti lüheneks või kus pole inimesel koha toksilise keskonna tõttu lihtsalt võimalik töötada. Loo peategelaseks on endine Blade Runner Rick Deckard (Harrison Ford). Tema tööks oli oma ametipostidelt jalga lasknud või loojatele vastu hakanud Replicante jälitada ja nad erru (Retirement) saata ehk tappa. Kui grupp Replicante põgeneb kaevanduspiirkonnast, saadetakse nende kannule erust ära kutsutud Deckard.

6. oktoobril linastub ka "Blade Runneri" järg "Blade Runner 2048".

3. "Shawshanki lunastus" ("The Shawshank Redemption",1994)

Eelarve: 25 miljonit
Tagasi teenis: 16 miljonit

IMDB (Internet Movie Database) kasutajate poolt maailma parimaks filmiks hääletatud Stephen Kingi romaanil põhinev "Shawshanki lunastus" teenis 7 Oscari nominatsiooni, kuid suurema publikuni jõudis alles siis kui film jõudis DVD kaudu kodudesse ja telesse ning on praeguseks tagasi teeninud 58 miljonit.

Sünopsis: Edukas pankur Andy (Tim Robbins) mõistetakse 40ndatel süüdi enda naise ning tolle armukese mõrvas. Ta saadetakse range reziimiga Shawshanki vanglasse, mille "põlised asukad" ei usu, et uustulnuk seal vastu peab. Noormees kohaneb ajapikku teiste vangide ning karmikäelise ülemusega, sest tal aitab elus püsida lootus.

4. "Inimlapsed" ("Children of Men",2006)

Eelarve: 76 miljonit dollarit
Tagasi teenis: 70 miljonit

Üheks parimaks ulmefilmiks peetav "Inimlapsed" kandideeris 3 Oscarile. Filmis on seninägematu tehnoloogiaga loodud pikimate ja parimate katkematute kaadrite hulka kuuluv episood ning selle lavastas 2013. aastal ulmefilmiga "Gravitatsioon" ("Gravity") 7 Oscarit võitnud Alfonso Cuarón. "Inimlapsed" jäi kinodes suhteliselt märkamatuks, kuigi teenis hiljem korraliku kasumi DVD müügi vahendusel.

Sünpsis: 2027. Inimkonda ähvardab väljasuremine, sest juba aastaid ei ole sündinud ainsatki inimlast. Maailma noorima elaniku, 18-aastase Diego surm tuleb kõigile tohutu shokina. Londonis, mida lõhestab erinevate rahuvusgruppide omavaheline vägivallatsemine, kerkib esile ebatõenäoline kangelane, illusioonideta bürokraat Theo (Clive Owen). Tema õlule langeb kohustus toimetada planeedi ainus lootus turvalisse paika, võideldes seda tehes nii isiklike deemonite kui ohtliku relvastatud rühmituse liikmetega, kelle plaanidega selline missioon kuidagi kokku ei sobi.

5. "Kodanik Kane" ("Citizen Kane",1941)

Eelarve: 839 727 dollarit
Tagasi teenis: 1.6 miljonit

Maailma parimaks filmiks nimetatud ja üheks mõjukamaks režissööriks tituleeritud Orson Wellsi "Kodanik Kane" oli finantsiliselt läbikukkumine, sest meediamagnaadile William Randolph Hearstile ei meeldinud, et film sarnanes tema elule. Ta keelas filmi ja režisööri mainimise ära kõikides oma ajalehtedes ja raadiokanalites, mille tulemusena näitasid filmi ka väike arv kinosid.

Sünopsis: Meediatsaar Charles Foster Kane sureb oma häärberis ja jätab maha mõistatuse, milleks on tema viimase sõna: Rosebud. Ajakirjanik asub mõistatust lahendama ning ajapikku tekib tal pilt auahnest mehest, kes jäi rikkuse ja kuulsuse saavutamisel üksikuks vanameheks.

6. "Hugo",2011

Eelarve: 170 miljonit
Tagasi teenis: 185.8 miljonit

Martin Scorsese fantastiline film teenis kokku 11 Oscari nominatsiooni ja 5 võitu, aga publikut piisavalt ei leidnud, sest samal ajal linastusid "The Twilight Saga: Breaking Dawn" ja "The Muppets".

Sünopsis: Hugo (Asa Butterfield) – orb, kellavalvur ja olude sunnil ka varas– elab Pariisis ühe pulbitseva rongijaama seinte vahel, kus tema ellujäämine sõltub anonüümsusest. Kui aga Hugo maailm põrkub tema poolt hooldatavate kellade hammasrataste kombel ekstsentrilise raamatukoist tüdruku (Chloe Moretz) ning kibestunud, rongijaamas mänguasjakioskit pidava vanamehega (Ben Kingsley), satuvad ohtu nii poisi salajane elu kui ka tema kiivalt varjatud suur saladus.

Vaata lisaks:
Sa ei näinud seda tulemas: 10 ootamatu lõpupöördega filmi.
20 suurepärast näitlejat, kes pole kunagi võitnud ühtegi Oscarit.