Valesti mõistetud: 12 armastatud filmi, mis kukkusid kinodes läbiFight Club
"Kaklusklubi" (1999)Foto: Vida Press

Ideaalses maailmas tähendaks filmiklassikasse kuulumine, et antud linateos on olnud kogu aeg populaarne, kuid ajalugu on näidanud, et see ei vasta tõele. Need 12 filmi on head näited olukorrast, kus omal ajal läbikukkunud filmist kujunes ajatu klassika, mida armastavad filmifännid üle kogu maailma.

1. "See imetabane elu" ("It's a Wonderful life",1946)

Eelarve: 3.18 miljonit
Tagasi teenis: 3.3 miljonit

"See imetabane elu" kuulub filmiklassikasse, on kohustuslik jõulufilm ning kandideeris omal ajal 5 Oscarile, kuid filmi sünged temad ei meelitanud publikut kinodesse. Filmistuudio RKO Pictures kaotas üle poole miljoni dollari.

Kuidas sai filmist klassika? 1974. aastast jõudis film avaliku õiguse alla, mis tähendas, et kõik telekanalid hakkasid filmi oma kanalitel näitama ilma tasuta ning hiljem jõudis tänapäevane klassika ka videokassettidele, mis aitasid viia filmi publikuni.

Sünopsis: George Bailey (James Stewart) on väikelinnas elav kurb mees, kes on alati soovinud lahkuda Bedford Fallsist, et näha maailma, aga erinevad asjaolud ei luba seda teha. Kui George valmistub enesetappu tegema, ilmub tema kaitseingel ja näitab, milline oleks elu ilma temata Bedford Fallsis.

Seotud lood:

2. "Blade Runner" (1982)

Eelarve: 28 miljonit
Tagasi teenis: 33.8 miljonit

Loe veel

Kui nüüdne ulmeklassika 1982. aastal linastus, polnud sellel võimalustki edukas olla, sest kinodes olid parasjagu "Star Trek II: The Wrath of Khan", "The Thing" ja "E.T. the Extra-Terrestrial", millest kujunes ka sama aasta edukaim film. "Blade Runnerit" nähti järjekordse ulmefilmina ja seda suuresti tänu filmistuudiole, mis lasi kinodesse "Indiana Jonesi" ja "Star Warsi" kuulsust nautiva Harrison Fordi ja kõigest 3 aastat enne "Tulnukaga" ("Alieni") ulmeõudust igaveseks muutnud režissööri Ridley Scotti soovide vastaselt kokku lõigatud versiooni.

Film avastati hiljem uuesti VHS kassettide ja DVD plaatide kaudu ning kõige suuremat rolli mängis muidugi 2007. aastal ilmunud The Final Cut versioon, millega oli režissöör ka päriselt rahul.

Sünopsis: Lugu leiab aset lähitulevikus 2019. aastal düstoopilises Los Angeleses. Selles tulevikunägemuses toodab Tyrell Corporation geneetiliselt arendatud orgaanilisi roboteid Replicante, kes teevad firma hüvanguks tööd kohtades, kus inimese eluiga kiiresti lüheneks või kus pole inimesel koha toksilise keskonna tõttu lihtsalt võimalik töötada. Loo peategelaseks on endine Blade Runner Rick Deckard (Harrison Ford). Tema tööks oli oma ametipostidelt jalga lasknud või loojatele vastu hakanud Replicante jälitada ja nad erru (Retirement) saata ehk tappa. Kui grupp Replicante põgeneb kaevanduspiirkonnast, saadetakse nende kannule erust ära kutsutud Deckard.

6. oktoobril linastub ka "Blade Runneri" järg "Blade Runner 2048".

3. "Shawshanki lunastus" ("The Shawshank Redemption",1994)

Eelarve: 25 miljonit
Tagasi teenis: 16 miljonit

IMDB (Internet Movie Database) kasutajate poolt maailma parimaks filmiks hääletatud Stephen Kingi romaanil põhinev "Shawshanki lunastus" teenis 7 Oscari nominatsiooni, kuid suurema publikuni jõudis alles siis kui film jõudis DVD kaudu kodudesse ja telesse ning on praeguseks tagasi teeninud 58 miljonit.

Sünopsis: Edukas pankur Andy (Tim Robbins) mõistetakse 40ndatel süüdi enda naise ning tolle armukese mõrvas. Ta saadetakse range reziimiga Shawshanki vanglasse, mille "põlised asukad" ei usu, et uustulnuk seal vastu peab. Noormees kohaneb ajapikku teiste vangide ning karmikäelise ülemusega, sest tal aitab elus püsida lootus.

4. "Inimlapsed" ("Children of Men",2006)

Eelarve: 76 miljonit dollarit
Tagasi teenis: 70 miljonit

Üheks parimaks ulmefilmiks peetav "Inimlapsed" kandideeris 3 Oscarile. Filmis on seninägematu tehnoloogiaga loodud pikimate ja parimate katkematute kaadrite hulka kuuluv episood ning selle lavastas 2013. aastal ulmefilmiga "Gravitatsioon" ("Gravity") 7 Oscarit võitnud Alfonso Cuarón. "Inimlapsed" jäi kinodes suhteliselt märkamatuks, kuigi teenis hiljem korraliku kasumi DVD müügi vahendusel.

Sünpsis: 2027. Inimkonda ähvardab väljasuremine, sest juba aastaid ei ole sündinud ainsatki inimlast. Maailma noorima elaniku, 18-aastase Diego surm tuleb kõigile tohutu shokina. Londonis, mida lõhestab erinevate rahuvusgruppide omavaheline vägivallatsemine, kerkib esile ebatõenäoline kangelane, illusioonideta bürokraat Theo (Clive Owen). Tema õlule langeb kohustus toimetada planeedi ainus lootus turvalisse paika, võideldes seda tehes nii isiklike deemonite kui ohtliku relvastatud rühmituse liikmetega, kelle plaanidega selline missioon kuidagi kokku ei sobi.

5. "Kodanik Kane" ("Citizen Kane",1941)

Eelarve: 839 727 dollarit
Tagasi teenis: 1.6 miljonit

Maailma parimaks filmiks nimetatud ja üheks mõjukamaks režissööriks tituleeritud Orson Wellsi "Kodanik Kane" oli finantsiliselt läbikukkumine, sest meediamagnaadile William Randolph Hearstile ei meeldinud, et film sarnanes tema elule. Ta keelas filmi ja režisööri mainimise ära kõikides oma ajalehtedes ja raadiokanalites, mille tulemusena näitasid filmi ka väike arv kinosid.

Sünopsis: Meediatsaar Charles Foster Kane sureb oma häärberis ja jätab maha mõistatuse, milleks on tema viimase sõna: Rosebud. Ajakirjanik asub mõistatust lahendama ning ajapikku tekib tal pilt auahnest mehest, kes jäi rikkuse ja kuulsuse saavutamisel üksikuks vanameheks.

6. "Hugo",2011

Eelarve: 170 miljonit
Tagasi teenis: 185.8 miljonit

Martin Scorsese fantastiline film teenis kokku 11 Oscari nominatsiooni ja 5 võitu, aga publikut piisavalt ei leidnud, sest samal ajal linastusid "The Twilight Saga: Breaking Dawn" ja "The Muppets".

Sünopsis: Hugo (Asa Butterfield) – orb, kellavalvur ja olude sunnil ka varas– elab Pariisis ühe pulbitseva rongijaama seinte vahel, kus tema ellujäämine sõltub anonüümsusest. Kui aga Hugo maailm põrkub tema poolt hooldatavate kellade hammasrataste kombel ekstsentrilise raamatukoist tüdruku (Chloe Moretz) ning kibestunud, rongijaamas mänguasjakioskit pidava vanamehega (Ben Kingsley), satuvad ohtu nii poisi salajane elu kui ka tema kiivalt varjatud suur saladus.

Vaata lisaks:
Sa ei näinud seda tulemas: 10 ootamatu lõpupöördega filmi.
20 suurepärast näitlejat, kes pole kunagi võitnud ühtegi Oscarit.

7. "Willy Wonka ja šokolaadivabrik" ("Willy Wonka and the Chocolate Factory",1971)

Eelarve: 3 miljonit
Tagasi teenis: 4 miljonit

Gene Wilderi klassika oli kinodes nii ebaedukas, et õiguste omanik Paramount Pictures loobus neist enneagselt, kuid Warner Bros. ostis õigused ära poole miljoni dollari eest ja hakkas filmi levitama telekanalites, mille kaudu see jõudis lõpuks ka publikuni.

Sünopsis; Vaesest perest pärit Charlie veedab enamuse ajast unistades šokolaadist, mida ta aga osta ei jaksa. Tema elu aga muutub, kui suure šokolaaditööstuse ülem Willy Viltune teatab, et on viis šokolaaditahvlit, milles paikneb "kuldne pilet". Selle pileti omanikud saavad tasuta ringreisi koos Willyga tema vabrikus. Charlie õnneks leiab ta pileti ning käik vabrikus ostutub vägagi üllatusterohkeks!

8. "Kaklusklubi" ("Fight Club",1999)

Eelarve: 63 miljonit
Tagasi teenis: 100 miljonit

David Fincheri karjäärile ("Sotsiaalvõrgustik", "Kadunud", "Benjamin Buttoni uskumatu elu", "Lohetätoveeringuga tüdruk", "Sodiaak", "Seitse", "Paanikatuba") vägeva tõuke andnud väga mõjukal romaanil valminud väga mõjukas film polnudki kinodes edukas (Põhja-Ameerika ja Kanada kinodes teenis ainult natuke üle 37 miljoni), kuigi seda peetakse modernseks klassikaks. 1999. aastal ei osanud Twentieth Century Fox filmi kuidagi müüa ning tulemuseks olid segased signaalid reklaamist ja kriitikutelt, kellele film ka alguses väga ei meeldinud. Kassatulu koos rahvusvaheliste numbritega tuli kokku üle 100 miljoni. Fox teenis hiljem VHS ja DVD müügist 10 miljoni suuruse kasumi.

Sünopsis: Sa ei ole oma töökoht. Sa ei ole oma pangaarve. Sa ei ole oma rahakoti sisu. Sa ei ole oma ülikond. See on su elu ja see lõpeb minutihaaval. Kõigepealt ei saa sa magada, järgmisel hetkel leiad end püstolitoru suhu pistetud. Järgmiseks kohtad Tyler Durdenit. Tyler ütleb, et asjad, mida sa omad, saavad lõpuks hoopis sinu omanikuks. Alles siis, kui sa oled kõigest ilma jäänud, oled vaba tegema ükskõik mida. Kaklusklubi esindab just sellist vabadust. Kaklusklubi esimene reegel: Kaklusklubist ei räägita. Kaklusklubi teine reegel: Kaklusklubist ei räägita...

9. "Võlur Oz" ("The Wizard of Oz",1939)

Eelarve: 2.7 miljonit
Tagasi teenis: 3 miljonit

"Võlur Oz" oli toona MGMi (Metro-Goldwyn-Mayer) kallim film, millega stuudio kaotas ligi 1.1 miljonit dollarit, kuigi film kandideeris 6 Oscarile, millest võitis kaks. "Võlur Oz" oli kriitikute seas nii kõrges hinnas, et MGM lasi filmi 1949. aastal uuesti kinodesse ning suurem osa kahjumist suudeti siiski tagasi teenida.

Sünopsis: Dorothy Gale (Garland) on noor tüdruk, kes satub keeristormi kaudu Võlumaa Ozi kaunisse ja toredasse maailma, kus Dorothy satub pahuksisse Kurja Nõiaga. Teel satuvad ta kaaslasteks Hernehirmutis, kes otsib aju, Plekkmees, kes tahab südant ning Arg Lõvi, kel on tarvis vaprust.

10. "Scott Pilgrim terve maailma vastu" ("Scott Pilgrim vs the World",2010)

Eelarve: 60 miljonit
Tagasi teenis: 47.7 miljonit

Edgar Wrighti ("Shaun of the Dead", "Hot Fuzz", "At the World's End", "Baby Driver") "Scott Pilgrim terve maailma vastu" oli tema kõige kallim film ja kõige suurem läbikukkumine, kuigi fännid ja kriitikud seda armastasid. See polnud tavaline koomiksifilm, see tegi midagi uut ning tundus, et publik ei mõistnud filmi võlu ning hoidis pigem eemale.

Sünopsis: Scott Pilgrim (Michael Cera) on ilma kindla töökohata sarmikas logard. Täiesti keskpärase garaazhibändi “Sex Bob-omb“ 22-aastane bassimängija kohtas äsja oma unistuste tüdrukut. Ainus probleem seoses Ramona Flowersiga (Mary Elizabeth Winstead)? Tema seitse õelat ekskallimat tahavad Scott Pilgrimi ära tappa. Selleks, et võita oma elu armastuse süda, peab ta neist kõigist jagu saama, enne kui mäng ta jaoks täielikult läbi on.

11. "Raudhiiglane" ("The Iron Giant",1999)

Eelarve: 80 miljonit
Tagasi teenis: 31 miljonit

"Raudhiiglane" on kummaline juhtum: selle Rotten Tomatoes hinnang on 96% ja lavastajaks oli Brad Bird ("Ratatouille", "Mission Impossible: Ghost Protocol", "The Incredibles"), kuid kinodes kukkus film läbi. Hiljem sai animatsioonist VHS, DVD ja televisiooni vahendusel koheselt klassika.

Sünopsis: Ühel päeval kohtab 9-aastane poiss Hogarth Hughes (Eli Marienthal) hiiglaslikku raudrobotit, kes tuli kosmosest Maale. Nad sõbrunevad, kuid valitsus näeb teda ohuna tervele inimkonnale ning soovib ta hävitada.

12. "Donnie Darko",2001

Eelarve: 6 miljonit
Tagasi teenis: 5 miljonit

Praegune kultusfilm ja Jake Gyllenhaali karjääri alustaja "Donnie Darko" sai kohe pärast linastumist kultusfilmiks ning on seda tänase päevani. Filmi teemasid, sümboleid ja isegi kõige väiksemaid detaile hakati fännide poolt analüüsima, et üritada mõista, millest film tegelikult räägib ja mis seal tegelikult toimub. Jake Gyllenhaal tõusis tänu filmile Hollywoodi superstaariks ning režissöör Richard Kelly karjäär sai ka vajaliku tõuke. Kelly jätkas filmidega "Southland Tales" ja "The Box" - kumbki ei saavutanud sama edulugu, neid ei võetud kriitiliselt hästi vastu ning režissööri fännid ei mõistnud, kuhu kadus mees, kes tõi neile "Donnie Darko".

Sünopsis: Donnie Darko on keskkooli õpilane, kellel on mitmeid vaimseid probleeme. Tema psühhiaater arvab, et poiss põeb skisofreeniat. Donnie ise aga usub, et ta on avastanud võimaluse ajas rännata, muuta asjade kulgu ja näha asju, mida teised ei näe.

Vaata lisaks:
Mitte ühtegi kuiva silma: 10 filmi, mis kisuvad pisaraid.
12 PILTI telesarjadest enne ja pärast arvutiefektide lisamist.

KOMMENTEERI!

Täna kinos
Forum Cinemas