Viis suurepärast filmi, mis kunagi valmis ei saanud



Viis suurepärast filmi, mis kunagi valmis ei saanud
"The Death of "Superman Lives": What Happened?" (2015)Ekraanitõmmis

Me teame järgedest, mida me tõenäoliselt kunagi ei näe ja näiteks uusversioonidest, mida polnud vaja, aga vähem teatakse maailma parimatest filmidest, mis kunagi valmis ei saanud. Filmiajaloos surkides võib igaüks avastada, et neid suurepäraseid filme, mis ühel või teisel põhjusel filmimata jäid, on rohkem kui viis, aga antud juhul toome teieni need, millest siiani kogu aeg räägitakse.

1. "Superman Lives"

"Batmani" (1989) ja "Batman tagasituleku" (1992) režissöör Tim Burton tahtis 1997. aastal teha filmi Supermanist, mis põhines populaarsel "Death of Superman" koomiksil. Loos oleks Brainiac ja Doomsday üritanud Supermani tappa.

Miks film valmis ei saanud? Eeltööga alustati 1997. aastal ning film pidi linastuma aasta hiljem. Kevin Smith ("Mallrats", "Chasing Amy", "Dogma", "Jay and Silent Bob Strike Back", "Red State") võeti esialgset stsenaariumit kirjutama ning toona kvaliteetsete filmide poolest tuntud Nicolas Cage palgati Supermani rolli.

Seotud lood:

Aina suureneva eelarve tõttu otsustati enne filmima asumist lugu ümber kirjutada, kuid see projekti ei päästnud: Warner Bros. pani produktsiooni pausile ning Burton läks edasi lavastama hoopis 1999. aastal linastunud suurepärast õudusseiklust "Legend peata ratsanikust" ("Sleepy Hollow"). Burton tunnistas hiljem, et raiskas "Superman Lives" eeltöö peale terve aasta oma elust. Film olevat läbi kukkunud tema ja produtsendi erimeelsuste tõttu.

Eelproduktsiooni paigutati lausa 30 miljonit dollarit ning selle aja jooksul valminud kostüümid ja ekraanitestid jõudsid lõpuks ka dokumentaalfilmi "The Death of Superman Lives", mis kujutaski filmi, mis oleks võinud kinodesse jõuda.

2. "Superman: Flyby"

Loe veel

"Superman Lives" polnud ainuke põrunud katsetus teha Supermani filmi. Üheks neist oli ka J.J. Abramsi kirjutatud "Superman: Flyby", mida pidi lavastama McG ("Charlie inglid", "Terminaator: Lunastus") või Brett Ratner ("Tipptund", "X-Mehed: Viimane vastuhakk").

Enne kui Abrams sai tuntuks värskete nägemustega nii "Star Trekist" ("Star Trek", "Star Trek Into Darkness") kui ka "Star Warsist" (7. episood "Jõud tärkab") ning kultusseriaaliga "Lost", kirjutas ta 2002. aastal loo, milles Superman saadetakse tema koduplaneedil toimuva kodusõja ajal Maale, kus ta liitub Lois Lane'iga, et peatada Lex Luthor ja üks Supermani nõbudest, kes saabub Maale kaost korraldama.

Miks film valmis ei saanud? Warner Bros. tundis taaskord muret stsenaariumi ambitsioonikuse tõttu aina suureneva eelarve pärast, kuigi tegu oli esimese katsega tuua Supermani filmid madalpunktist tagasi. Toona oli viimane Supermani film 1987. aasta madala-eelarveline paljudele pettumust valmistanud "Superman IV: The Quest for Peace".

Warner Bros. soovis alustada DC koomiksite ühe kuulsama tegelase ekraanidele tagasi toomisega, aga see ei läinud neil mitu korda läbi. Enne Abramsi katsetust üritati valmis teha ka "Batman v. Superman: Asylum", mille kirjutas Andrew Kevin Walker ("Se7en") ja mida pidi lavastama Wolfang Petersen ("Trooja", "Das Boot"), aga seegi kukkus läbi. "Superman Lives" oli juba eelmises punktis jutuks ning seejärel oli kogu lootus Abramsi "Superman: Flyby" peal.

Filmi jaoks loodi kostüümid, leiti näitlejad (Anthony Hopkins, Robert Downey Jr.) ning võtete jaoks olid kõik valmis, kuid stuudio keeras kraanid kinni ja film jäi produktsioonide põrgusse. "Superman: Flyby" on huvitav, sest Supermani rolli kandideerisid nii Henry Cavill kui Brandon Routh ning mõlemad mängisid hiljem ka päriselt Supermani. Routh 2006. aasta üsna kesiselt vastu võetud "Supermani tagasitulekus" ja Cavill teeb seda siiani ("Terasmees", Batman vs Superman", talvel linastuv "Õigluse liiga").

Praeguseks on "Flyby" stsenaarium lekkinud ning kõik fännid selle ka läbi lugenud. Neile, kes seda veel lugenud pole, võib öelda nii palju, et tegu oli tõesti hullumeelse, pea filmimatu looga, mis erines väga palju ka koomiksitest.

3. "Revenge of the Jedi"

Kui "Revenge of the Jedi" ei tundu teile tuttava "Star Warsi" pealkirjana, siis pole mureta, sest seda filmi pole olemas.

Miks film valmis ei saanud? Filmi oleks peaaegu lavastanud David Cronenberg, kuid režissöör keeldus ning selle asemel valmis hoopis teistsugune "Star Warsi" triloogia viimane osa "Return Of the Jedi" režissöör Richard Marquandi käe all.

Enne esialgse triloogia viimase filmi valmimist pöördus Lucasfilm ei kellegi muu kui Cronenbergi poole ning mõistis üsna kiiresti, et see oli suur viga, sest väga karmide, veidrate ja rõvedate filmide poolest tuntud režissööri ideed ei sobinud mitte kuidagi "Star Warsi" universumisse.

Seejärel pakuti hiljuti "Twin Peaksi" uue hooajaga tagasituleku teinud David Lynchile sama võimalust, kuid toona "The Elephant Mani" ja "Eraserheadi" poolest tuntud režissöör keeldus, et teha valmis eepiline ulmefilm "Dune", mille olemasolu tunnistamisest Lynch siiani keeldub. Õnneks ilmub juba üsna varsti "Blade Runner 2049" ja "Saabumise" režissööri Denis Villeneuve käe alt uus nägemus Frank Herberti ulmeromaanist.

"Jodorowsky's Dune", 2013 Ekraanitõmmis

4. "At The Mountains Of Madness"

Režissöör Guillermo Del Toro ("Hellboy", "Hellboy: Kuldne armee", "Paani labürint", "Pacific Rim", Veripunane mäetipp") tegeles aastaid H.P. Lovecrafti maailmakuulsa novelli "Hullumeelsuse mägedes" ("At The Mountains Of Madness") filmiversiooni loomisega.

Miks film valmis ei saanud? Asja vastu tundsid huvi nii Universal kui ka Dreamworks. Tom Cruise pidi kehastama peaosalist ning James Cameron ("Avatar", "Terminaator", "Tulnukad") oli valmis produtseerima. Murekohad tekkisid kohe kui Universal keeldus lubamast filmile R-reitingut, mida Del Toro oli kogu aeg nõudnud ning nii film maast lahti ei saanudki. Del Toro on hiljem öelnud, et Ridley Scotti "Prometheus" tappis "Hullumeelsuse mägedes", sest see "Tulnuka" filmide eellugu oli R-reitinguga ning kujutas sarnaselt Lovecrafti 1931. aasta novellile inimesi, kes avastavad ekspeditsiooni käigus midagi kohutavat inimkonna ja Maa ajaloo kohta.

5. "Dune"

"Dune" on juba filmiks tehtud ning praegu planeeritakse ka värsket versiooni Frank Herberti ulmeromaanist. 1984. aastal valmis aga David Lynchi versioon, mida ta enam enda omaks ei tunnista, sest tema sõnul piirasid produtsendid kontrolli filmi üle ning ei lubanud tal teha oma versiooni. Lynchi film kukkus kinodes läbi, seda vihkasid kriitikud, kuid on aja jooksul muutunud omamoodi "nii halb, et on hea" filmiks. Enne neid oli üks "Dune" veel, aga seda pole keegi kunagi näinud.

Miks film valmis ei saanud? Enne Lynchi versiooni oli aga 1970ndatel töös Alejandro Jodorowsky ("The Holy Mountain", "El Topo") ja H.R. Gigeri nägemus Herberti romaanist. Jodorkowski "Dune'i" valmimata jäämist loetakse filmiajaloo üheks kõige suuremaks löögiks ning seda tõestavad ka filmi jaoks loodud toona seninägematud visandid ja suur eeltöö, mis mõjutas kõiki teisi hiljem valminud kultuslikke ulmefilme nagu "Tulnukas", "Star Wars", "Terminaator", "Blade Runner", "Matrix"

Peaosades pidid olema näiteks Salvador Dalí, Orson Welles, Gloria Swanson, David Carradine, Mick Jagger, Amanda Lear ning kõik tundus lilleline, kuid pärast seda, kui 9.5 miljonit oli juba eeltöö peale kulutatud, ei saadud ikkagi eelarvet kokku. Seda suuresti põhjusel, et Jodorkowski "Dune'i" stsenaarium oli sama paks kui telefoniraamat ning film oleks olnud 14 tundi pikk. Filmi valmimine võttis nii kaua aega, et Itaalia produtsent Dino De Laurentiis jõudis õigused endale osta, mille tulemusena valmis 1984. aasta Lynchi "Dune", mida keegi väga mäletada ei taha.

Maailmakuulsast filmist, mis kunagi valmis ei saanud, räägib ka 2013. aasta dokumentaalfilm "Jodorowsky's Dune".

Vaata lisaks:
Ikka juhtub: 5 kustutatud stseeni, mis läksid väga kalliks maksma.
10 ikoonilist filmistseeni, mis polnud esialgu niimoodi plaaniski.

KOMMENTEERI!