Kooliaasta algus toob kinodesse satiirilise "Õpetajanna"Kooliaasta algus toob kinodesse satiirilise "Õpetajanna"
"Õpetajanna"A-One Films Estonia

Alates 1. septembrist on kinodes Tšehhi režissööri Jan Hřebejki "Õpetajanna" (Učiteľka) - satiiriline pilguheit võimuvõitlusele koolis.

Meist mitte väga kauges riigis ja mitte väga kauges minevikus... 1983. aastal saabub Bratislava äärelinna kooli uus õpetajanna Mária Drazdechová. Mesikeelne pedagoog üritab kohe lapsevanemaid ümber sõrme keerama hakata kooli juhtkonna vaikival nõusolekul. Sest on selgemaist selgem, et lastel puuduvad akadeemilised eeldused koolis edasi jõudmiseks, kui nende vanemad ei suuda õpetajannale abikätt ulatada - parandada pesumasinat, toimetada kinke välismaale, käia poes ja ehk pakkuda romantikatki.

Pärast traagilist vahejuhtumit otsustavad lapsevanemad õpetajanna väljapressimisele arglikult vastu hakata. Ka teised õpetajad tunnistavad vajadust midagi ette võtta seltsimees õpetajannaga, kelle suhted parteiladvikuga, Moskvas elav õde ja sõjaväelasest hiljuti surnud abikaasa olid tõstnud ta seni seadustest kõrgemale.

Viljakas Tšehhi režissöör Jan Hřebejk jätkab oma uue filmiga koostööd stsenarist Petr Jarchovskýga, kellega ta on koos filme teinud juba viimased 20 aastat. Nende auhinnatuim film on 2000. aastal valminud "Lahus olles langeme" (Musíme si pomáhat), mis kandideeris ka parima võõrkeelse filmi Oscarile. Jan Hřebejki filmid on 2000. aastast alates korduvalt linastunud Pimedate Ööde Filmifestivalil, kus ta ka mõne korra külaliseks on olnud.

Seotud lood:

"Õpetajanna" põhineb tõestisündinud lool, mis juhtus stsenarist Petr Jarchovský koolis. Ta on selle filmi stsenaariumit kirjutanud juba 37 aastat, sest seda sündmust tuletati pereringis ja seltskonnas korduvalt meelde. "Põrandaalusel lastevanemate koosolekul toimunu inspireeris mind kirjutama seda omamoodi kohtudraamat," on Jarchovský öelnud.

Jan Hřebejki sõnul ei ole "Õpetajanna" puhul tegu filmiga kommunismist ja kiusamisest. Selle põhiteemad on hirm, oportunism ja inimväärikus. "Kõik täiskasvanud ja enamik lapsi on kogenud tunnet, et midagi endale kasulikku tehes tegutsetakse valesti. Sama toimib ka vastupidi: oma südametunnistuse või moraalikoodeksi järgi käitumine võib osutuda ebasoodsaks. Sellepärast on see kõigile mõistetav lugu," on ta öelnud.

Loe veel

Viies filmi tegevuse Prahast üle Bratislavasse oli Hřebejkil võimalus töötada suurepäraste slovaki näitlejatega, kes ei ole kuigi tuntud väljaspool oma kodumaa televisiooni ja teatrilavasid. Peaosalist kehastab väga veenvalt Zuzana Mauréry, kes oma rollisoorituse eest pärjati mullu Karlovy Vary filmifestivalil parima näitlejanna auhinnaga. Tema jaoks oli oluline kehastada Mária Drazdechovát usutavalt, sest enda arvates ei teinud õpilastelt ja laspsevanematelt teeneid ja kingitusi välja meelitanud pedagoog midagi valesti. Samas oli vaja leida ka tasakaal draama ja komöödia vahel, sest filmi tegevus kaldub 1980. aastate elu-olu kajastades tihti absurdsusesse.

"Õpetajanna" linastub Tallinna kinos Artis. Filmi levitab A-One Films Estonia.

KOMMENTEERI!