PÖFF tähistab Kaljo Kiisa "Hullumeelsuse" 50. sünnipäeva


PÖFF tähistab Kaljo Kiisa "Hullumeelsuse" 50. sünnipäeva
Windisch (Jüri Järvet) üritab välja selgitada, kas Toimetaja (Valeri Nossik) on hull või ainult mängib hullu. Foto: rahvusarhiivi filmiarhiiv

Pimedate Ööde filmifestival tähistab täna eriseansiga Kaljo Kiisa legendaarse filmi "Hullumeelsus" 50. sünnipäeva.

Kell 19 Tallinna kinos Artis aset leidva piduliku linastuse peakülalisteks on filmi operaator, Venemaa tuntumaid kaameramehi Anatoli Zabolotski, kes on üles võtnud ka Vassili Šukšini tuntumad filmid, ja kunstnik Halja Klaar. Aga kohale on oodata ka teisi veel elus olevaid võttegrupi liikmeid, sh kõrvalosatäitja Leida Rammot, grimeerija Aita Levolli ja režissööri abi Merike Ratast.

1968. aastal valminud "Hullumeelsus" on kõigi aegade parimaid Eesti mängufilme – ridade vahele peidetud totalitarismivastase sõnumiga modernistlik linateos, mille levi oli Nõukogude Liidus piiratud.

Oma kõige kallimaks lapseks on seda nimetanud ka kokku 17 mängufilmi lavastanud (kolm neist kaaslavastajana) Kaljo Kiisk ise.

Seanss kuulub PÖFFi fookusprogrammi "100-aastased”, mis on pühendatud sajandat sünnipäeva tähistavatele riikidele. EV 100 toetatavas programmis linastuvad vastavate maade filmiajaloos märgilised teosed.