Suri kõrgelt hinnatud Ukraina režissöör Kira Muratova


Kira Muratova
Kira Muratova (1934 - 2018)Foto: Tiziana Fabi, AFP/Scanpix

Meie hulgast lahkus üks venekeelse maailma mõjukamaid filmitegijaid Kira Muratova. Ta oli 83-aastane.

Unikaalse stiili poolest tuntud Kira Muratova suri Ukraina linna Odessas, kus ta töötas ja elas.

Režissöör ja stsenarist Muratova tuntuimad filmid olid Nõukogude ühiskonda läbi sünge satiiri kujutanud "The Asthenic Syndrome", mis võitis 1990. aasta Berliini filmifestivalil ka žürii eripreemia, aga ka 1988. aasta "Among Grey Stones", mis linastus Cannes'i filmifestivali Un Certain Regard programmis.

Muratova sündis Nõukogude Liidu Bessaraabia piirkonnas (praegune Moldova), lõpetas 1959. aastal Üleliidulise Riikliku Kinematograafia Instituudi ning töötas koos Nõukogude Liidu tuntuimate näitlejatega. Tema filme tsenseeriti valitsuse poolt küll suure hoolega, aga see ei takistanud filmidel silma paistmast. Muratova töötas pea kogu oma elu Odessas.

Paljusid tema 1960ndatel ja 70ndatel valminud filme lubati Nõukogude Liidus näidata alles pärast Mihhail Gorbatšovi 80ndatel läbi viidud reforme.

Tema viimaseks filmiks jäi "Eternal Homecoming", mis linastus 2012. aastal Rooma filmifestivalil.

Venemaal filmileviga tegelev Raisa Fomina ütles väljaandele The Hollywood Reporter, et Muratova polnud tõenäoliselt Venemaal väga populaarne, aga kriitikud, filmiajaloolased ja -teoreetikud pidasid teda suurepäraseks ja väga mõjukaks režissööriks ja autoriks.

Allikas: The Hollywood Reporter