"Tšernobõli" seriaalis kujutatud tuletõrjuja ema: Vassili juurde on maetud ka tema tütar, kes suri neli päeva pärast sündi

VIDEO
"Tšernobõli" seriaalis kujutatud tuletõrjuja ema: Vassili juurde on maetud ka tema tütar, kes suri neli päeva pärast sündi
"Tšernobõl" ("Chernobyl")Foto: Liam Daniel/HBO

HBO hittseriaalis "Tšernobõl" on tähtsal kohal erinevate osapoolte kannatused, et kujutada tuumakatastroofi mõju iga nurga alt. Üheks neist on tuletõrjuja Vassili Ignatenko, keda seriaalis kehastab Adam Nagaitis, ja tema naise Ljudmila (Jessie Buckley) läbielamised. Kuna enamus tegelasi põhinevad siiski reaalsetel inimestel, siis võttiski BBC ühendust tuletõrjuja Ignatenko emaga, kes rääkis neile oma pojast.

Tuletõrjuja Vassili Ignatenko ema Tatjana Petrovna rääkis BBC ajakirjanikule, et Vassili töötas 5 km kaugusel Tšernobõli tuumjaamast ja kui 1986. aasta 26. aprilli öösel jaamas tulekahju toimus, oli Vassili oma brigaadiga esimesena kohal. Kogu brigaad sai surmava koguse kiiritust, sest sel hetkel ei teatud, kui ohtlik olukord üldse oli ning tuletõrjujatele ei öeldud ka mitte midagi.

Neile sai osaks 1600 röntgeni. Vassili lapseootel naine Ljudmila oli mehe kõrval hetkeni, mil ta suurte kannatuste järel suri. Vassili Ignatenko suri radioaktiivse põlengu kustutamise järel saadud kiirituse tõttu 1986. aasta 13. mail.

Nelja aasta pärast ütles Ljudmila Tatjanale, et Vassili juurde on kalmistule maetud ka tema tütar, kes suri neli päeva pärast sündi. Seda Tatjana ei teadnud. Tatjanale jäi pojast mälestuseks ainult puitpink, mille Vassili ise tegi ja emal kinkis.

Vaata lähemalt BBC videost: